İnsan odaklı davranışlar sergileyen bir köpek cinsidir. Karakterli bir köpektir. Eğitim konusunda başarılı bir köpek cinsidir. İyi eğitildikleri zaman şov hareketleri yapabilirler. Zeki köpeklerdir. Boyutları genellikle orta boydur. Yükseklikleri ortalama 40 santimetredir. Bu yükseklik cinsiyetleri arasında ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Keeshond erkekleri 25 ile 30 kilo arasında olmaktadır. Dişileri ise 15 ile 20 kilo arasında değişmektedir. Ortalama yaşamları 10 ile 12 yıl arasıdır. Öğrenmeye istekli olması eğitilmeleri konusunda yardımcı olur. Neşeye ve eğlenceli ruha sahip köpeklerdir. Oyun oynamayı çok seviyorlardır. Sadık olmalarının yanı sıra bekçilik konusunda da başarılıdırlar. Soğuk iklimleri tercih etmeleri dikkate alınmalıdır. Sık kürk yapısına sahip oldukları için sıcak havalardan hoşlanmazlar. 

Keeshond Eğitimi

Zeki ve anlayışlı köpek cinsi olduklarından dolayı eğitim ve öğretim yapmak kolaydır. Verilen komutları anlayabilmeleri ve öğrenmeye istekli olmaları sayesinde birçok hareket ve oyun öğretilebilir. Oyun oynamaktan keyif aldıkları için eğitimleri de oyun olarak görebilirler. Tüy dökme zamanlarında normal bir tarak yardımı ile düzenli olarak taranmalı ve fırçalanmalıdırlar. Normal zamanlarda ise az taranmalıdırlar. Keeshond cinsinin erken yaşlarda kediler ile tanıştırılmaları önemlidir. Aksi takdirde evcil kediler ile sorunlar yaşayabilirler. Çocuklar ile iyi anlaşmaları ile aile içinde sağlam bağlar kurabilirler. Yabancılara karşı temkinlidirler. Bu nedenle yabancılara havlarlar. Kollayıcı türde iç güdüleri- bulunur. Bölgeleri ve aileleri konusunda korumacıdırlar. Tehdit olarak algıladıkları yabancıları kovmak ve çevredekileri uyarmak için havlarlar.

Keeshond Karakter Özellikleri

Enerji düzeyleri iyi olan bu köpekler egzersizlere uyum gösterirler. Düzenli olarak egzersiz yapmalı ve yürüyüşe çıkartılmalıdırlar. Oyunculuk konusunda orta derecede uyum gösterirler. Diğer köpeklerle geçinme konusunda da iyidirler. Erken yaşta sosyalleşmeleri sayesinde diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşmaları sağlanabilir. Keeshond cinsi köpekler çocuklarla anlaşma konusunda da başarılı köpeklerdir. Yabancıların tehdit etmediğini anladıkları zaman onlarla arkadaş olabilirler. İlk izlenimleri ise temkinli yaklaşmaları ardından olacak ilişkiye bağlıdır. Eğitilme konusunda oldukça başarılı bir türdür. Çeşitli numaralar öğretilerek şovlarda kullanılabilirler. Koruma konusunda ise diğer köpeklerin gerisinde kalabilirler. Gri renkte olabilen tüyleri siyah renklerde de olabilir. Genellikle kahverenginin farklı tonları ya da beyaz renk tüylere sahip olabilirler. Astar kürkleri oldukça kalındır. Tüyleri uzundur. Soğuk havaya karşı dayanıklı olacak bir kürke sahiptirler. Egzersiz konusunda aileye uyum gösterirler. Kökenleri Hollanda’ya dayanmaktadır. Apartmanda yaşayabilirler ancak orta büyüklükte bir bahçede yaşamaları tercih edilir.