Standart kanişler, insanlarıyla birçok aktivite, öğrenme ve zamanla gelişen enerjik ve zeki köpeklerdir. Bu sevimli, kıvırcık arkadaşlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 45 ila 60 cm Arası
 • Ağırlık: 22 ila 31 kg Arası
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Ürkek arkadaş canlısı oyuncu endişeli
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Uzun orta kısa Kıvırcık
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, yalnız olmaya tahammül eder, suyu sever, güçlü sadakat eğilimleri

Pop kültürünün havasız, sıkışmış kanişlerini unutun. Gerçekte, bu köpekler atletik, zeki, arkadaş canlısı köpeklerdir ve sunacakları çok şey vardır. Kanişin parlak tavrı ve insanları memnun eden doğası, onları diğer evcil hayvanların yanı sıra insanlar ve barışçıl yanları için mükemmel bir arkadaş yapar. 

Standart kanişler, tüm kaniş türleri arasında en atletik ve çevik olanlardır ve hızlı bir şekilde eğitime başlarlar. Kanişler ayrıca düşük kokulu olma ve tüm tüylü köpekler arasında en az tüy dökücü olma ayrıcalığına sahiptir.

Yani neredeyse mükemmeller, değil mi? Çok hızlı değil. Ürkek kaniş zaman zaman nevrotikle sınırlanabilir ve gürültü ve her türlü kaos veya çatışma ile kolayca strese girer. Kanişler ayrıca zaman alıcı ve bakım için pahalı olabilir. Ancak bu tuhaflıkların üstesinden gelirseniz, sizi mutlu etmeyi seven sadık, canlı bir evcil hayvanla ödüllendirileceksiniz.

Ortalama safkan kaniş köpek yavrusu 1.000 $ civarındadır, ancak üstün soylu bir kaniş için bu miktarın beş katına kadar harcamayı bekleyebilirsiniz.

Görünüm 

Kanişler kıvırcık tüyleri, uzun sivri burunları ve küçük koyu renk gözleri ile tanınır. Ayrıca, şimdiye kadarki en süslü köpek tımar stillerinden biri olan, eklemlerin ve göğüslerin etrafında özenle şekillendirilmiş kıvırcık saç ponponları bırakan topiary kıtasal klipsle de meşhurdurlar. 

Kanişlere aşina olmayanlar, gösterişli kıta klibinin büyük ölçüde sadece gösteri köpeği kanişlerinde görüldüğünü gördüklerinde şaşırabilirler.

Aile evcil hayvan poodle’ları genellikle kısa ve zahmetsiz bir stil olan daha ince spor klibi kullanır. Çoğunlukla beyaz, siyah veya kahverengi paltolu kanişler bulacaksınız, ancak kayısıdan gümüş rengine kadar çok çeşitli tonlarda bulunurlar.

Standart bir kanişin yüksekliği tipik olarak 45 ila 60 cm arasındadır, ancak özellikle 37,5 cm’den fazla olması standart kanişi minyatür ve oyuncak kanişlerden ayıran şeydir. (Minyatür kanişler 25 ila 27,5 cm arasındadır ve oyuncak kanişler 25 cm’nin altındadır)

Standart kanişler 22 ila 31 kg ağırlığında olabilir ve dişi köpekler erkeklerden daha hafif olma eğilimindedir. Standart, üç kaniş türünün en büyüğü ve en güçlüsüdür.

Mizaç

Kanişler itaatkar, zeki ve eğlencelidir. Agresif bir cinsten uzaktırlar, ancak bekçi köpeği eğilimleri vardır ve sizi herhangi bir sese veya ziyaretçiye karşı uyarmak için havlarlar. Cinsin tanıdık olmayan yüzlere tepkisi, arkadaş canlısı ve ilgi çekici ile utangaç ve çekingen arasında değişebilir.

Kaliforniya merkezli profesyonel köpek eğitmeni ve davranış danışmanı Joan Hunter Mayer, “Her köpeğin bir birey olarak görülmesi gerekmesine rağmen, kanişlerin atletik, enerjik ve öğrenmeye motive olduğu biliniyor” diyor. “Her boyutta kanişle çalışan bir eğitmen olarak, genel olarak bu türün genellikle bu cins özelliklerine uygun olduğunu kabul ediyorum.”

Yakışıklı kaniş, insanıyla etkileşime girmeyi sever ve sizi memnun etmek için elinden geleni yapar. Bu son derece zeki köpekler, sahiplerinin vücut dilini ve ifadelerini okuma duygusuna sahip gibi görünüyor ve bu da onları sezgisel bir arkadaş haline getiriyor. 

Duyarlılıkları burada bitmiyor; kendileri de oldukça duygusallaşmaya eğilimlidirler. Kanişler, dokunma veya sesle kolayca ürkütilebilen aşırı duyarlı köpeklerdir, bu nedenle kaygı nöbetlerine dikkat edin.

