Kendilerine güvenleri olan bu köpek cinsi çobanlık konusunda oldukça başarılıdır. Gözü pek ve korkusuz bir köpek cinsidir. Bu özellikleri ile sürü gütme konusunda başarılıdır. Ödün vermeden eğitime sokulması gerekli bir köpetir.  Sadık olan bu köpekler korumacı tavırlar sergilerler. Ailesi ya da evi için tehdit uyandıran bir şey olmadığı sürece sakin ve arkadaş canlısı davranışlar sergiler. Komodor cinsindeki köpekler tehdit ve tehlikeler karşısında cesur davranışlıdırlar. Bu durumlarda canları pahasına karşı gösterirler. Zaman zaman inatçı ve bağımsız olabilirler. Ancak sosyalleştirilmiş ve eğitilmiş ise ailesi ile ilişkisi sağlam olur. Geniş kafatasına sahip ve geniş çenelidirler. Üçgen kulakları olan bu köpeklerin gözleri badem şeklindedir. Kuyrukları düşük durur ve geniş ayaklara sahiptirler.

Komodor Kökeni

Macar soyundan gelen bir köpektir. Macar Komodor ya da Macar Bekçi Köpeği olarak bilinir. Komodorok olarak da anılmaktadırlar. İsminin kökeninin geldiği yere yönelik değişik teoriler vardır. 1100 yıllarında Macaristana yerleşen Cuman monat kabilesinden isim aldıkları düşünülmektedir. Puli isimli Macar kabilesi ile birlikte Macaristan’a geldikleri de söylentiler arasındadır. Büyük beyaz Güney Rusya Ovtcharka cinsi köpekle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Tarihte genellikle bekçi köpeği olarak kullanılmaları tercih edilmiştir. Koyun sürülerini farklı yırtıcılardan korurlar. Rivayetlere göre bu köpek türü öyle güçlüymüş ki ortaya çıktıkları zamanlarda Macaristan’da kurtların soyları tükenme riski yaşamış. 1933 yılında Amerika’ya ithal edilmişlerdir. Avrupalı Komodor cinsi köpekler 2. Dünya savaşı sırasında çoğunlukla öldürülmüştür. Çiftlik evlerini cesur bir şekilde korumaları nedeni ile savaş sırasında büyük çoğunluğu öldürülmüştür. Bakımları zor ve masraflı olduğu için Macaristan dışındaki yerlerde az rastlanan bir köpek cinsidir.

Komodor Eğitimi ve Bakımı

Erken yaşlarda istikrarlı bir şekilde eğitim görmelidirler. Büyüdükleri zaman güçlü ve hızlı olmaları nedeni ile eğitimleri zor olabilir. Sadakat konusunda iyi eğitilmeleri gerekmektedir. Başına buyruk davranmamaları için eğitimleri tutumlu olmalıdır. Övgü ve ödül odaklı eğitimde başarı kazanılabilir. Bölgeleri konusunda korumacıdırlar. Tehdit etmediğini düşündükleri yabancılara karşı kabullenicidirler. Ancak Komodor cinsi köpeklerin bölgeleri konusunda hassas oldukları konusu unutulmamalıdır. Erken yaşta sosyalleştirilmeleri gerekir. Bu sayede evcil hayvanlara karşı daha olumlu tutumlar sergilerler. Sosyalleştikleri zaman diğer hayvanlar ile arkadaşlık kurma konusunda daha başarılı olacaklardır. Küçük çocukların yanında kontrol edilmeleri gerekir. Ancak büyük çocuklar ile iyi anlaşırlar. Yoğun kürkleri olduğu için düzenli olarak kürk bakımı yapılmalıdır.