Lagotto Romagnolo, zihinsel uyarım ve fiziksel egzersiz gerektiren orta büyüklükte, alerjen dostu bir köpektir. Bu akıllı cins, eğitime zaman ayırmaya istekli sahipler için mükemmel bir evcil hayvan yapar.

 • Yükseklik: 40 ila 47,5 cm arası
 • Ağırlık: 10 ila 16 kg arası
 • Ömür: 15 ila 17 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıklar: Çocuklar, aileler, köpekler
 • Mizaç: Ürkek, oyuncu
 • Zeka: yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: yüksek
 • Enerji Seviyesi: aktif
 • Havlama Seviyesi: sık
 • Salya Miktarı: düşük
 • Cins Grubu: spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kıvırcık
 • Renkler: Krem, kahverengi / çikolata / karaciğer, beyaz
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, samur
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, tımar etmesi kolay, apartman dostu, suyu sever, güçlü sadakat eğilimleri

Lagotto Romagnolo (okunuşu: Luh – go – tow Ro – maan – yolo), ABD’de nispeten nadir kalan bir İtalyan köpek ırkıdır. Yine de bu köpeğin popülaritesi artıyor. Özellikle de dünyaca ünlü hakkında sözler büyüdükçe hevesli bir trüf mantarı avcısı olarak ün kazanmıştır.

Lagotto Romagnolo Köpek Kurtarma’nın direktörü Denise Peters, kişiliğinden dolayı başlangıçta cinse çekildiğini söylüyor. Lagotto çevik, arkadaş canlısı ve öğrenmeye heveslidir. Bu akıllıca eğilim, potansiyel sahiplerin yavruları için olumlu pekiştirmeye dayalı eğitime zaman ayırmaya hazır olmaları gerektiği anlamına gelir. Sportif köpek grubunun bir parçası olarak Lagotto Romagnoli, fiziksel enerjileri için sık çıkışlara ve onları mutlu edecek zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyar.

Peters, “Lagotto Romagnolo çok daha popüler hale geliyor” diyor. “İnsanlar Lagotto’yu her zaman bir oyuncak ayı gibi göründükleri için istiyorlar ve çok tatlılar. Ama köpeği eğitirken gerçekten oyunun zirvesinde olmanız gerekiyor.”

Görünüm

Kalın bir oyuncak ayı bukleleriyle, ilk bakışta bir Lagotto Romagnolo köpeğine aşık olmak kolaydır. Ve sizi içine çeken sadece görünüş değil, bu sevimli köpekler aynı zamanda alerjen dostudur. Hiçbir köpek gerçekten “hipoalerjenik” olmasa da çift katlı yünlü bukleleri nadiren dökülür, bu nedenle köpeklerin etrafında hapşırma eğilimi gösteren insanlar için uygun olabilirler.

Bir şekilde, orta boy bir köpek, bir tam olarak büyümüş Lagotto Romagnolo tipik yüksekliği 47,5 cm’ye ulaşır ve 10 ila 16 kg arasında ağırlığa sahiptir. Güzel kıvırcık kürkleri kahverengi, turuncu, krem ​​ve beyaz gibi çeşitli renklerde olabilir. 

Mizaç

“Oyuncak ayı” gibi görünmelerine rağmen, Lagotto sizin sevimli kanepe köpeğiniz değildir. Lagotto Romagnolo Vakfı’nın kurucu başkanı ve Dolce Vita Lagotto Romagnolo’nun arkasındaki yetiştirici Sandy Mignogna, köpekleri her zaman öğrenmeye hazır bir “A Tipi” kişiliğe sahip olarak tanımlıyor. 

Mignogna, “Lagotto’nun uyarılmaya, zenginleştirmeye ve etkileşime ihtiyacı var” diyor. “Müstakbel köpek sahiplerine şunu söylüyorum, günün sonunda kanepede takılacak bir köpek arıyorsanız, bu sizin için bir cins değil.” Diyor.

