Maltipoos, genç aileler, boş yuvacılar ve aradaki herkes için mükemmel bir arkadaştır. İnsanlarına son derece bağlı oldukları için yürüyüşlerde (ve tabii ki kanepede) onlara eşlik etmeyi severler. Artı, harika apartman sakinleri olurlar.

 • Yükseklik: 20 ila 35 cm arası
 • Ağırlık: 2,2 ila 9 kg arası
 • Ömür: 10-13 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Orta uzun Kıvırcık
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, kahverengi / çikolata / karaciğer, altın / sarı,
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, smokin, samur, merle
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, düşük av sürüşü, apartman dostu, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

Nazik, eğlenceli ve son derece zeki olan bu melez, her ebeveyn ırkından her pozitif kaliteyi miras alır ve onları akıllı, aktif ve sevecen bir melez haline getirir.

Maltipoos, genç ve yaşlı herkes için sabırlı, nazik arkadaşlardır. İster yoğun bir aile sirki ister tek kişilik bir masa olsun, hemen hemen her eve sığarlar. Bir Maltipoo 9 kg’dan fazla olamaz. Maltipoos’un bu sevimli mizacı ve neredeyse “hipoalerjenik” kürkü yüzünden popülaritesi artıyor. Eğitiminin kolay olması ile Maltipoos bir ilk kez köpek sahibi olacaklar için mükemmel bir seçimdir.

Görünüm

Maltipoos, 35 cm’den daha uzun olmayacak ve onları küçük köpek kategorisine sokacak. Kilosu 2,2 kg ila 9 kg arasında herhangi bir yerde değişebilir. Yumuşak kürk tipik olarak orta ila uzun uzunlukta olup, dalgalı veya kıvırcıktır. 

Çeşitli ebeveyn ırkları sayesinde, bir Maltipoo hemen hemen her renkte olabilir, ancak çoğunlukla beyaz ve kremdir. Bir tasarımcı cinsi olarak, görünüşlerini kesin olarak tahmin etmek zor olabilir. İki renkli veya üç renkli olabilirler veya hatta mermer bir paltoları olabilirler.

Hipoalerjenik köpek diye bir şey yoktur, çünkü hepsi alerjiye neden olan tüy ve tükürük üretir. Bununla birlikte, Maltipoos çok az tüy döktüğü, çok fazla akmadığı ve çok küçük olduğu için, bu melez türün bazı insanlarda alerjileri tetikleme olasılığı daha düşük olabilir.

Bazı potansiyel sahipler, “çay fincanı Maltipoo” olarak bilinen Maltipoo’nun daha da küçük bir versiyonunu ararlar, ancak alıcılar dikkatli olmalıdır: bu küçük yavruların üreme süreci etik olmayabilir. 

Küçük yavruların başına gelen birçok sağlık sorunu olduğundan, AKC’nin minyatür melez ırklarını tanımadığına dikkat etmek önemlidir. Maltipoos zaten olduğu gibi küçüktür, bu yüzden bir “minyatür Maltipoo” aramadan önce bir veteriner hekime danışın.

Adam Christman, DVM, Brick, NJ’de küçük hayvan tıbbına özel ilgi duyan bir veterinerdir. Köpekler “minyatür” boyutta yetiştirildiklerinde, yetiştiricilerin köpeğe fizyolojik olarak ne yapıldığına değil sadece görünüşüne odaklandıklarını söylüyor. 

Christman, “Çantanıza koyduğunuz cep köpekleri çok sevimli ama bazı sorunları olabilir” diyor. “Korkunç diş hastalıkları olabilir, lüks patellaları olabilir ve bazı kalp hastalıkları sorunları olabilir. Ve küçük olduklarında, özellikle küçük bebekler, zatürre ve üst solunum yollarına daha duyarlıdırlar. Her zaman eğitmek ve beklentiler oluşturmaktan hoşlanırlar, böylece evcil hayvan ebeveynleri kendilerini neyin içine soktuklarını bilirler.”

