Yaklaşık 33-36 santimetre arasında boyutu vardır. Ağırlıkları ise 10-35 kilo arasında değişiklik gösterir. Ortalama 13 ile 15 yıl arasında bir yaşam süreleri bulunur. Labrador Retriever ve Poodle cinslerinin melezlenmesi sonucu oluşmuş bir cinstir. Poodle cinsi köpek Standart Poodle veya Minyatür Poodle olabilir. Labrador cinsinin kuvvetli sadakatiyle Poodle cinsinin nerdeyse hiç alerjiye neden olmayan tüy yapısı özelliklerini birleştirmek için melezlenmiştir. İlk kez Avusturalya’da Wally Canron tarafından üretilmiştir. Hem kendi cinsi ile hem de melezlendiği köpek cinsleri olan Poodle cinsiyle ve Labrador Retrievers cinsiyle çiftleştirilebilmektedir. Çiftleştiği cins köpeğin karakteristik özellikleri yavrularda görülür. Labrador Retriver’da bulunan atiklik, çeviklik, yüksek sadakat duygusunu ve Poodle cinslerinde bulunan çabuk öğrenme özelliklerini Labradoodle bünyesinde bulundurur. Oldukça popüler olan bu köpek cinsi birçok dünyaca ünlü isim tarafından da sahiplenilmiş ve beslenmiştir.

Labradoodle Karakteristik Özelliği

Sevecen ve sadık yapısıyla özellikle aileler tarafından tercih edilen bir cinstir. Çok kolay duygusal bağ kurar. Sık sık ilgi ister. İlgi görmediği zaman asabi davranışlar sergiler. Akıllı bir köpek olan Labradoodle bu özelliği sayesinde kolay eğitilir. Öğrenmesi zor ve faklı numaraları bile kolayca öğrenebilir. Enerjik bir yapıdadır. Oyuncu bir köpektir. Çocuklarla iyi anlaşır ve oynamayı sever. Evde başka bir köpek varsa ya da başka türde bir hayvan bulunuyorsa bu hayvanla bile çok iyi anlaşır. Dost canlısı özelliği sayesinde sahibi dışında gördüğü yabancı kişilere saldırgan davranışlar sergilemez. Fakat bu dost canlısı özelliğinden dolayı Labradoodle koruma köpeği olmaya elverişli bir köpek değildir.

Labradoodle Bakımı

Melezlendiği cinslerden biri olan Poodle cinsi farklı tüy tipleri bulunan bir köpektir. Düz, kıvırcık şekillerde tüyleri bulunabilir. Tüyleri çok yumuşak olabileceği gibi orta sertlikte de olabilir,,. Tüy yapı-sı ne olursa olsun bu cins köpeklerin tüyleri keçelenmeye müsaittir. Bu yüzden bu keçelenmeye ve tiftiklenmeye engel olabilmek için düzenli olarak tüy bakımının yapılması gerekir. Tüy bakımı ise tüyleri taranarak yapılır. sık ilgi isteyen bu köpekler ilgi görmediği takdirde asabileşir. Sık sık oynamak ve ilgisiz bırakmamak gerekir. Egzersiz yapmaya ihtiyacı olan bu köpekler sık sık yürüyüşe çıkartılmalı ve imkân varsa bahçe gibi korunaklı yerlerde enerjisi atması sağlanmalıdır.