Alerjiye yatkın, arkadaş canlısı, sevgi dolu bir aile köpeği, Labradoodles’ı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler köpek ırklarından birisidir. Bu köpekler aktiviteyi severler ama sizi sevecekleri kadar değil.

 • Yükseklik: 55 ila 62,5 cm Arası
 • Ağırlık: 22 ila 34 kg Arası
 • Ömür: 10-14 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu, koruyucu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Uzun orta Kıvırcık
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, altın / sarı, krem, siyah, beyaz
 • Desenler: İki renkli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, çok tımar gerektirir, yalnız olmaya tahammül eder, düşük av sürüşü, suyu sever, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Bu Labrador retriever ve kaniş kombinasyonu, minimum dökülmeleri nedeniyle alerji hastaları tarafından sıklıkla aranan mükemmel bir aile köpeğidir.

Her zaman popüler olan Labradoodle, son derece eğitilebilir ve bazı köpeklerin aksine, ilk kez köpek sahipleri için iyi bir seçimdir. Daha geniş açıdan bakıldığında, bu yavrular biraz yer kaplayabilirler ama çocuklarla harikalar ve ailelerinin yaşam tarzına uyum sağlayacaklar. 

Standart boyutlu bir kanişle yetiştirilen bir Laboratuar olan standart versiyon, yaklaşık 60 cm boyunda büyüyebilir ve 34 kg ağırlığa kadar çıkabilir. (Daha küçük boyutta bir köpek arıyorsanız, bir Labrador retriever melezi ve minyatür bir kaniş olan mini Labradoodles da bulmak mümkündür.)

Sevgi dolu, sadık karalamalar her aileye eğlenceli bir ektir. Yakınlaşmaya meyillidirler ve bebekle oynamaktan fazlasıyla mutlu olurlar. 

“Asla sıkıcı bir an olmaz. Bir Labradoodle yetiştiricisi ve Chicago Area Labradors & Labradoodles’ın sahibi olan Mike Martinez, büyük kişilikleri var” diyor. 

Labradoodles, sağlıklı köpeklerdir ve egzersize ihtiyaç duyarlar, ancak koşma, oynama veya yüzme miktarı, Labrador ve kaniş genlerinin yapısına bağlı olabilir. Ancak genetik bozulma ne olursa olsun, bakım setine gitmeye alışmanız gerekecek. Bu yavrular kıllıdır. 

(Hızlı bir not: Labradoodles ve Avustralya Labradoodles aynı değildir. Avustralya Labradoodle’ları bir kaniş, Labrador retriever ve yavru horoz İspanyol köpekleri arasındaki melezlerdir. Labradoodle’lar da goldendoodles, bir kaniş / golden retriever karışımı değildir.) 

Görünüm

Birçok Labradoodle özelliği gibi, köpeğinizin görünümü de aradığınız nesle bağlı olacaktır. Örnek olarak: Martinez, F1 (yarı Labrador, yarı kaniş), F1b (yüzde 75 kaniş, yüzde 25 Lab) ve F2 (yüzde 87 kaniş, yüzde 13 Lab) Labradoodles yetiştiriyor.

Martinez, yarı-Lab F1’lerin daha uzun, daha dalgalı saçlara sahip olacağını ve yine de döküleceğini söylüyor. F1bs ve F2’ler, daha sıkı, daha kıvrımlı ve genellikle dökülmeyen daha kaniş benzeri saçlara sahip olacak. Yavru köpekler olarak genellikle küçük oyuncak ayılar gibi görünürler.

Labradoodles, genellikle hipoalerjenik olarak düşünülür “hiçbir köpek gerçekten alerjen içermeyen bir hayvan olmasa da” ancak genel olarak F1b ve F2 kuşakları, bazı alerjisi olanlar için daha iyi seçenekler olarak kabul edilir. Martinez, alerjisi olan kişilerin evlat edinmeden önce yavrularıyla zaman geçirmelerini tavsiye ediyor. “Herkesin farklı şiddette alerjisi vardır” diyor. “Bazı insanlar diğerlerinden daha hassastır.”

Standart Labradoodles, erkek arkadaşlarından daha küçük dişi köpeklerle 22 ila 34 kg Arası ağırlığında olacaktır. Martinez, yaklaşık 55 ila 62,5 cm arasında olacaklar, diyor. 

Renklere gelince, Labradoodles gamı ​​yönetiyor. Bunları siyah, beyaz, krem, kırmızı, çikolata veya bu renklerin karışımı olarak bulacaksınız. Kaniş kardeşlerine bakan bu tüylü erkek ve kızların da sık sık fırçalanması gerekiyor. 

Mizaç

Martinez, ürettiği köpekleri seviyor ve özellikle Labradoodles’ın insanlar, aileler ve çocuklar, hatta köpeklerle nasıl evcil hayvan ya da etkileşim kuracağını tam olarak bilmeyen çocuklar etrafında nasıl davrandığı konusunda temkinli bir türdür. “İnsanları seviyorlar” diyor. “Her yaş aralığında harikalar.” 

