Lhasa apsos, mükemmel bekçi köpekleri ve akıllı, sadık arkadaşlar yapan kişiliğe sahip küçük, kendine güvenen köpeklerdir.

 • Yükseklik: 25 ila 27,5 cm
 • Ağırlık: 5,4 ila 8,1 kg
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İle Birlikte İyi: Aileler yaşlılar
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, kasıtlı uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Uzun
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, altın / sarı, krem, siyah, mavi, gri, beyaz
 • Desenler: Samur, brindle, siyah ve bronz
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, çok tımar gerektirir, yalnız olmaya tahammül eder, son derece bölgesel, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Lhasa apso (“LAH-suh-AHP-so” olarak telaffuz edilir) büyük bir kişiliğe sahip akıllı ve istekli küçük bir köpektir. Genellikle komik, neşeli ve memnun etmeye istekli olarak tanımlanırlar. Tibet’te ortaya çıkan Lhasa, Himalayalar’da saraylarda ve Budist manastırlarında bir bekçi köpeği olarak yetiştirildi. 

“Lhasa” Tibet’teki şehirden geliyor ve “apso”, “köpek” e gevşek bir şekilde çevrilen Tibetçe bir kelimedir. Bu soy, modern zamanın Lhasa’sında kendini gösterir – genellikle yabancılara karşı dikkatli olsalar da sahiplerine karşı tetikte ve sadıktırlar. 

Lhasa, aslan yürekli ruhuna uyması için aslan benzeri bir yelesi veren uzun, düz, yoğun ceketi ve kendine özgü saç kısmı ile bilinir. Sahipler, köpeklerini ortalamanın üzerindeki ömürleri boyunca mutlu ve sağlıklı tutmak için düzenli olarak fırçalamalarını beklemelidir. Lhasalar tüy dökmez ve tüyleri düşüktür, bu nedenle alerjisi olan sahipler için mükemmel bir köpektir.

Maliyet, bir dizi faktöre (konum dahil) bağlı olarak büyük ölçüde değişir, ancak Amerikan Lhasa Apso Kulübü başkanı Don Evans’a göre, saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu için 1.400 ila 1.800 dolar arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Görünüm 

Tam yetişkin erkek köpekler yaklaşık 10-11 inç boyunda ve 12-18 pound ağırlığındayken dişi yavrular biraz daha küçüktür. Lhasa apsoslarının muhteşem siyah, ten rengi, krem, beyaz ve / veya kırmızı renkli katları vardır, ancak bunlar daha az yaygın olsalar da mavi, gri ve gümüş olabilirler. Bunlar siyah ve kahverengi düğme burun var, (saçları uzun tutulması izin verilmesi halinde) uzun sakal ve benzeri benzer kalkık burunlu köpekler biraz daha uzun snouts Pekinezin. 

Mizaç 

Lhasalar, Tibet’te ilk yetiştirildikleri yerde abso seng kye (kabuk aslan nöbetçi köpek) olarak bilinecek kadar güven ve küstahlığa sahiptir. Herhangi bir Lhasa sahibine sorun, size bu küçük köpeğin zekasını anlatacaklar, ancak yüksek zekası ve bağımsız doğası, eğitilmeleri daha zor olduğu anlamına gelebilir. 

Bununla birlikte Evans, çekiciliğinin ve sadakatinin bu köpekleri “meydan okumaya hazırsanız buna değer” yaptığına işaret ediyor. Şiddetli sadakatleri, her zaman arkanızda kalacakları anlamına gelir. İlk başta yabancılarla mesafeli dururlar – ki bu, sarayları davetsiz misafirlerden korumak için yetiştirildikleri için şaşırtıcı değildir. 

Lhasa apso yavrularının duygusal olarak olgunlaşması üç yıla kadar sürebilir. Bununla birlikte, kendini adamış bir sahip ve çok sayıda övgü ile, enerjileri yeni şeyler öğrenmeye kanalize edilebilir. 

Lhasa apsos, çeviklik eğitim kurslarında mükemmeldir ve hatta bazılarının çiftlik hayvanlarını beslediği veya terapi köpeği olarak çalıştığı bilinmektedir. 

Evans, “Sevimli evcil hayvanlar olmanın yanı sıra, çok yönlüdür – itaat, ralli, çeviklik, rıhtım dalışı, koku çalışması ve hile köpeği gibi her tür Amerikan Kennel Club etkinliklerine katılabilirler ve katılabilirler,” diyor Evans.

Yaşam İhtiyaçları

Lhasalar, kabilelerine son derece sadıktır ve sınırlarına saygı duyan yetişkinler ve daha büyük çocuklarla iyi geçinir. Evans, “Çocuklar köpeğe biraz yer açmayı (ebeveynlerin yönlendirmesiyle) anladıkları sürece, Lhasas küçük çocuklarla bile harika aile hayvanları yapabilir,” diyor. 

Düzgün bir şekilde sosyalleşir ve eğitilirse, Lhasas diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi geçinebilir, ancak Lhasa’nın patron olmayı sevdiğini bilin. 

