Labrador avcıları veya birçoklarının bildiği gibi Labs, onları en sevilen evcil aile hayvanlarından biri yapan, arkadaş canlısı ve aktifin ideal bir kombinasyonudur. Bu en popüler köpek türü hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

 • Yükseklik: 53,5 ila 61,5 cm Arası
 • Ağırlık: 25 ila 36 kg Arası
 • Ömür: 10 ila 12 yıl
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı dışa dönük oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa orta
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, altın / sarı, siyah
 • Desenler: Samur benekli / işaretli / benekli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, çiğneme eğilimi, sağlık sorunlarına eğilimli, yüksek kilo alma potansiyeli, suyu sever, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Amerika’nın en popüler köpek ırkı olarak uzun süredir hüküm sürdükleri için muhtemelen hayatınızda en az bir Lab ile tanışmışsınızdır. Köpek kişiliği popülaritesi yarışmasını yıllardır kazandılar, çünkü Labradorlar sahiplerine bağlılar “size her zaman sevgilerini göstermeye ve karşılığında hayranlığınızı almaya istekli”

Son derece zeki ve her türlü aile aktivitesini yapmaktan çok mutlular. Onların coşkusu onları sadece etrafta olmayı eğlenceli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda onları çalışkan bir tür haline getirir.

Labradorlar arkadaş canlısıdır, tüm aile üyeleriyle bağ kurar ve tanıştıkları her kişi ve yavru için son derece arkadaş canlısıdır. Yüksek enerjiye sahip olmalarına ve çok fazla faaliyete ihtiyaç duymalarına rağmen, memnun etmeye isteklidirler ve oldukça eğitilebilirler.

Görünüm

Bir avcı arkadaşı olarak rolleri sayesinde, Labrador av köpeği, 25 ila 36 kg ağırlığında, sağlam bir köpektir. Labradorlar üç renkte sunulur: çikolata, siyah ve sarı. 

Siyah Labradorlar yetiştiriciler arasında erken bir favoriyken, bugün üç tür laboratuar da yaygındır. Bazı yetiştiriciler, kutup beyazı, tilki kırmızısı ve hatta gümüş dahil “nadir” Labradorlar sunar, ancak bunlar üç orijinal Lab renklendirme kombinasyonunun basit varyasyonlarıdır. 

Tüylerini dökmeye istekli olduğunuz sürece, tüyleri şık ve bakımı oldukça kolaydır. Üst katları kısa ve kalındır. Astarları daha yumuşaktır ve hava koşullarından, özellikle soğuk havalardan ve sudan koruma sağlamaya yardımcı olur ve toplayıcı olarak orijinal rollerine imkan verir. 

Bir Labradorun kuyruğu, miraslarında da bir amaca hizmet eder. Kalın ve sivridirler, Labs yüzerken dümen görevi gören bir “su samuru kuyruğu” vardır. Ancak karada dikkatli olun. Bu mutlu cins, sık sık ve hevesle kuyruğunu sallamaya başlar ve yolunuza çıkarsanız durmaz. 

Mizaç

“İdeal eğilim, nazik, dışa dönük, uysal niteliktedir; American Kennel Club cins standardı, insanları memnun etmeye ve saldırgan olmama konusunda istekli” diyor. “Labrador’da insanlara hitap eden çok şey var; nazik yöntemleri, zekası ve uyum yeteneği onu ideal bir köpek yapıyor.” 

Labradorlar tatlı huylu, dışa dönük ve insanlarını memnun etmeye istekli bir cinstir. Yeni insanlarla ve tanıştıkları hayvanlarla arkadaş canlısıdırlar. Kişilik departmanında en üst sıralarda yer alan Labs, aynı zamanda oldukça zekidir ve bu da onları çok eğitilebilir kılar. 

Çok fazla enerjileri vardır, bu yüzden onlarla aktif kalmanız gerekir, ancak aynı zamanda özellikle aile film gecesi için evde rahatlamaktan da mutlu olurlar. 

