Minyatür kanişler, dost canlısı, rahat bir mizaca sahip küçük, atletik köpeklerdir. Huzurlu mini kaniş ve onu cins kız kardeşlerinden, standart ve oyuncak kanişlerden ayıran şey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 25 ila 37,5 cm Arası
 • Ağırlık: 4,5 ila 7 kg Arası
 • Ömür: 10 ila 18 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Ürkek, arkadaş canlısı, oyuncu, endişeli
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun orta kısa Kıvırcık
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, yalnız olmaya tahammül eder, suyu sever, güçlü sadakat eğilimleri

Minyatür kanişler, arkadaşlık yapmayı seven ve geçinmesi kolay zeki, atletik köpeklerdir. Zaman zaman titiz bir cins olarak nitelendirilse de minyatür kanişler, zekaları, memnun etmeye istekli tavırları ve çocuklara ve diğer evcil hayvanlara karşı nazik tavırları sayesinde aslında harika aile köpekleridir. 

Eğitilmesi kolay, düşük alerjenli ve düşük kokulu bir türdür, bu nedenle çoğu ev ve aileye iyi uyum sağlarlar. Az dökülen kıvırcık tüyleri, neredeyse hipoalerjenik olma avantajına sahip olsalar da çok fazla bakım ve tımar gerektirirler. Bu barışçıl yavrulara ayıracak zamanınız ve kaynaklarınız varsa, onlar sevgi dolu ve sadık arkadaşlar olurlar.

Ortalama minyatür kaniş köpek yavrusu 900 dolara mal oluyor, ancak üstün soylu minyatür bir kaniş için bu fiyatın iki katından fazlasını harcamayı bekleyebilirsiniz.

Görünüm

American Kennel Club (AKC) tarafından tanınan standart, minyatür ve oyuncak olmak üzere üç boyutta kaniş vardır. Minyatürler, standart kanişler en büyüğüdür ve oyuncak kanişler en küçüğüdür. 

Bazı cins meraklıları, Klein veya orta boy kaniş tercih eder. Henüz AKC tarafından tanınmasına rağmen aslında beş kaniş sınıfı olduğunu iddia ediyor. 

Minyatür kanişler yaklaşık 25 ila 37,5 cm uzunluğundadır ve tipik olarak 4,5 ila 7 kg ağırlığındadır. Standart ve oyuncak boyutlu kuzenleri gibi, minyatür kanişler, ördek avcıları için su alma köpekleri olarak kökenleri sayesinde atletik, kaslı vücutlara sahiptir.

Cins kardeşleri gibi, mini kanişlerin de kıvırcık tüyleri, canlı yüzleri ve koyu gözleri vardır. Kıvrımlı ponponları ile özenle şekillendirilmiş ve eklemler ve göğüs etrafına tutturulmuş ayrıntılı kıta klipsi gösteri kanişlerinde popüler olsa da, çoğu minyatür kaniş sahibi, biraz daha az görünen kısa, tek uzunlukta bir kesim olan düşük anahtar spor klipsini tercih eder.

Belirli bir renkteki köpeklere özel bir sevginiz mi var? Sorun değil. Minyatür kaniş, siyah, beyaz, kayısı, gri, gümüş ve kahverengi gibi bir dizi renkte gelir. Cins, yalnızca minimum düzeyde dökülme eğilimindedir – kıvırcık astarları, üst kürklerinden gevşek tüyleri yakalar – bu nedenle etrafta mini bir kaniş olan tüy bırakmayan silindirler üzerinde stok yapmanıza gerek kalmaz.

Mizaç

Cins kardeşleriyle karşılaştırıldığında minyatür kanişler mizaç açısından da orta düzeydedir. Minik oyuncak kanişler biraz daha hiper olma eğilimindeyken, standart üçünün en sakin olanıdır. Tüm kaniş türleri zaman zaman endişeli ve çekingen olabilir ve çok dikkat ve özenle huzurlu bir yaşam düzenlemesinde en iyisini yapar.