Bu mutlu, gergin hayvanlar, yavru köpekler ve genç köpekler olarak neredeyse hiç durmadan dolaşmayı, zıplamayı, koşmayı ve oynamayı sever. Ancak aktivite seviyeleri olgunlaştıkça değişir ve 18 ay ile 2 yaş arasında biraz sakinleşmelerini bekleyebilirsiniz. Standart kanişler de genellikle minyatür ve oyuncak kanişlerden daha sakindir.

Yaşam İhtiyaçları

Kanişlerin tonlarca egzersize ve hareket etme fırsatına ihtiyacı vardır, bu nedenle geniş bir avluya erişim idealdir. Yavru köpeğinize sunabileceğiniz büyük bir arka bahçeniz yoksa köpek parkına veya evcil hayvanlara uygun başka bir açık alana yürüyüşler ve ziyaretler için bolca zaman ayırdığınızdan emin olun.

Doğa aşığıysanız, kaniş harika bir seçimdir. Doğal olarak maceracıdırlar ve suyu severler, bu yüzden dışarıda mükemmel arkadaşlıklar yaparlar.

Kanişiniz, lazımlığa ihtiyaç duymadan gidebildikleri sürece teknik olarak yalnız bırakılabilir, ancak kesinlikle sizi özleyeceklerdir. Çok fazla zaman harcamamaya çalışın, bu kıvırcık arkadaş, insanlarıyla geçirdiği zamanla büyür ve kanişler yeterince ilgi görmezlerse ayrılık kaygısı sorunları geliştirebilir.

Kanişler genellikle harika aile köpekleridir ve evdeki hayvanları dost canlısı ve kabul ederler. Çocuklara karşı nazik ve kibardırlar, ancak aşırı duyarlı yapıları nedeniyle küçük, gürültülü çocuklar tarafından kolayca bunalabilirler ve gevşemek için zamana ihtiyaçları olacaktır. Kanişler, daha büyük çocukları olan veya hiç çocuğu olmayan aileler için daha uygundur.

Benzer şekilde, eviniz genellikle kaotik, gürültülü veya çatışmaya açıksa, huzurlu kanişiniz bazı anksiyete sorunları geliştirebilir. Kanişler, sakin ve sessiz bir yaşam düzenlemesini çok tercih eder ve takdir eder.

Bakım

Kaniş, çift kat olarak bilinen birkaç köpek ırkından biridir. İki katmandan oluşan bir paltodur: kısa yünlü tüylerden oluşan yoğun bir astar ve koruyucu tüy denilen daha uzun tüylerden oluşan bir üst kat. 

Çift kat hem sıcak hem de soğuk iklimlerde koruma sağlar, nemi ve kiri uzaklaştırır ve kıvırcık tüyler, gevşek uzun dökülen tüylerini yakalar, böylece geride fazla saç bırakmazlar. 

Hunter Mayer, “Kaniş paltoları benzersizdir” diyor. “Sahibi, köpeğin tüm bakım ihtiyaçlarını karşılayacak kadar anlayışlı olmadığı veya nasıl yapılacağını öğrenmek istemediği sürece, bunu kendileri için yapabilecek nitelikli ve saygın bir kuaför bulmaları gerekecektir. Ve köpeği bir kuaförüne götürseler bile, fırçalama dahil günlük ihtiyaçları karşılamaya devam etmeleri gerekecektir.”

Kanişlerin sık sık, tercihen her 3-6 haftada bir tımar edilmesi gerekir. Çoğu mal sahibi, spor klibi olarak bilinen tımar bir tarzda, kanişlerinin paltolarını kısa bir uzunlukta keser. 

Yetiştirmek için yeleleriyle bırakılan kanişler, titiz bir günlük fırçalamaya ihtiyaç duyar. Kıvırcık tüyleri keçelendikten sonra, tek çözüm onları tıraş etmek ve baştan başlamaktır. 

Saç kesme makinelerini alıp kendi kendinize kanişinizin bakımını yapmayı öğretmedikçe, sık sık bakım randevularına ihtiyacınız olacak. Aileye bir kaniş eklemeyi düşünürken aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir masraf.

Kanişler, bol miktarda günlük egzersize ihtiyaç duyan ve uzun yürüyüşleri seven son derece aktif, atletik köpeklerdir. Macera peşindeler ve meşgul kalmayı seviyorlar, bu yüzden onları hareket ettirmek zor olmayacak. 

Çoğu kaniş yüzmeyi sever ve yüzmek, kıvırcık tatlılarınız için mükemmel bir egzersiz olabilir. Ayrıca getirme oynamayı severler ve arka bahçedeki topları ve sopaları kovalayarak bu bol enerjinin bir kısmını alabilirler.

