Morkie, Yorkshire terrier ve Malta’dan yetiştirilen popüler bir köpektir. Minik, sevimli ve inatçı morkie hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 17,5 ila 22,5 cm arası
 • Ağırlık: 2,2 ila 3,1 kg arası
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: çocuklar yaşlılar aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu, endişeli
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Siyah, gri, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, siyah ve bronz, karaciğer ve bronzluk, mavi ve ten rengi
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, tımar etmesi kolay, son derece bölgesel, apartman dostu, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

İnsanlar Yorkshire teriyerini ve Malta cinsini severler, bu yüzden ikisini bir Malta tüyü ve tatlılığı ile Yorkie’nin canlılığı ve rengine sahip karışık bir cins için birleştirmek istemeleri doğaldır. 

Ebeveyn ırkları gibi, morkies de ailelerini seven küçük, enerjik oyuncak köpeklerdir. Tanıdık olmayan insanlar hakkında seslerini duyurabildikleri için, aynı zamanda iyi bekçiler de olurlar. Bir morkie’ye bakmak oldukça basittir. Tutarlı, pozitif eğitim, makul miktarda düzenli egzersiz ve düzenli bakım gerektirir. 

Morkie kürkü, tipik olarak uzun olmasına rağmen, genellikle kısa bir köpek yavrusu kesiminde tutulur. Morkies düşük dökülme ve düşük alerjenli bir köpek olarak kabul edilir.

Bazen bir kaniş ve Malta karışımı olan maltipoo ile karşılaştırılsalar da birkaç önemli fark vardır: Maltipoos genellikle morkies’ten biraz daha büyüktür ve aynı zamanda daha kıvrımlı bir cilde sahiptir.

Yeni “tasarımcı ırklarının” birçoğu gibi, morkie hakkında çok fazla veri veya kayıt tutulmamış, ancak en azından anekdot olarak, popülariteleri son on yılda fırladı. Miley Cyrus ve Steven Tyler gibi ünlülerle bile görüldüler.

Görünüm

Melez bir cins olarak, morkie boyutunda ve görünümünde her zaman farklılıklar olabileceğini unutmayın. Bununla birlikte hem Malta hem de Yorkshire teriyeri gibi, morkie, genellikle 2,2 ila 3,1 kg arası ağırlıkta ve 17,5 ila 22,5 cm arası uzunluğunda ölçülen küçük bir köpektir.

Morkies, renklerini Yorkshire terrier ebeveynlerinden alma eğilimindedir. Siyah, kahverengi, beyaz ve hatta altın olabilirler. Paltoları uzun olma eğilimindedir, ancak birçok morkie sahibi köpeklerini kısa keser ve kulakları bir Yorkie gibi sivri veya bir Malta gibi disket şeklinde olabilir. 

Morkies’in merakla parıldayan küçük, parlak, koyu gözleri (özellikle lezzetli bir şey tutuyorsanız) ve küçük siyah sakızlı burunları vardır. Çok tatlılar ve bunu biliyorlar.

Mizaç

2002’den beri Maltalı ve Yorkshire terrier yetiştiricisi olan Patrick Henry, Morkies’in mizaçlarını Maltalı ebeveynlerinden alma eğiliminde olduklarını, bu yüzden Yorkies’den biraz daha sakin ve kucak tarzı bir köpekten daha fazla olduklarını söylüyor. 

“Bununla birlikte, diğerlerinden biraz daha fazla sesli olabilecek ve Yorkshire terrierinin daha fazla karakteristiğine sahip olabilecek bir morkie edinebilirsiniz” diye ekliyor.

Bu ses eğilimi nedeniyle, sizi tanıdık olmayan seslere veya insanlara karşı uyarabilirler. Havlama, köpeğinizi, özellikle de morkie’yi eve getirdiğiniz andan itibaren zaman ayırabiliyorsanız, gereksiz olduğunda kaçınmak için eğitmek için çalışabileceğiniz bir özelliktir.

Her iki ebeveyn gibi, morkies de oyun zamanını ve bahçede gezinmeyi seven büyük kişilikleri olan enerjik köpeklerdir. Yorkshire toprakları, kemirgen avcıları olarak yetiştirildi, bu nedenle morkies, miraslarının bu tarafından inatçı, atletik bir çizgi miras alabilir. Binlerce yıldır yoldaş olarak yetiştirilen Maltalılardan, morkies sadakat ve şefkat eğilimindedir.