Uzanmak yerine, Lagottos hareket halinde olmak isteyecek. Ve eski su kuşu avcıları olarak, en sevdikleri eğlencelerden biri yüzmektir. Mignogna, onları herhangi bir havuz partisine, göl kenarına veya deniz macerasına istekli katılımcılar olarak tanımlıyor. Bazı Lagottolar sudan bir top almaktan keyif alırken, diğerleri sadece ıslanmayı sever. 

Lagotto Romagnolo yavruları, iyi sosyalleşmemişlerse çekingen bir üne sahiptir, bu nedenle onları gençken farklı insanlara ve hayvanlara tanıtmak önemlidir. Yabancılara ısınmakta yavaş olabilirler, ancak nihayetinde şefkatlerini kazananları severler. Çocuklar için harikadırlar ve diğer köpekler de Lagotto’nuzun hayatına iyi katkılar sağlayabilir, özellikle de yavru döneminde karşılaşırlarsa. 

Bir Lagotto iyi eğitilmemişse, bu tür sık sık havlayarak, bahçeyi kazarak ve sahibini dinlemeyerek biraz sınır zorlayıcı olabilir. Ancak tutarlı pozitif pekiştirme eğitimine zaman ayırırsanız, daha iyi bir köpek hayal etmek zordur. Bu parlak yavrular, insanlarına ve aktif arkadaşlarına sadıktır.

“İnsanlar Lagotto’yu her zaman bir oyuncak ayı gibi göründükleri için istiyorlar ve çok tatlılar. Ama köpeği eğitirken gerçekten oyunun zirvesinde olmanız gerekiyor.” Lagotto Romagnolo Köpek Kurtarma Müdürü Denise Peters

Yaşam İhtiyaçları

Lagotto Romagnolo’nuzun bir evde veya bir apartman dairesinde yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın, sahiplenmek onların refahının anahtarıdır. Zorlandığı zaman mutlu olurlar ve bir görevi tamamlayarak sizi memnun edebilirse, çok sevinecektir. Görevlere ve egzersizlere ihtiyacı olduğu sürece, nerede yaşarsa yaşasın mutlu olacaktır.

Bu yavrular yakın ailelerine yakın bir bağ kuracaklar ve gün boyunca bu insanlarla sosyal etkileşime girmeye can atacaklardır. Lagotto uzun süre yalnız bırakılmamalı, yoksa kendi eğlencesini (havlama veya kazma gibi) yapmayı seçebilir.

Keskin burunları (yer mantarı avı için mükemmel!) Göz önüne alındığında, bir Lagotto etkileşimli köpek oyuncakları ve koku oyunlarından keyif alacak. Gizli bir muameleyi nasıl bulacağını veya saklambaç oynamayı öğretmek gibi burnunu sınamasını gerektiren oyunlar da oynayabilirsiniz.

Mignogna, “Bu türün güzel yanı, sahiplerinin ilginç bulduğu herhangi bir hobiye gerçekten hazır olmalarıdır” diyor. “Ama koku işinde kesinlikle çok başarılılar. Onu seviyorlar. Yarım saatlik bir koku çalışması beyinlerini iki millik bir yürüyüşten daha çabuk yoracak.”

Bakım

Utangaçlıkla mücadele edebilen Lagotto Romagnoli için erken sosyalleşme hayati önem taşıyor. Ancak erken sosyalleşmenin üstesinden geldiklerinde, kıvırcık saçlı gölgeler gibi yanınızda olacaklar. Potansiyel sahiplerin, Lagotto’larına istediği tüm ilgiyi vermeye hazırlıklı olmaları gerekir.

Amerika Lagotto Romagnolo Kulübü’nün eski Başkanı ve Allegro Lagotto’nun arkasındaki üretici Adrienne Perry, sahiplerin kişisel olarak pozitif pekiştirme eğitimine zaman ayırmaları gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde, son derece zeki Lagotto kendini eğlendirmenin yollarını bulacaktır ve sonuçları beğenmeyebilirsiniz.

