Keeshond, uzun zamandır aile arkadaşı olarak yetiştirilen ve köpekleri izleyen akıllı bir eski cinstir. Çok kişiliğe ve çarpıcı gri, krem ​​ve siyah çift post rengi olan iyi huylu köpeklerdir.

 • Ükseklik: 43 ila 45 cm Arası
 • Ağırlık: 16 ila 20 kg Arası
 • Ömür: 12 ila 15 yıl Arası
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, çocuklar, köpekler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun
 • Renkler: Krem, siyah, gri
 • Desenler: Üç renkli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, yalnız olmaya tahammül eder, çiğneme eğilimi, düşük av sürüşü, yüksek kilo alma potansiyeli, suyu sever, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Keeshond (“kayz-hawnd”, “çoğul” keeshonden “olarak telaffuz edilir), tarihsel olarak Hollanda’da mavnalarda bekçi köpekleri olarak hizmet veren orta büyüklükte bir refakatçi ırkıdır. 

Keeshonden, aile ortamlarında iyi geçinen ve kolayca eğitilen iyi huylu köpeklerdir. Cins, göz çevresinde belirgin gözlük işaretleri bulunan kalın gri, krem ​​ve siyah çift katlıdır. 

Keeshonden, görünüşlerini korumak için düzenli bakım ve aktif mizaçlarına uyması için düzenli egzersiz gerektirecektir. Göre Amerikan Kennel Club (AKC), Keeshond cins popülerlik açısından 197 95 out sırada yer alıyor. Günümüzde her yıl daha az yavru kedi doğuyor, bu yüzden onları saygın bir kaynaktan bulmak daha zor.

Görünüm

Keeshond, dik kulakları ve gri, siyah ve krem ​​rengi kalın çift katları olan çarpıcı bir orta boy köpektir. “Dış tüyleri sert ve alt kürkü daha yumuşak olan tam bir tüyleri olmalı,” diyor keeshond yetiştiricisi ve AKC liyakat sahibi Kristen Dowd. 

Çift ceketi boynundaki bir aslan yelesi gibi kalın, vücuda daha yakın ve baş, bacaklar ve ayaklarda daha kısadır. Vücutlarına doğru kıvrılan zengin tüylü kuyrukları vardır. Tam katları düzenli bakım gerektirecektir.

Keeshonden’in tipik olarak koyu kahverengi gözleri ve kendine özgü gözlükleri vardır. Her bir gözün dış köşesinden eğik koyu çizgi izleri, sanki gözlük takıyormuş gibi görünür. 

Bu özellikler onlara uyarı ve akıllı bir ifade verir. Bazıları, kafa şekli, badem göz şekli ve eğik göz yerleşimi nedeniyle ifadelerini tilki benzeri olarak adlandırmıştır. Tam gelişmiş bir keeshond, 43 ila 45 cm uzunluğundadır ve 16 ila 20 kg ağırlığındadır.

Mizaç

Keeshonden, pek çok kişiliğe sahip iyi huylu köpeklerdir. Dowd, “Aptal, meraklı ve çok sevecen ve insanlarına bağlılar,” diyor. 

Bir tehlike durumunda sahiplerini uyarmak için tarihsel olarak eğitilmiş bir bekçi köpeği olarak, havlama doğal olarak bir mızmızlanmaya gelir. Ancak Dowd, “Onları eğitmek ve havlama davranışını bir köpek yavrusu olarak düzeltmek için çaba gösterirseniz, durmadan havlamayacaklar” diyor. Keeshonden son derece aktif ve son derece zekidir, bu nedenle eğitim sırasında hızlı öğrenirler.

Yaşam İhtiyaçları

Keeshonden, etrafta insanlarla bir evde en iyisini yapar; onlar köpek kulübesi köpeği değiller. Dowd, “Dikkat ve sevgi bulabilecekleri ve verebilecekleri bir ortamda gelişiyorlar” diyor. 

“Tek başına iyi değiller.” Keeshonden, diğer köpekleri ve çocukları olan ailelere kolayca uyum sağlar ve yabancıları kollarını açarak karşılayacaktır. Özellikle de ikramlar getirirlerse. Dowd’a göre, hiçbir hareketin olmadığı sessiz bir ev, bir herif için en iyi yer değildir.

Apartman hayatına tahammül edebilirler, ancak keeshonden her gün dışarı çıkıp egzersiz yapmaktan zevk alır. Soğuk havaya da dayanabilirler ve hatta kar yağdığı günlerden faydalanmayı bile severler.

Bakım

Dowd, keeshond sahiplerinin köpeklerini en az haftada bir fırçalamasını ve taramasını önerir. Keeshonden, diğer cinslere göre daha az banyo gerektirir çünkü tüyleri kendi kendini temizler ve minimum koku üretir. 

Bir keeshond aylık olarak yıkanmalıdır, ancak en az ayda bir cilde fırçalanırsa banyolar arasında daha uzun süre kalabilir. İdeal olarak, bakımı için en az üç veya dört ayda bir kuaför görmelidirler. 