Sertifikalı bir köpek eğitmeni, Profesyonel Köpek Eğitmenleri Sertifikasyon Konseyi’nin yönetim kurulu üyesi ve Daily Paws Danışma Kurulu üyesi olan Irith Bloom, “Bağlı oldukları tek bir kişiye sahip olmayı gerçekten seviyorlar” diyor. “Hem Maltalılar hem de Yorkie, bir kişiyi seçme eğiliminde olacaklar. Yani bir morkie, anneye bağlandıkları ve babalarını umursamadıkları veya çocukları umursamadıkları bir özelliğe sahip olma eğilimindedir.”

Yaşam İhtiyaçları

Morkies, ayrılık kaygısı ve havlamaya yönelik herhangi bir eğilimi yönettiğiniz sürece harika apartman köpekleri yapabilir. Enerjik olsalar da iç mekanda oyun oynayabilecekleri ve zihinsel uyarıldıkları sürece, ihtiyaç duydukları egzersizi yapmak için bir avluya ihtiyaçları yoktur.

Morkies çocuklarla iyi geçinebilir (özellikle oyun sırasında), ancak küçük çocuklara köpeklere nazikçe nasıl davranılacağı öğretilmelidir. Ayrıca genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler, ancak her zaman yeni köpek arkadaşlarıyla oyun zamanını denetlerler. Morkies küçük köpeklerdir ve aşırı hararetli olduklarından yaralanabilirler.

Arkadaşlara gelince, aileleri onlara bolca ilgi ve oyun zamanı verebildiği sürece oldukça esnektirler. Onları yürüyüşe çıkarabilen aktif yaşlılar harika morkie sahipleridir, çünkü morkies tüm gün ilgiyi sever ve birincil bakıcıya bağlanma eğilimindedir. Gün ortasında eve gelebilen esnek programları olan üniversite öğrencileri de harika morkie sahipleri olabilir.

Bakım

Morkie’nin tımar ihtiyaçları zor değildir, ancak özellikle paltolarını uzun tutuyorsanız, düzenli bakım gerektirirler. Tüylerinin matlaşmasını önlemek ve kalıntıları gidermek için tüylerini günlük olarak fırçalayın. 

Onlara her hafta banyo yapın ve saç morkie’nizin gözlerine düşüyorsa, göz tahrişini önlemek için bağlayın veya tekrar sabitleyin (ekstra sevimli bir saç aksesuarı kullanıyorsanız çok sevimli olacaklarını göreceksiniz).

Bununla birlikte, bir tüy kısaltma durumu var. Henry, “Deneyimlerimize göre, çoğu müşteri onlara köpek yavrusu kesiği dedikleri şeyi yapıyor, bu da temelde sadece daha kısa bir saç katmanıdır,” diyor Henry. “Ve bu şekilde, bir gösteri köpeğinde göreceğiniz gibi, uzun tüylü kürk istiyorsanız, onlar, sizin yaptığınız gibi o günlük bakımı yapmak zorunda kalmazlar.

Herhangi bir küçük, aktif köpek gibi, morkie’nin de çok fazla alana ihtiyacı yoktur, ancak uyarılmaya ihtiyaçları vardır. Onları bir veya iki günlük yürüyüşe çıkarın, halat çekme oyunu oynayın veya onlarla oyun oynayın. Özellikle Yorkshire terrier eğilimli bir kişiliğe sahip Morkies, itaat veya çeviklik gibi köpek sporlarından da keyif alabilir.

Morkie, insanlarına (veya genellikle bir kişiye) çok yakın bağlanma eğiliminde olduğundan, biraz ayrılık kaygısına hazırlanmak yardımcı olabilir. 

Bloom, onlara küçük artışlarla öğretmeyi tavsiye ediyor: “Evde yalnız başına sorunları olabileceğinden özellikle endişelendiğiniz bir köpek için, sizden uzakta kısa sürelerin yeterli olacağı şekilde onları hemen eğitmeye başlayın” diyor. 

Onlara 30 saniyelik görüş mesafesinin tamam olduğunu göstererek başlayın, sonra bir dakika ve yavaş yavaş yukarı çıkın.

Havlama eğilimleri olan bir morkie’yi eğitirken, tutarlı kalmak özellikle önemlidir. Bloom, “Köpek size bir şeyler almak için havlıyorsa teslim olmayın, çünkü bir kez pes ettiğinizde, bunu sonsuza kadar yapmaya devam edecekler” diye uyarıyor. 

Beyaz gürültü makinesi kullanarak köpeğin havlama tetikleyicilerini ilk başta duymasını engelleyerek başlamayı öneriyor. Yaptığı ikinci şey, köpeği gürültüyü duydukları alandan nazikçe (azarlamadan) uzaklaştırmaktır. Ve üçüncü ipucu, köpek ister oyuncak ister yemek kasesi olsun, bir şey elde etmek için havlamayı kullanıyorsa, pes etmekten kaçınmaktır. “Yemek kasesini istiyorlarsa, yemek kasesini kaldırırsın,” diyor. “Oyuncağı istiyorlarsa, oyuncağı kaldırırsın.”

