Lhasa Apso, Tibet’te ortaya çıkan bir cinstir. Tibet’in kutsal şehirlerinden olan Lhasa’dan adını almıştır. Ne zaman ortaya çıktığı bilinmeyen bu cinsin yüzyıllardır Tibet’te üretildiği ve yardımcı olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Bazı köpek uzmanlarına göre Lhasa Apso’nun yaşı 2 bin yıla kadar çıkar. Üretimi ve yardımcı olarak kullanımı genelde din adamları ve asiller tarafından olmuştur. Kiliselerde ve manastırlarda yıllarca koruma ve bekçi köpeği olarak görev almış Lhasa Apso, herkes tarafından kutsal köpek olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Lhasa Apso’nun sahibi öldüğünde, ruhunun köpeğine geçtiği düşünülüyordu çok eskiden. Bu sebeple bu köpeğe karşı özel ilgi ve alaka vardı.

Sahiplerine iyi şans getirdiğine inanılan bu cins, satın alması çok az mümkün olan cinslerdendir. Genelde Tibet’teki din adamları ve asiller, kendilerini ziyarete gelen dünya liderlerine bu cins köpeği hediye etmişlerdir ve Lhasa, bu şekilde dünyaya yayılmıştır. Tapınak, manastır ve kiliselerde bekçi köpeği olarak kullanılan bu cins zamanla ev köpeği cinsine bürünmüştür.

Lhasa Apso Özellikleri

Lhasa Apso, boyunu geçip yerlere kadar uzanan hatta yerlerde sürünen sık ve dümdüz kürke sahiptir. Görünüşü sebebiyle İngiliz Koyun Köpeği ile akraba olacağını düşünenler yanılmaktadır. Kürk rengi genelde krem, altın sarısı ya da bal renginin karışımıdır. Çoğunlukla açık renkli olan bu cins, nadir olarak füme ve siyah karışımı kürke de sahip olabilir. Yelesi gürdür.

Sosyal, hareketli, sadık, arkadaş ve aile canlısı bir köpektir. Özgüveni yüksektir. Tanımadığı herkese karşı mesafeli davranır Çocukların sert davranışlarına karşı sert davranabilir fakat genelde sahibine karşı kibardır. Yani siz ona nasıl davranırsanız o da size öyle davranır. Bazılarının eğitimi kolay olsa da bazıları gerçekten çok inatçıdır ve eğitilmeyi reddederler. Eğer ona karşı kibar ve sıcakkanlı davranırsanız onu eğitmenize izin verebilir. Belki… Eğitiminde yaşanan problemler sebebiyle genelde baskın karakterli bir sahibe ihtiyacı vardır. Yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar, Oyun oynamasalar bile sürekli yanlarında birinin bulunmasını isterler. Dişileri çok iyi anne olur. Apartman dairesinde yaşamak için uygundurlar.

Göz, böbrek ve kalça problemleri yaşamaya eğilimlidirler. Uzunca tüylerinin bakımı eğer ki her gün taramazsanız zorlaşır. Bu tüyler illa uzun olmak zorunda değildir isterseniz kısa da tutabilirsiniz. Kuru köpek şampuanlarını kullanabilirsiniz.

Ortalama 15 yıl yaşarlar ve kiloları 10 kilonun üstüne çıkmaz. Boyları ise en fazla 25 santime kadar çıkar.