İşte bir köpek yavrusu yetiştiricisinin etik olmayan bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlamanıza yardımcı olabilecek bazı uyarı işaretleri:

 • Bir web sitesi, yavru köpekler için belirli bekleme sürelerini belirtir.
 • Bir yetiştirici, satış için birden fazla melez ırk sunar. 
 • Yetiştiriciyi ziyaret etmenize veya köpekleri hakkındaki sorularınıza tatmin edici cevaplar almanıza izin verilmez. 
 • Bir yetiştirici, yavru köpekleri göndermeyi teklif ediyor.
 • Yetiştiricinin web sitesinde telefon numarası yok, e-posta yok gibi belirsiz iletişim bilgileri var, yavrularınız ve çevresinin video veya yüz yüze önizlemelerini sunmuyor.

Mizaç

Maltipoo mizacını yenmek zor. Onlar, baştan sona aşıklardır: nazik, şefkatli, eğlenceyi seven ve mutludurlar. Maltipoos, hayatın insanlarının kucağından akıp gitmesini izlemekten tamamen memnundur.

My Doodle Maltipoos’ta yetiştirici ve eğitmen olan Marlene Kingston, bu melezi bu kadar benzersiz kılan her bir ebeveyn ırkına büyük bir saygı duyuyor. Kingston, “Her Maltipoo’nun büyük bir kişiliği ve kaniş ebeveynden gelen çok fazla enerjisi var, ancak aynı zamanda Maltalı ebeveynlerinden gelen insan tarafından sevilmek ve kucaklanmak istiyorlar,” diyor Kingston. 

Maltipo’lar tetiktedir ve şüpheli (veya çok da şüpheli olmayan) her şeye havlar – ancak herhangi bir saldırganlık göstermelerini beklemeyin. Yavru köpeklerde uygun şekilde sosyalleştikleri sürece hemen hemen herkesle anlaşabilirler.

Yaşamsal İhtiyaçları

Maltipoo, ailenin bir üyesi olduklarını ve bu şekilde davranılması gerektiğini bilir. İnsanlarıyla birlikte içeride olmaları gerekiyor ve hatta kanepede kendilerininki gibi bir yer belirleyebilirler. 

Dışarıda olmanın büyük hayranları olmadıklarından, bu yavruyu memnun etmek için büyük bir arka bahçeye gerek yok. Aslında apartmanlarda ve daha küçük alanlarda gelişiyorlar. Bununla birlikte, (bazen yüksek) enerjilerini yakmak için hala günlük egzersize ihtiyaçları vardır. 

Maltipoos ayrıca gürültülü olabilir ve sıra dışı bir şey görür veya duyarsa ailelerini uyarır. Komşulara yakın yaşayacaklarsa, neyin havlamaya değer olup olmadığını öğrenmek için tutarlı bir eğitime ihtiyaçları olacaktır.

Bol sabır gereklidir; Maltipoos zeki olabilir, ancak aynı zamanda hassastırlar. Agresif taktikler onların kapanmasına neden olur (herhangi bir köpekte olduğu gibi). Olumlu pekiştirme, bol miktarda ikram ve oyun, eğitim sürecini hızlandıracak ve köpek ve eğitmen için eğlenceli hale getirecektir.

Böylesine kibar kişiliklere sahip olan Maltipoos, hemen hemen herkesle “hayvan ya da insan” iyi geçinir. Evcil hayvan arkadaşlarının yanında büyütülmüş olsalar da olmasalar da çok köpekli veya kedili evlerde gayet iyi durumda olurlar.

Christman, Maltipoos’un harika bir aile köpeği olabileceğini ve çocukların etrafında mükemmel olduğunu söylüyor, ancak hangi oyuncağın oynayacağını ve hangisinin yasak olduğunu bilmek için biraz rehberliğe ihtiyaç duyabilir.