American Kennel Club, yüksek zekaları ve insanları memnun eden doğaları sayesinde, kanişlerin eğitilmesi ve insanlarını mutlu etmenin oldukça kolay olduğunu söylüyor. 

Mutlu etmek için istekli kanişinizi oluğuna sokmak için bolca övgü ve tutarlılık ile antrenmana iyimser ve cesaret verici devam edin. Diğer cinslere kıyasla, kanişin kırılması kolaydır.

“Sevdiğiniz ve istediğiniz davranışlara odaklanan insancıl, ödül temelli eğitim sadece köpeğe ne istediğinizi öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda daha güçlü bir bağ oluşturmanıza da yardımcı olacaktır. 

Ayrıca, genellikle öğrenmekten hoşlanan ve diğer etkinliklere katılmak isteyen bir köpeğe yol açar” diyor Hunter Mayer. “İster bir topu almak gibi basit bir numara öğretmek, ister çocuklar onlara okurken hareketsiz yatmayı öğrenmek olsun, kanişler, onlara zevk verecekleri şekilde fırsat verilirse başarılı olabilir.

Standart kanişinizi sağlıklı bir yüksek kaliteli köpek maması diyetiyle besleyin ve içmek için her zaman taze, temiz su bulundurun. Köpek maması markaları ve içerikleri için uygun öneriler, köpeğinizi ne kadar ve ne sıklıkla besleyeceğiniz ve diğer beslenme sorunları hakkında veterinerinize danışın.

Sağlık

Kanişlerin 12-15 yıllık bir ömrü vardır ve genellikle sağlıklı köpeklerdir. Ek olarak, saygın yetiştiriciler rutin olarak üreme stoklarını sağlık sorunları için test ederler, bu nedenle safkan bir köpek seçerken birlikte çalıştığınız yetiştiriciyi araştırmaya özen gösteriyorsanız, köpeğin soyunu ve ailede varsa hangi sağlık sorunlarını bilmelisiniz. 

Bununla birlikte, kalça displazisi ve göz problemleri de dahil olmak üzere standart kanişlerin eğilimli olduğu bazı sağlık koşulları vardır. 

Standart kanişler ayrıca adrenal bezlerle ilgili bir sorun olan Addison hastalığına ve şişkinliğe yakalanma eğilimindedir., köpeğin midesinde bir gaz veya sıvı birikmesidir. Düzenli olarak planlanan veteriner randevuları tutmak, yavrularınızın sağlığı ve refahı konusunda güncel kalmanıza yardımcı olacaktır.

Tarih 

AKC’ye göre, kaniş adı büyük olasılıkla, cinsin suya olan düşkünlüğüne Almanca bir referans olan pudelin kelimesinden geliyor. Cins, Almanya’da ördek avı, su alma köpekleri olarak ortaya çıktı. Kanişle en çok ilişkilendirilen gösterişli kıta klipsi saç kesimi stilinin işlevsel kökenleri vardır. 

Köpekler, sahiplerinin avlarını geri almak için dondurucu suya atladıkları ve çok fazla ağır saçlar köpeği ağırlaştıracağı için, sahipleri, yüzerken hareket özgürlüğü sağlamak için uzuvlarındaki kürkü stratejik olarak kesecek ve köpeğin yakınında daha uzun tüyler bırakacaktı soğuk suda onları korumak için organlar ve eklemler.

Kanişin dost canlısı mizacı ve sevimli görünümü, sonunda Fransız asilzadelerinin üyelerinin dikkatini çekti ve cins, kısa sürede tüm Avrupa’da popüler hale geldi. AKC, kanişlerin doğal zarafeti ve eğitile bilirliği onları birçok Avrupa sirk gösterisinin yıldızları yaptı, diyor. 

Standart kaniş, nihayetinde bugün de bildiğimiz ve sevdiğimiz minyatür ve oyuncak kanişlere indirildi. Aslında, kaniş, üç boyut sınıflandırmasına sahip tek cinstir.

Eğlenceli gerçekler

 • Kaniş, Almanya’da ortaya çıkan cinse rağmen Fransa’nın ulusal köpeğidir. Fransızlar, “ördek köpeği” anlamına gelen caniche cinsini çağırıyor.
 • Standart kanişler, Breakfast at Tiffany’s, The Birds gibi bir dizi filmde ve hatta The Secret Life of Pets’de bir animasyon karakteri olarak görünür.
 • Nintendo, Rusty’s Real Deal Beyzbol oyununda görünen Pappy Van Poodle adlı bir köpek olan bu ikonik ırktan sonra bir karakter modelledi.
 • Siyah standart bir kaniş olan Siba, 2020 Westminster Köpek Şovunda Gösterinin En İyisi seçildi. Resmi tam adı GCHP CH Stone Run Öğleden Sonra Çayı olan 3 yaşındaki yavru, prestijli etkinlikte birincilik ödülünü kazanan beşinci standart kaniş oldu.