Bu cinsin geliştirilmesinde St Bernard, Newfoundland ve Pirene Dağ köpeği cinslerinden ilham alınmıştır. Bu cinsi üretme çalışmaları Almanya’da 1846 yılında başlamıştır. Alman geliştirici Heinrich Essing, Wurttemberg sancağındaki aslana benzeyen bir köpek üretmek istemiş ve bu cinsi ortaya çıkarmıştır. Leonbergerin ırkı aslana gerçekten de benzemektedir. Kahverengi kürkü ve yelesi vardır. Dünyaya nam salmış bir çok ünlü devlet başkanı, kraliçe ve ordu mensubu bu köpekten beslemişlerdir. Böylece bu cins köpe kısa zamanda ünlenmiştir.

19. yüzyılın sonlarında bu ırk dünyanın her yerine dağıtılmaya başlamıştır. Gönderildiği ilk ülke ise Rusya’dır. 1. ve 2. Dünya savaşı sıralarında bu ırk nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. 2. Dünya Savaşı sonunda bu ırktan birkaç tane anca kalmıştı. Alman üreticiler 1945’li yıllarda bu ırkın kalan sağlarını topladı ve laboratuvarlarda çoğaltmaya başladı. Böylece ırk, tükenme tehlikesini atlatmış oldu.

Leonberger cinsinin yüzünde siyah maskesi vardır. Dudağı ve burnu siyahtır. Genelde salyası akmaz. Koyu kahverengi gözleri yumuşak bakışlıdır. Kulakları sarkık ve orta büyüklüğe sahiptir. Güçlü boynu ve sarkmayan derisi vardır. Kürkü genelde kahverengi tonlarındadır fakat bazılarında kızıla da kaçabilir. Su geçirmez kürke sahiptir. Kalın yelesi vardır. Parmak aralarında perdesi vardır bu sebeple kolay yüzerler.

Neşeli ve zekidirler. Özellikle sahiplerine karşı sevgi doludurlar. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Yüz ifadesi şirindir. Ailesine çok bağlıdır. Sahibine oldukça sadıktır. Çok iyi bir dosttur. Özellikle çocuklara karşı çok sabırlıdırlar. İstemedikleri durumla karşı karşıya olduklarında saldırmak yerine uzaklaşmayı tercih ederler. Erken yaşta sosyalleştirilmeleri gerekir. Apartmanda yaşamaya uygundurlar. Önemli olan sahibinin ona cana yakın davranmasıdır. Sahibi yanında ve ilgili olduğu sürece her yerde yaşayabilir.

Kalça, göz, kemik rahatsızlıkları yaşamaya uygundurlar.

Bakım

Tüylerini haftada bir kere taramanız yeterli gelecektir. Kulaklarının ve tırnaklarının temizliğine dikkat etmeniz çok önemlidir. Yalnızca çok lazımsa banyo yaptırmalısınız.