Dowd, “İyi bir kürk dokusu, köpeğe ve sahibine tımar zamanı geldiğinde hoş bir deneyim sağlayacaktır ve yanlış bir kürk dokusuna göre daha az bakım gerektirecektir” diyor.

Keeshonden, tüm astarlarını aynı anda “üflediklerinde” veya döktüklerinde yılda iki kez tüy döküyordu. Bu mevsimsel dökülme yoğun olabilir ve üç haftaya kadar sürebilir.

Keeshonden aktif bir cinstir. Etrafta koşmak için çitle çevrili bir bahçeye erişimi yoksa Keeshond’unuzla düzenli yürüyüşler planlayın. 

Alicen Tracey, “Keeshonden’in orta düzeyde egzersiz yapması gerekiyor ve genellikle günde bir ila iki yürüyüşle idare edebilir” diyor. Waterloo, Iowa’daki Den Herder Veteriner Hastanesinde DVM ve Daily Paws Danışma Kurulu üyesidir.

Dowd, “Keeshond hızlı öğrenen bir karakterdir ve çok yemek motive eder” diyor. Olumlu pekiştirme eğitimi ile gelişecekler.

Sağlık

Bir keeshond’un tipik ömrü 12 ila 15 yaş arasındadır. Dowd, “Irkta bazı sağlık sorunları vardır, bu nedenle her zaman ön yetiştirme sağlık taramaları yapan ve size normal sonuçların belgelerini sağlayabilecek saygın bir yetiştirici arayın” diyor Dowd. Yetiştiriciye soru sormaktan korkmayın. 

Tracey’e göre, keeshond cinsi özellikle hiperparatiroidizme, ventriküler septal defekt ve Alopecia X’e eğilimlidir. Tracey, “Hiperparatiroidizm, keeshonden’in, tipik olarak paratiroid bezleriyle ilişkili bir kanser türünü içeren otozomal dominant bir özellik nedeniyle kalıtıma yatkın olabileceği bir hastalıktır” diyor. 

Bir keeshond ameliyat olduktan sonra prognoz tipik olarak mükemmeldir. “Bu hastalığın yaygın klinik belirtileri arasında idrara çıkma ve susuzlukta artış, zorlanma veya idrara çıkma zorluğu, iştahsızlık, uyuşukluk veya kusma yer alıyor” diyor.

Tracey, ventriküler septal defektin, keeshonden’de kalıtsal olabilen ve “kalbin sağ ve sol ventrikülü arasındaki iletişim” ile karakterize olan “doğuştan bir kalp kusuru” olduğunu söylüyor. 

Bu kusuru olan yavru köpeklerde yüksek bir kalp hırıltısı ve halsizlik, uyuşukluk, öksürük ve hatta bayılma gibi diğer semptomlar olabilir.

Alopesi X, bir köpeğin arka ucunda simetrik saç dökülmesine neden olan temel olarak kozmetik bir durumdur.

Tracey, “Keeshonden, aynı zamanda, şeker hastalığı, dirsek displazisi, kalça displazisi veya patellar luksasyon gibi, cinsleri için yaygın olan diğer hastalık türlerine de yatkın olabilir ” diyor. Düzenli veteriner muayeneleri ve bakımı, köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Tarih

Keeshond, Arktik veya Subarktik kökenli eski bir türdür. Alaskan malamute, Akita, chow chow ve Pomeranian gibi ırkların yanı sıra Spitz köpek ailesinde olduklarına inanılıyor. 

Keeshonden büyük sanatçıların eserlerinde göründü ve George I, George IV ve Victoria I gibi İngiliz kraliyet ailesinin yanında yer aldı.

Göre Amerika’nın Keeshond Kulübü bir mavna köpeği olarak görev yaptığı, Keeshond Hollanda’da popüler oldu. İnsan yapımı su yollarında seyreden Hollandalı gemilerde nöbetçi köpek ve refakatçi olarak tutuldular. 

18. yüzyıl Hollanda Vatanseverler Partisi’nin lideri Cornelius “Kees” de Gyselaar, sürekli yoldaşı olarak bir köye sahipti, bu nedenle cins, Vatansever Parti’nin sembolü haline geldi. Parti 1770’lerde yenilgiye uğradığında, siyasi önemi bir belaya sahip olmayı tehlikeli hale getirdi. 

Keeshond halkın gözüne geri dönmeden önce bir yüzyıldan fazla zaman geçti. Cins, Hollandalı keeshond olarak biliniyordu. 1910’da İngiltere’ye birkaç keeshonden getirildi.

Eğlenceli gerçekler

 • Bir keeshond, yazın daha serin ve kışın daha sıcak olduğu yerde yatmak için yerde bir çukur kazacaktır.
 • Keeshonden, mükemmel terapi köpekleri ve bakım evi ziyaretçileri olur.