Lhasas, makul süreler boyunca yalnız bırakılmaya tahammül edecek, ancak siz uzaktayken herhangi bir uyarı havlamasıyla rahatsız olacak komşularınız varsa iki kez düşünün. Evans, “Onlar ‘havlayan’ bir köpek değiller, ancak keskin işitme duyularıyla sizi beklenmedik olaylara karşı uyaracaklar,” diyor. Küçük boyutları onları ideal apartman köpekleri gibi gösterebilir, ancak havlamaları aksini kanıtlayabilir.

Lhasas’ın orta derecede egzersize ihtiyacı vardır. Günde bir veya iki kez 20 dakikalık bir yürüyüş ve özellikle köpek yavrusu aşamasında evde veya bahçede biraz oyun zamanı yeterli olacaktır. 

Evans, ideal Lhasa sahibinin “espri anlayışı, zekası ve evcil hayvanlarıyla etkileşime girmeyi seven” biri olduğunu söylüyor. Yeni sahiplerin sabırlı olmalarını ve tıpkı diğer köpeklerde olduğu gibi, Lhasa’nızın yeni çevresine uyum sağlamasının biraz zaman alabileceğini anlamalarını tavsiye ediyor.

Bakım 

Bakım söz konusu olduğunda, Lhasa apso kesinlikle yüksek bakım gerektirir. Uzun ve gösterişli tüyleri doğru bakılmazsa oldukça karışık ve keçeleşebilir. Günlük fırçalama ve iki ayda bir banyo tavsiye edilir. Bazı sahipler, bakımının daha kolay olması için köpeklerinin tüylerini “köpek yavrusu kesimi” tarzında kısa tutmayı tercih ederler, ancak her iki estetik seçenek de aynı derecede sevimlidir. 

Lhasas’ın ayrıca saç bakımının ötesinde her iki haftada bir, tırnak kesme ve diş fırçalama dahil temel tımar işlemine ihtiyacı olacaktır. Uzmanlar, mümkünse her gün köpeğinizin dişlerini fırçalamanızı önerir. İnsan diş macunu köpekler için zehirli olduğu için köpek diş macunu kullandığınızdan emin olun! 

Lhasa’nız yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış köpek maması yemelidir. Yiyecekleri ve egzersizi izlemek, köpeğinizin sağlıksız miktarda kilo almasını engelleyen bakımın önemli bir parçasıdır. Veterinerinize bir ziyaret, Lhasa’nızı ne kadar ve ne sıklıkla besleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Sağlık 

Lhasa apso genellikle sağlıklı bir türdür ancak kalça displazisi, patellar luksasyon, juvenil böbrek hastalığı ve intervertebral disk hastalığı gibi sağlık sorunlarına eğilimli olabilir. Vetstreet, retina atrofisi, kuru göz ve glokom gibi göz sorunlarıyla da ilgilenebileceklerini bildirdi. 

Lhasa apsos için diğer yaygın sağlık sorunları arasında kiraz gözü (köpeğin gözünün iç köşesinde kırmızı bir kitle), alerjiler ve yağ bezlerinin iltihaplandığı sebasöz adenit adı verilen genetik bir cilt rahatsızlığı bulunur.

Doğru bakımla, Lhasa apsosları ortalama 12-15 yıl olmak üzere uzun ömürlüdür. Hatta bazılarının yirmili yaşlarına kadar iyi yaşadığı bildirildi. 

Bir yetiştiriciden bir Lhasa satın alırsanız, saygın olmaları ve sağlıklı hayvanları korumaya adanmış olmaları önemlidir. Yetiştirici, köpeklerinin üreme için yeterince sağlıklı olduğunu kanıtlayan soy kayıtlarını size gösterebilmelidir.

Tarih 

American Kennel Club’a göre, Lhasa apsoslarının 1000 yıl önce Tibet’te saraylarda ve Himalaya dağlarında yüksek Budist manastırlarında nöbet tutan nöbetçi köpekler olarak yetiştirildiklerinde başlayan muhteşem bir geçmişi var. Efsaneye göre, cesur küçük Lhasa apsos, bu eski Tibet’in sözüne ilham verdi: “Kar aslanı dağlarda kalırsa, bir kar aslanıdır ; vadilere inerse köpek olur.”

Lhasas, yüzyıllar boyunca Budist rahipler ve Dalai Lamaları arasında popüler bir statüye sahipti – satın almak zor ve bu nedenle çok değerli bir hediye. Bazı Tibet Budistleri, lamaların (rahiplerin) ruhlarının, insan olarak yeniden doğmadan hemen önce reenkarnasyon aşamasında Lhasa apsos olarak yeniden doğduğuna inanırlar. 

Eğlenceli gerçekler

 • AKC’ye göre, Dalai Lamas yüzyıllar önce Lhasas’ı, genellikle çiftler halinde Çin imparatorlarına hediye etti çünkü onların iyi şans ve refah getirdiği düşünülüyordu.
 • Bir ebeveyn cins Shih Tzu, Lhasas Pekinezin ile yetiştirilen Çin’in bu izle köpek soyundan oluşturmak üzere.
 • AKC’ye göre, ilk Lhasalar 1933’te The Dalai Lama’dan hediye olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi ve 1935’te American Kennel Club’a kabul edildi.
 • Kraliyet Lhasa’nın Gwen Stefani, Ellen Degeneres ve Jane Lynch gibi ünlü sahipleri var. AKC, Elizabeth Taylor, Kurt Vonnegut ve Liberace’in de büyük hayranlar olduğunu söylüyor.