Kaniş üç çeşitte bulunan resmi bir köpek ırkıdır: Standart Kaniş, Minyatür Kaniş ve Oyuncak Kaniş. Cinsin kökeni hala, kanişin Almanya’dan bir su köpeği olarak mı yoksa Fransız Barbet’ten mi geldiği konusunda önemli bir anlaşmazlık ile tartışılmaktadır.

Border Collie’nin hemen arkasındaki ikinci en akıllı köpek ırkı, kaniş çeviklik, itaat, izleme, hayvan sürüsü, sirk performansı ve yardımlar da dahil olmak üzere birçok sporda ve aktivitede yeteneklidir.

Kaniş, kare şeklinde inşa edilmiş ve orantılı, aktif bir köpektir. Kulaklar başın yakınına doğru katlanmalı, göz hizasına ayarlanmalıdır. AKC tescilli gösteri köpeklerinin çoğu kıtasal bir kesime veya benzer şekilde traşlanmış bir görünüme sahip olmasına rağmen, ceket doğal olarak kıvırcık bir görünüşleri olması gerekir. AKC tarafından tanınan resmi Kaniş ırklarının boyutları ağırlıkla değil boyla belirlenir.

Kanişler, yetişkin omuz (omuzlar) yüksekliğiyle ayırt edilen çeşitli boyutlarda yetiştirilir. Türler arası bulunan kesin yükseklik kesimleri ülkeden ülkeye değişim gösterir. Fédération Cynologique Internationale (FCI) bir türün dört adet bedenini tanımaktadır: ölçünlü, orta, minyatür ve son olarak da oyuncak. FCI olmayan köpek kulübeleri genellikle üç cins, standart, minyatür ve oyuncak, bazen aynı cins ve bazen de ayrı ırklar olarak tanınır. Sadece FCI, Standart Kanişler için maksimum boyutu tanımlar. Fransa, FCI’daki ırktan sorumlu olan ülkedir ve bu ülkede her büyüklükteki yavru birlikte listelenmiştir. Kraliyet normali, çay fincanı ve küçük çay fincanı sıfatları pazarlama isimleridir ve herhangi bir büyük köpek kulübesi tarafından tanınmaz.

Çift katlı köpeklerin çoğunun aksine, kanişlerde, minimal olarak dökülen yoğun, kıvırcık kürkten oluşan tek katmanlı bir kaplama vardır (astar yok). Evcil hayvan kliplerinde gösterilenden çok daha az detaylıdır ve daha az bakım gerektirir. Bir evcil hayvan sahibi, her altı ila sekiz haftada bir kaniş tımarını tahmin edebilir. Bir fino köpeğin kulaklarına dikkat edilmelidir, çünkü saç kulaklarında büyür. Dini olarak bir çözelti ile temizlenmeli ve saç çıkarılmalıdır, böylece kulak kiri birikmesi birikmez ve nem tutulmaz, her ikisi de enfeksiyona neden olur.