Labradoodles’ın kedi arkadaşlarıyla da mutlu bir şekilde bir arada yaşadığı bilinmektedir. Ancak bu yavrular sadece kedilerle yaşamakla kalmıyor, Martin, yavrularının birçoğunun terapi köpeği olmaya devam ettiğini, yani hastalara psikolojik ve fizyolojik destek sunmak için okulları, hastaneleri ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret edecek kadar sakin ve sevecen olduklarını söylüyor. Bazı Labradoodles, başlangıçta yaratıcının amaçladığı gibi, hizmet köpekleri olmaya devam ediyor. 

Ama onları uysal köpeklerle karıştırmayın. Hâlâ büyük kişilikleri var. Martinez, köpekleriyle tipik bir günü “eğlenceli” olarak tanımlıyor ancak yaramaz davranışlar, Labradoodles’ın çabucak anlayacağı eğitimle dengelenebilir.

Özel ihtiyaçları olan çocuklara ve yetişkinlere yardım etmek için Labradoodles yetiştiren Genesis Hizmet Köpekleri, köpeklerin Labrador retriever kardeşlerinden daha yavaş olgunlaşacağını, bu nedenle yaklaşık bir buçuk yıl boyunca yavru köpek olacaklarını söylüyor. Sonra insanlarına karşı daha şefkatli hale gelecekler.

Martinez, çoğunlukla sessizler ve havlamayı minimumda tutuyorlar, ancak Labradoodles’ın enerji seviyesi nesillerine göre değişebilir, diyor Martinez. Daha fazla Labrador genine (F1) sahip köpekler, kanlarında daha fazla kaniş bulunanlara göre daha enerjik olacaklar. 

Martinez, labradoodles’ın genellikle sahiplerinin enerji seviyelerini yansıttığını söylüyor, ancak yine de yapacak bir şeyler yapmaktan hoşlanan sporcu köpeklerin torunları. Bu ister birlikte uzun yürüyüşler yapmak ister bahçede oyun oynamak anlamına gelse de bir Labradoodle sizinle yapabileceği herhangi bir etkinlikle mutlu olacaktır.

Avlu alanının sınırlı olduğu bir apartman dairesinde veya daha küçük bir evde yaşıyorsanız, düzenli olarak yeterli egzersize sığabildiğinizden ve aktif yavrularınızın biraz stres atması için oynayabildiğinizden emin olun.

Yaşam İhtiyaçları

Labradoodles, yaşadıkları yere gelince esnektir. Standart Labradoodles daha büyük olsa da yine de bir apartman dairesinde ikamet edebilirler, ancak genellikle Martinez daha küçük köpeklerin, potansiyel olarak minyatür Labradoodles’ın daha küçük evlerde yaşamak için daha uygun olduğunu kabul eder.  

Labradoodles, büyük, çitle çevrili bir avluya sahip bir evi kesinlikle geri çevirmez. Martinez, yavru gruplarının dışarıda bolca zaman geçirmelerine izin veriyor, burada bir büyü için uzanmaları köpek oyun alanı ekipmanında koşmak kadar muhtemel olacaklar. 

Labradoodles genellikle diğer köpeklerle yaşamaktan mutludur, ancak uzun süre yalnız bırakıldıklarında da sorun yoktur. Yine de egzersize ihtiyaçları var. Martinez, bütün gün çalışan biriyle eve bir köpek yavrusu gönderirse, onlara bir köpek gezdiricisine yatırım yapmalarını tavsiye eder, böylece doodle, yalnız kaldığı saatlerde bacaklarını esnetebilir.

Ancak zamanınız varsa ve keşfetmeyi seviyorsanız, bir Labradoodle mükemmel yürüyüş partneri olabilir. Kanişler su köpekleri olarak kabul edildiğinden, bazı Labradoodle’lar da yüzmeyi sever.  

Martinez, bu cinsin her yaş için iyi olduğunu söylüyor, ancak Labradoodle sahiplerinin yine de olumlu pekiştirme eğitimi ve aktivite ihtiyaçlarını karşılaması gerekecek. Sık kullanılan mantraya katılıyor: Kötü köpek yoktur, sadece kötü sahipler vardır. 

Bakım

Labradoodle yavru köpeğinizi eve getirir getirmez eğitmeye başlamak önemlidir. Labradoodles, akıllı köpekler olarak kabul edilir ve öğrettiklerinizi çok hızlı bir şekilde öğrenir. Martinez, bazı komutları ilk günden bile anlayabileceklerini söylüyor. 

Daha iyi? Labradoodles, günlük eğitimin çok uzun sürmeyeceği kadar akıllıdır. Martinez, “küçük bir çocuk” gibi köpeklerin kısa ilgi sürelerine uyum sağlamak için her gün 10 dakikalık üç veya dört seans önermektedir. 

Martinez, köpeklerin ilk kez köpek sahiplerinin bile iyi idare edebileceklerini öğrenmeleri çok kolay diyor. Ancak eğitmek için zamanınız veya bilginiz yoksa, itaat okulu cevaptır. Temelleri tanımayı öğrendikten sonra, doodle’ınız en sevdiği sözcüklerden (yürüyüş, araba, şekerleme) bahsettiğinizde bu klasik baş eğme hareketlerini yapmaya başlayacaktır.

