Labrador retriver, eski zamanlarda uzun süre St. (San) John Köpeği olarak adlandırılmıştır. Pet shoplarda ve sosyal medyada çokça ünlü olan ve sevilen bu köpek Kanada’nın Newfoundland bölgesinde yetişmiş bir ırktır. Kanada’dan çıkıp tüm dünyaya yayılmıştır. Labrador retriver, başlarda, balıkçılara yardımcı olması için eğitilirdi. Retriver, balıkçıların denize attıkları ağı, denize atlayıp çekmekle görevliydi. Buzlu sulara atlamakta ve bu sularda yüzmekte ustaydı. 19.yüzyılın başına gelindiğinde ise bu köpek cinsi Kanada’dan İngiltere’ye getirildi. Burada avcılıkta eğitilen köpekler, vurulan avı getirmekte ustalaştılar. Bu cins sonrasında polis ve jandarma köpeği, arama kurtarma köpeği olarak da insanlara yardımcı olmuştur. Bekçi köpeği olmaları için yetiştirmeleri imkansıza yakındır.

Labrador retriver, sarı, siyah, beyaz ve çikolata kahve renginde olarak doğar. Bu dört renk dışında dünya üzerinde hiç görülmez. Kulakları yuvarlak şekillidir ve sarkıktır; tüyleri kısa ve yaklaşık dikdörtgen şeklinde olan bir köpektir. Ayrıca su geçirmez kürkü vardır. Bu sebeple ki denizde, yağmurda, nehirde kolayca ilerleyebilir. Erkeklerin boyu 55-60 cm arasındayken dişilerin boyu 50-55 arasındadır. 10-12 yıl kadar yaşam süreleri vardır. Erkek cinsinin kilosu 35’e kadar çıkabilirken dişilerin kilosu 25-30 arasındadır. Geniş kafası ve güçlü dişleri vardır.
Retriver, sabırlı ve duygusal köpektir. İtaat etmeye meyilli, sadık, oyun oynamayı seven, hareketli ve zeki yapısı vardır. Doğumundan beri suda olan bu köpek, suda oyun oyamaya ve suyla oynamaya bayılır. İnsanlarla oynamayı çok sever, özellikle çocuklarla eğlenceli vakit geçirir. Bir aileye sahip olma gereksinimi vardır. Duygusal yapısı sebebiyle kolay neşelenebilir ve kolay üzülebilir.

Retriver, sabretmesini bilen ve duyguları gelişmiş bir köpektir. İtaat etmeye meyilli, sadık, oyun oynamayı seven, hareketli ve zeki yapısı vardır. Doğumundan beri suda olan bu köpek, suda oyun oyamaya ve suyla oynamaya bayılır. İnsanlarla oynamayı çok sever, özellikle çocuklarla eğlenceli vakit geçirir. Bir aileye sahip olma ihtiyacı bulunur. Duygusal yapısı sebebiyle kolay neşelenebilir ve kolay üzülebilir.
Genelde bahçede daha aktif olan bu cins, eğitildiği takdirde apartman gibi kapalı yerlere de ayak uydurur. Tüyü kısa olduğundan bakımı kolaydır. Kolayca temizlenir ve taranır.

Labrador retriver cinsi köpeğin av ve yarışma cinsleri vardır. Av kanına sahip olanlar hareketli, enerjik, daha kıvraktır. Yarışma kanından gelenler ise av kanındakilere göre daha yavaştır. Görme engelli ve duyma engelli kişiler için rehber olmaya yatkındırlar. Golden retrivere oldukça benzeyen bu köpekler, onlarla kolayca eş olabilirler.

Genelde bahçede daha aktif olan bu cins, eğitildiği takdirde apartman gibi kapalı yerlere de ayak uydurur. Tüyü çok uzun olmadığından bakımı da zor değildir. Kolayca temizlenir ve taranır.