Perry, “Köpeği eğitecek vaktiniz yoksa, bu sizin için doğru bir köpek değil,” diyor. “Onlar ilk kez köpek sahibi olanlar için uygun değiller. Gerçekten köpek sporu yapmak isteyenler için harika bir köpektir. Bir şeyler öğretmeyi seviyorsanız, bu köpek sizin için çok eğlenceli olacak çünkü hızlı ve iletişimseldir.” Diyor.

Lagotto’nun kıvırcık ceketinin haftada bir ve hatta dışarıda koşuşturarak vakit geçiriyorsa daha sık fırçalanması gerekir. Perry, Lagotto’nuz yüzmek için çok zaman harcayacaksa bu bukleleri kısa tutmanızı önerir, aksi takdirde kendinizi matlara karşı sürekli bir savaşta bulacaksınız.  Tımar etmenin yanı sıra, dişlerini fırçalamalı ve tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. 

Sağlık

Lagotto Romagnoli genellikle 15 ila 17 yıl arası yaşıyor. Cins genellikle sağlıklı olsa da kalça displazisinden mustarip olabilirler. Burada kalçadaki eklemler bozulmaya başlar ve şiddetli ağrıya neden olur. Eklem takviyesi iltihabı azaltabilir ve hareketliliği artırabilir, ancak sahipler, köpeklerinin diyetine herhangi bir vitamin veya takviye eklemeden önce veteriner hekimleriyle konuşmalıdır.

Potansiyel sahipler, Lagotto Romagnolo yetiştiricilerine  cins kulübü tarafından önerilen sağlık testlerini yaptırmalıdır. Lagotto Romagnolo Club of America, iyi huylu sağlıklı köpeklerden oluşan tutarlı bir çizgi gösterebilen deneyimli yetiştiricilere odaklanmayı da önerir. Herhangi bir sağlık sorununa karşı tetikte olun ve Lagotto’yu düzenli olarak veterinere götürün.

Tarih

Lagotto Romagnolo, koku alma duyusuyla ünlüdür ve başlangıçta İtalyan avcılar için bir su avcısı olarak hizmet etmiştir. Cinsin kalın, su geçirmez postu, kuşları getirmek için sulak alanlara dalarken köpekleri sıcak tutuyordu. İtalya’nın bataklıkları azalırken, Lagotto Romagnolo 19. yüzyılın sonlarında trüf mantarı avlayan köpeklere dönüştü. 

Bugün, Lagotto Romagnolo, her tür arazide yer mantarı bulmak için özel olarak yetiştirilen tek köpektir. Cinsin uzun tarihine rağmen, Lagottos, ABD köpek sahnesine nispeten yeni gelenlerdendir. Club Italiano Lagotto adı verilen orijinal cins organizasyonu, 1988 yılında İtalya’da kuruldu. 

Lagotto Romagnolo, 1991 yılında İtalyan Kennel Club tarafından tanındı, ancak bu köpekler 2015 yılına kadar American Kennel Club onayı almadı.

O zamandan beri Lagotto, ulusal sahnede rekabetçi bir tür haline geldi. 2020’de Orca adlı bir Lagotto Romagnolo, Sporting Group’un AKC Ulusal Şampiyonasını kazandı. Diğer Lagotto Romagnoli, Kuzey Amerika Truffle Köpek Şampiyonası da dahil olmak üzere profesyonel ve amatör koku yarışmalarında etkileyici gösteriler yaptı.

Eğlenceli gerçekler

 • 4.16 pound ağırlığındaki dünyanın en büyük beyaz trüf mantarı, 2014 yılında bir Lagotto Romagnolo tarafından İtalya’da keşfedildi. Ödüllü mantarlar bir müzayede sırasında 61.250 dolara satıldı.
 • Avustralyalı komedyen Hannah Gadsby, Netflix projesine Lagotto Romagnolo’nun adını “Douglas” verdi.