Martinez’e göre hem diğer köpekler hem de insanlarla erken sosyalleşme Labradoodle yavruları için önemlidir. Martinez, ürettiği yavruların genç yaşta diğer köpeklere alışmaları için ilk günlerini yetişkin köpekleriyle geçirmelerine izin verdiğini söylüyor. Veterineriniz güvenli olduğunu söylüyorsa, yeni Labradoodle yavru köpeğinizin ilk birkaç haftasında yeni evlerinde diğer insanlarla ve köpeklerle tanışmasını isteyebilirsiniz. 

Egzersiz söz konusu olduğunda, günde üç ila dört yürüyüş yeterli olacaktır (bu yüzden bir köpek gezdiricisine ihtiyacınız olabilir). Aksi takdirde, yüzmek, yürüyüş yapmak veya bahçede veya parkta biraz oyun zamanı köpeğinize son derece yardımcı olacaktır. Labradoodles, aktivitelerinden zevk alıyor, ancak Martinez, dinlenmek için etrafta uzanmak kadar zaman geçireceklerini söylüyor. 

Bakım, Labradoodle’ınıza bakmanın bir başka ayrılmaz parçasıdır, ancak muhtemelen dış kaynak kullanmak en iyisidir. Bu kabarık erkek ve kızların düzenli süslere ihtiyacı var. Martinez, köpeklerini F1, F1b veya F2 olup olmadıklarına bakılmaksızın altı haftada bir saçlarını kestirmek için goomere gönderir.

Düzenli fırçalamak da iyi bir fikirdir çünkü Labradoodle’ınızın saçlarının keçeleşmesini veya rahatsız olmasını istemezsiniz. Ayrıca bu kulakları kuru ve temiz tutmak isteyeceksiniz ve tırnak kesme ve diş fırçalama işlemlerine ayak uydurmayı da unutmayın.  

Bazı Labradoodles, terapi köpekleri haline gelir; yani, hastalara ve ihtiyacı olan kişilere psikolojik ve fizyolojik destek sunmak için okulları, hastaneleri ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret edecek kadar sakin ve şefkatlidirler.

Sağlık

İşte Labradoodles’ın ilk kez köpek sahipleri için iyi olmasının bir başka nedeni: 10-14 yıllık yaşamları boyunca nispeten sağlıklı bir türdür. Ancak Labradoodles’ın ve kanişlerin ideal kombinasyonu olması, aynı zamanda Labradoodles’ın her iki ebeveyn ırkının sağlık sorunlarına duyarlı olabileceği anlamına gelir. 

Örneğin laboratuarlar genellikle kalça ve dirsek displazisinden mustarip olacak, bu nedenle risk Labradoodles için de var. Doodles’lar ayrıca miyopatiler, kaslara zarar veren hastalıklar ve egzersize bağlı çöküş ile ilgili problemlerle de karşılaşabilir.

Martinez, Labrador avcılarının hemen hemen her şeyi ve her şeyi yemekten mutlu olduğunu belirtiyor. Labradoodle’ınız muhtemelen biraz daha çekici olacak olsa da herhangi bir kilo alımını kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun, çünkü izin verilirse aşırı yemek yeme eğiliminde olabilirler. 

Tarih

Avustralya Wally Conron, 1980’lerin sonlarında ilkini üreten Labradoodle’ın modern yaratıcısı olarak kabul edildi. Bir Labrador retriever ve standart bir kaniş üreterek hipoalerjenik de olabilecek bir rehber köpek yaratmaya çalışıyordu. 

Açıkça, çabaları başarılıydı. Cins, popülaritede patladı ve ABD’nin 1 Numaralı (Lab) ve 6 Numaralı (kaniş) en popüler ırklarının birleşimi olduğu için şaşırtıcı değil. İnsanlar, sevimli görünümler, arkadaş canlısı tavırları ve minimum dökülme üçlüsü için Labradoodle’ı ararlar. 

Labradoodle, alerjisi olan insanlar için görünüşte ideal bir köpek olsa da Conron yarattığı için pişman olduğunu söyledi. Bu “tasarımcı köpekler” e olan yoğun talep nedeniyle Conron, yavru değirmenlerde Labradoodles yetiştiren kötü aktörler ve genetik sorunların yeni nesillere aktarılmasını engelleyemeyen deneyimsiz ve bazen yanlış bilgilendirilmiş yetiştiricilerle ilgili endişelerini dile getirdi. 

Eğlenceli gerçekler

 • Beyaz Saray’daki ilk dönemlerinde Başkan Barack Obama ve ailesi bir Labradoodle almayı düşündü, ancak sonunda ailenin İlk Evcil Hayvanları Sunny ve Bo olarak Portekiz su köpeklerini seçtiler. 
 • Labradoodles, golfçü Tiger Woods, aktris Jennifer Aniston ve aktör Henry Winkler dahil olmak üzere birçok ünlü tarafından sahiplenildi.