Maltipoo isimli cins köpek, melez köpek ırklarındandır. Küçük boyu ve hafif kilosuyla kucakta ya da çantada taşınmaya ve apartman yaşamına uyumludurlar. Uysal, sadık ve itaatkardır. Genelde çok hareketli olmayan bu cins, sosyalleştirildiğinde oldukça canlılaşır. Birine alıştığında gayet iyi geçinme huyuna sahiptir.

Koruma içgüdüsü hakimdir. Yabancılara karşı sert ve mesafelidir. Ayrıca herhangi bir tehlikeye karşı yabancılarla ailesi arasında durmaya özen gösterir. Küçücük boyuna rağmen herhangi bir tehlike karşısında hırçınlaşabilir, sinirlenebilir ve karşıdaki kişiyi kötü şekilde ısırabilir.

Boyu ve kilosu çok fazla olmadığı için küçük çocuklarla oynadıkları zamanlarda dikkat edilmeli. Küçük çocuklar ona kolayca zarar verebilmektedir. Bu durumlar dışında gerek büyüklerle gerekse çocuklarla çok iyi anlaşır.

Minicik boyuyla Maltipoo, zorluklarla baş edemez ya da etmez. Dirençli değildir. Zor egzersizler ya da çok yoran oyunlardan hoşlanmaz. Ayrıca kendisini eğitmek isterseniz onun suyuna gitmeli ve onu hoşuna gidecek şekilde ödüllendirmelisiniz. Eğer suyuna gitmezseniz eğitmede zorlanabilirsiniz. Ona daima pozitif yaklaşmalısınız.

Poodle ve maltese ırklarının karışımı olan bu cins, ailesine düşkün ve sadıktır. Oyunseverdir. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve insanlarla birlikte bulunmayı sever.

Maltipoo Bakımı

Tüyleri genelde kıvırcık olduğundan günlük tarama ister. Neredeyse hiç tüy dökmez. Bu sebeple evde yaşamaya ve alerjisi olanlarla aynı ortamda bulunmaya uygundur. Yavru Maltipoo sık sık uyumalıdır. Ayrıca ağız ve göz çevresini sürekli temiz tutmalı ve özellikle bu bölgedeki uzamış tüyleri sık sık kesmelisiniz.