Sağlık

Diğer birçok minyatür cinsi gibi, morkies’in 12-15 yıl gibi nispeten uzun bir ömrü vardır. Karma cins köpeklerin daha sağlıklı olduğu teorisi olan melez canlılık sergileyebilirler, çünkü safkan çizgilerle taşınan birçok resesif genetik bozukluğu miras alamazlar. 

Ancak tüm köpeklerde olduğu gibi, genetik sağlığı sağlamak istiyorsanız, onları yetiştirmeden önce ebeveynleri ortak genetik bozukluklar için tarayan saygın yetiştiricilerle çalışmak önemlidir.

Bir morkie veya başka bir melez köpek ararken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli kırmızı bayrak. Aşağıdaki özelliklere sahip yetiştiricilere karşı dikkatli olun:

 • Birden fazla melez cins çeşidi satıyorlar
 • Saldırgan veya aciliyet duygusu yaratmaya çalışın
 • Köpekleri için doğrulanabilir sağlık sertifikalarına sahip değil
 • Ana köpeklerle tanışmanıza veya eve çok genç yavru gönderenlere veya size bir köpek yavrusu göndermeyi teklif etmenize izin vermez

Hem Malta hem de Yorkie, patellaya (veya kayma dizine) eğilimli olabileceğinden, ameliyatla tedavi edilebilecek bu semptomlara dikkat edin. Hem Maltalı hem de Yorkshire teriyeri, diğer türlere göre karaciğer şantı denen bir duruma çok daha yatkındır, bu da karaciğerin düzgün çalışmadığı ve toksinlerin biriktiği doğuştan bir durumdur. 

Bu durum genellikle çöpün etini etkiler. Yavru köpeğinizin ebeveynlerinin durum için safra testinden geçtiğinden emin olun.

Küçük köpekler de diş sorunlarına eğilimlidir, bu nedenle inci beyazlarını güzel ve sağlıklı tutmak için morkie’nin dişlerini her gün bir köpek diş macunu ile fırçalayın.

Tarih

Karma ırklar olduğu kadar uzun süredir ortalıktaydı, ancak “tasarımcı köpekler” “iki popüler ırk arasında özel karışımlar” gerçekten hareketlenmeye başladı. Anekdot olarak, yetiştiriciler ve eğitmenler, morkie’nin özellikle son on yıl içinde popüler hale geldiğini söylüyor. Morkies bazen “morkshire terrier” olarak da adlandırılır.

Morkie’nin göreceli yeniliğine rağmen, ebeveynlerinin mirası çok eskilere gidiyor. Malta aslında, Malta adasının Fenikeliler tarafından yönetildiği Yunan öncesi dönemlere kadar uzanan eski bir cinstir. 

Hatta Aristo, köpeği “mükemmel orantılı” olarak nitelendirdi. Malta popüler bir kucak köpeğiydi ve Roma aristokrasisine eşlik ediyordu. 

Roma’nın düşüşünden sonra, Çinli yetiştiriciler Maltalıların neslinin tükenmesini engelledi. Birkaç arındırıcı özellik eklediler ve Maltalılar Avrupa’ya döndüğünde, köpek şovlarında ve seçkinler arasında oldukça popüler hale geldi.

Bu arada, Yorkshire terrier, 1800’lü yıllarda Kuzey İngiltere’ye taşınan İskoç dokumacılar tarafından (evet) Yorkshire, İngiltere’de geliştirildi. Başlangıçta kemirgenleri avlamak için yetiştirilmişlerdi ve azim ve dar alanlara girme yetenekleri nedeniyle ödüllendirildiler. 

1800’lerin sonlarında, Yorkie köpek gösterilerinde gösterilmeye başlandığında, bir bayanın kucak köpeği olarak popüler bir moda aksesuarı haline geldi. Yorkshire terrier Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi ve 1885’te American Kennel Club tarafından tanındı.

Eğlenceli gerçekler

 • Morkies ünlülerin favorisidir. Drake, 2011’de bir morkie yavrusu aldı. Rocker Steven Tyler’ın Sundance Kid adında bir morkie’si var. Miley Cyrus, 2012’de ne yazık ki vefat eden Lila adında bir morkie’ye sahipti.
 • Çok sayıda Instagram ünlü morkie de var. Küçük Aslan’ın sarkık kulakları ve bir dizi sevimli kıyafeti var. Stella, sarımsı altın renkli Morkie’nin harika bir örneği olan tatlı küçük bir yavrudur. Ve Tucker sadece bir Instagram ünlüsü değil, aynı zamanda bir çocuk terapisi köpeği de!