Miniatur Pinscher (Minyatür Pinşer), Doberman Pinscher cinsi ile akraba olduğu düşünülse de değildir; ondan çok eski bir ırktır. Almanya’da bulunan terrier ırklarından üretilmiştir. Pinscher kelimesi Almancada terrier demektir. Kökeni Almanya olan bu cinsin ne zaman üretildiği bilinmemektedir.

Kaslı, küçük, hafif bir köpektir. Patileri kedi patilerine benzerdir ve küçüktür. Çenesi güçlüdür. Gözleri oval ve koyu renkli olmasının yanı sıra parlaktır. Kürkü kısadır ve bakımı kolaydır. Kürk rengi ise kahverengi, sarı ya da siyahtır. Küçük boyuna göre adımları yüksektir. Özgüvenlidir, başını daima dik tutar (mecaz değil). Havlamayı çok sever.

Zekidir, yaşama sevinci yüksektir ve cesurdur. Koruma içgüdüsü orta derecededir. Ona ters davranmayan çocuklarla ve ev hayvanlarıyla arası iyidir fakat diğer köpek cinslerine karşı aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Eğer bebekliğinden itibaren sosyal ortamlarda bulundurulursa mesafeli tavrını büyüdükçe yitirir. Çok şımartıldığında baskın karakteri ortaya çıkar.

Çabuk öğrenme güdüsüne sahiptir. Henüz 2 aylıkken sosyalleşme sınıflarına götürülebilir (bu tavsiye edilir). Çok beslenmemelidir. Kilo almaya oldukça yatkındır. Minyatür Pinscher de diğer köpekler gibi eşyaları kemirerek boğazının tıkanmasına sebep olabilir. Genel olarak sağlıklıdır ve hastalığa eğilimli değildir.

Dişileri 23-28 cm, erkekleri ise 25-30 cm’dir. Erkekleri en fazla 5 kiloya kadar çıkarken dişileri 5 kiloyu geçebilir. Genelde 15 yıl yaşarlar.

Bakımı

Bakımı, kısa kürkü sebebiyle kolaydır. Düzenli tarama ve kuru şampuanlamayla bakımı kolayca sağlanır. Tüy dökümü orta derecededir.

Kucak köpeklerinin kralı olarak bilinen Minyatür Pinscher, çantada ve kucakta taşınmaya uygundur.