Daha küçük çocuklar için gözetim gereklidir. Kingston, “Küçük çocukların Maltipoo ile yalnız bırakılması tavsiye edilmez, çünkü bunlar küçük ve kırılgan köpeklerdir ve bir çocuk üzerine basitçe düşerse ciddi şekilde yaralanabilir” diyor Kingston. 

Yavru ve çocuk daha olgunlaştıkça, kanepede saatlerce top kovalayıp kucaklaşarak bağ kurabilecekler.

Bakım

Düşük tüy dökücü bir cekete sahip olmalarına rağmen, Maltipoos, tımar söz konusu olduğunda yüksek bakım köpekleri olabilir. Orta uzunlukta yünlü tüyleri, temiz ve sağlıklı kalması için günlük fırçalama gerektirecektir. Yeterince fırçalanmazlarsa ciltlerinde ağrılı matlaşma veya yaralar geliştirebilirler.

Yüzlerinin ve gözlerinin etrafındaki ve aylık olarak kırpılması gereken alan hariç, ayda bir yıkanmaya ve birkaç kez kırpılmaya ihtiyaç duyacaklar.

Daha küçük köpek ırkları genellikle içeride dışarıdan daha fazla zaman geçirir, bu da tırnaklarının doğal olarak eğilme şansı olmayacağı anlamına gelir. Sağlıklı kalmalarını sağlamak için her ay yavrularınızın tırnaklarını inceleyin ve düzeltin. Maltipoo’nuzun dişlerini haftada en az birkaç kez fırçalamayı bekleyin.

Maltipoos, yüksek enerji seviyelerine sahip olma eğilimindedir, ancak yalnızca orta düzeyde egzersize ihtiyaç duyarlar. 15 dakikalık kısa bir yürüyüş ya da içeride bir oyun, onları mutlu ve sağlıklı tutacaktır. Oynamaya heveslidirler, bu yüzden eğitime biraz eğlence katmak en iyi sonuçları verecektir.

Christman, “Maltipoos, ister iç mekanda çiş pedlerini kullansın, ister işlerini yapmak için dışarı çıksın, lazımlık eğitimi almak için bolca zamana ihtiyaç duyar,” diyor. 

Sağlık

Maltipoo’nun ömrü 10-13 yıl arasındadır. Sağlık sorunları Maltipoos için son derece yaygın olmasa da sorumlu bir köpek yavrusu ebeveyn olarak dikkat edilmesi gereken koşullar vardır.

Christman, “White shaker sendromu, veterinerinizle bir şey diyor. “Tüm Maltipoolar bunu geliştirmez, ancak farkında olunması gereken bir durumdur.

Bu cinste lüks patella oldukça yaygındır. “Christman, alerji, diş hastalığı ve progresif retina atrofisinin minik melez için de sorun olabileceğini ekliyor. Çoğu küçük köpek cinsi ağız sağlığı sorunlarına eğilimlidir, bu nedenle kaliteli bir diyet, diş tedavileri ve fırçalama, gelecekteki veteriner randevularının önlenmesine yardımcı olabilir. Maltipoo’nuz için hangi yiyeceğin en iyi olduğunu görmek için bir veterinere danışın.

Tarih

Oldukça yeni bir melez olan Maltipoo’nun pek bir geçmişi yok. İlk olarak ABD’de son 20-30 yılda kasıtlı olarak yetiştirildiler. Hatta mizaçları ve “hipoalerjenik” ünleri, popülerliklerinin fırlamasına neden oldu; Maltipoo artık en popüler tasarımcı köpek ırklarından biridir.

Eğlenceli gerçekler

 • Ashley Tisdale gibi ünlüler bile Maltipo’larını seviyor. Ziggy ve Sushi adında iki yavrusu var.
 • Maltipoo, melezlerin en yaygın adıdır, ancak Maltepoo ve Mal-t-poo dahil olmak üzere birkaç farklı yazım ve varyasyon vardır.
 • New York City’nin bir sonraki en iyi modeli Maltipoo Mochi olabilir. Viral Instagram profili modayı, şarabı ve seyahati sevdiğini söylüyor.