Bazıları, Labs’ın renklendirmesinin mizaçlarını etkilediğini iddia ediyor, ancak bunu destekleyecek bilimsel kanıt yok. Bununla birlikte, birçok veteriner hekimin bulduğu şey, davranışlarda kabadayılıktan daha rahat olana kadar belirgin farklılıklar olduğudur. 

American Animal Hospital Association’ın seçilmiş başkanı olan DVM’den Pam Nichols, “Labradorlar gerçekten naziktir ancak mizaç tamamen genetik olduğu için ebeveynlere bakın,” diyor. 

Bazı Labradorlar daha yumuşakken diğerleri daha yüksek enerjili olabilir. Bazıları daha endişeli köpekler olma eğilimindedir. Ve biraz saçma sapan bir Labradorunuz bile olabilir. Nichols, “Onlar her zaman iyi aile köpekleridir” diyor. 

Yaşam İhtiyaçları

Labradorlar sahiplerine bayılır. İç mekanda yaşamak ve size olabildiğince yakın uyumak isteyeceklerdir. Oynamak için dışarı çıkmayı severler, ancak yaramaz bir tarafları olduğunu kanıtlayabilecekleri için onları çok uzun süre gözetimsiz bırakmayın. 

Evet, Labradorların kazdığı ve çiğnediği bilinmektedir. Tüm avcılar gibi, Labradorlar da geveze köpeklerdir, bu yüzden bol miktarda sağlam çiğneme oyuncağına yatırım yapın.

Çocuklarla bahçede dolaşmaktan mutlu oldukları için Labradorlar aileler için ideal bir seçimdir. Düzgün bir şekilde tanıtılır ve eğitilirse, Labs, diğer köpekler, kediler ve küçük hayvanlar da dahil olmak üzere evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşabilir. 

Çalışkan tür, av gezilerinde oyunu kurtarmanın ötesinde, uyuşturucu ve patlayıcı tespiti, arama ve kurtarma, terapi ve engelli kişilere yardım gibi çeşitli alanlarda da hizmet vermiştir. Rakipler, çeviklikte, saha testlerinde ve köpek gösterilerinde başarılı oluyorlar. Ve kesinlikle yüzmeyi severler. 

Bakım

Bir Labradoru evinize davet ettiğinizde, birçok dökülmeye hazırlıklı olun. Tımar önemli değildir, ancak köpeğinizi günlük olarak fırçalamak, evinizin etrafına dağılmış tüyleri kalın çift katlarından azaltmaya yardımcı olacaktır. Taze kokmalarını sağlamak için iki ayda bir banyo yapılmalıdır. 

Haftada birkaç kez dişlerini fırçalamak, tırnaklarını kesilmiş halde tutmak (muhtemelen ayda bir veya iki kez) ve kulaklarında kızarıklık veya koku olup olmadığını kontrol etmek de Labrador bakım kontrol listenizde yer almalıdır. 

Labradorlar da bol miktarda oyun ve egzersiz gerektirir. Günlük 30 dakikalık bir yürüyüş veya canlı bir getirme oyunu, yavrularınızın enerjisinin bir kısmını yakmasına yardımcı olacaktır. 

Aktivite eksikliği yıkıcı davranışlara yol açabilir, ancak aşırıya kaçmayın. Bu “işkolik” cins, kendini tüketmeye meyillidir. Lab yavrularının eklemlerine zarar vermemeleri için ilk iki yıl boyunca sert yüzeylerde koşmalarına ve oynamalarına izin vermeyin. 

Elbette iyi davranış konusundaki şöhretleri onlardan önce gelir, ancak bu, Labradorunuz eğitim seanslarını atlayabileceğiniz anlamına gelmez. Büyüyüp kabadayı bir köpek olmadıklarından emin olmak için eğitim önemlidir. 

Nichols, “Neredeyse her zaman çok teklif verilebilirler ve memnun etmeyi severler,” diyor. “Bir işe ve bolca eğitime ihtiyaçları var.” Labradorlar eğitimden zevk alır ve itaat yarışmalarında başarılı olur. 

Yavruları diğer insanlara ve köpeklere erkenden tanıtarak onları doğru bir şekilde sosyalleştirmelerine yardımcı olun ve birçok kişinin bildiği ve sevdiği dost canlısı Labradora dönüşecekler.  

Sağlık

Labradorlar oldukça sağlıklı bir türdür, ancak dikkat edilmesi gereken bazı ortak koşullar vardır. Dirsek ve kalça displazisi, kalp hastalıkları gibi triküspit kapak displazi (TVD), epilepsi ve irsi miyopati (ya da kas zayıflığı), tüm labradorları etkileyebilir. 

Progresif retinal atrofi ve katarakt gibi göz rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalabilirler. Sahipler ayrıca egzersize bağlı çöküş (EIC) adı verilen bir durumun da farkında olmalıdır. 

Ve büyük, derin göğüslü köpekler olduklarından, Labradorlar şişkinlik adı verilen yaşamı tehdit eden bir mide rahatsızlığı geliştirebilirler. Labradorlar ayrıca sıcak noktalar geliştirebilir- veya akut nemli dermatit – soğuk kuyruk ve kulak enfeksiyonları. 

Tarih

AKC, biraz yanlış isimlendirilen Labradorların aslında Labrador’dan değil, Kanada’nın kuzeydoğu kıyılarındaki Newfoundland’den geldiğini söylüyor. Başlangıçta Newfoundland’ın başkentinden sonra St. John’s köpekleri olarak adlandırılan köpekler, ördekleri almak ve balıkçılarla arkadaşlık etmek için kullanılan geleneksel bir su köpeğidir ve ardından geceyi balıkçı aileleriyle geçirmek için eve gitmek için kullanıldılar. 

1800’lerin başından itibaren iş ahlakını ve eğilimlerini takdir eden soylular tarafından İngiltere’ye getirildiklerinde giderek daha popüler hale geldiler. 

İnanması zor olabilir, ancak 1880’lerde Labs, hükümet kısıtlamaları ve vergi yasaları nedeniyle neredeyse tükenmişti. İngiliz yetiştiriciler tarafından neyse ki kurtardılar ve 1917’de Amerikan Kulübü’nün ırkı tanıdığı Amerika’da tanıtıldılar.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Labradorların popülaritesi devraldı ve sonunda Amerika’nın “ve İngiltere ile Kanada’nın en popüler köpek statüsüne ulaşana kadar on yıllarca beklemek zorunda kaldılar.

Eğlenceli gerçekler

 • Amerikan Kulübüne göre, 2020’de üst üste 29. yıl için Lab en popüler ırklardan biri seçildi. 
 • King Buck, 1959’da yaratılan bir ABD posta pulu üzerinde yer alan Labrador retriever modeliydi.
 • Bir başka ünlü Labrador Ben of Hyde’dır. 1899’da doğan, belgelenmiş ilk sarı Labrador olarak kabul edilen, bugün sarı Labradorların çoğu çizgisi onun soyuna kadar izlenebiliyor.
 • Bir Labrador hakkında belki de en dikkate değer film, 2008’de yayınlanan Marley & Me filmidir. Gösterinin yıldızı Marley, aslında film boyunca Marley’in çeşitli yaş evrelerini yansıtmak için rol oynayan birkaç farklı Labrador türüydü. 
 • Başkan Bill Clinton’ın Beyaz Saray’da bulunduğu süre boyunca Buddy adında bir Labradoru vardı. Clinton’ın başkanlığı sona erdikten sonra ailesi, başka bir çikolata Labradoru olan Seamus’u kabul etti.