Minyatür kanişler akıllı, aktif ve eğlencelidir. Yavru köpekler ve genç köpekler olarak neredeyse hiç durmadan boğuşmayı ve oynamayı severler. Aktivite seviyeleri olgunlaştıkça değişir, ancak minyatür kanişinizin yetişkin bir köpek olarak bile oldukça aktif kalmasını bekleyebilirsiniz.

Hollywood hayvan eğitmeni Joel Silverman, “Son 45 yılda minyatür kanişlerin sadece mutlu ve zeki köpekler olduğunu gördüm” diyor. “Doğal olarak eğlenceli ve mutlu bir kişiliğe sahipler.”

İnsanları memnun eden kanişlerin eğitilmesi kolaydır ve insan arkadaşlarını memnun etmeyi sever. Mantıklı bekçi köpeği eğilimleri var, ancak agresif olmaktan uzak. Yeni biriyle tanıştıklarında, tepkileri arkadaş canlısı ve kibardan utangaç ve çekingenliğe kadar değişebilir. Hassas doğaları bazen aşırı duyarlılık ve kaygı ile sonuçlanır; Miniğinize erkenden sosyalleşerek ve onlara istikrarlı, çatışmasız bir yaşam düzeni sağlayarak yardımcı olun.

“İyi haber şu ki, minyatür kanişlerin çoğu doğal olarak harika bir mizaca sahip. Bu aslında birkaç şeyin bir yansıması olabilir, ancak en belirgin değişken sosyalleşmedir,” diyor Silverman.

Yaşam İhtiyaçları

Bu küçük sporcular, koşmak ve fazladan enerjilerini yakmak için geniş alanları severler, bu nedenle büyük bir avlu veya köpek parkına sık sık gitmek şarttır. Minyatürünüzün oyun ve eğitim şeklinde çok sayıda fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır, bu nedenle köpeğinizle bire bir zaman geçirmelisiniz.

Minyatür kanişler, çocuklarla nasıl iyi oynanacağını bilen ve diğer evcil hayvanlarla arkadaş canlısı olan huzurlu köpeklerdir. 

Hassas doğaları nedeniyle, küçük çocukların sert oyunlarından bunalabilir ve korkabilirler, bu nedenle daha büyük çocuklar veya yetişkinler ile sakin bir ev için en uygun olanıdırlar. 

Dönen bir ziyaretçi kapınız veya gürültülü, kaotik bir yaşam durumunuz varsa, bir kaniş endişeli ve duygusal hale gelebilir. 

Erken sosyalleşme, minyatür kanişinizin aşırı dikkatli ve çekingen olmasını önleyecektir. Sahipleriyle zaman geçirmek miniler için önemlidir ve çok sık yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısı yaşayabilir.

Bakım

Minyatür kanişlerin tüy bırakmayan kürkleri genellikle onları alerjisi olan insanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Ancak dökülme eksikliği, bakım gerektirmeyen bir kürk olduğu anlamına gelmez. 

Matlaşmayı önlemek için miniğinizin günlük fırçalamaya ihtiyacı vardır. Tek uzunlukta basit bir spor klibi verildiğinde bile, minyatür kanişler düzenli bakım randevuları veya makaslarla ciddi şekilde yetenekli bir sahibi gerektirir.

Minyatür kanişler, bol miktarda günlük egzersize ve uzun günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyan aktif, atletik köpeklerdir. Macera peşindeler ve meşgul kalmayı seviyorlar, bu yüzden onları hareket ettirmek zor olmayacak. 

Minyatür kanişler yüzmeyi sever ve yüzmek bu kıvırcık tatlılar için mükemmel bir egzersiz olabilir. Miniler ayrıca getirme oynamayı severler ve arka bahçede topların ve sopaların peşinden koşan bol enerjilerinin bir kısmını yakabilirler. Bu minik sporcular itaat eğitiminde de başarılılar.

“Kanişler inanılmaz derecede akıllı köpeklerdir ve bir şeylere atlamayı severler. Bu nedenle, onlara alçak bir sandalye, kanepe veya yatak gibi yükseltilmiş bir şeye atlamayı öğreterek başlamanızı öneririm ”diyor Silverman.

Süper akıllı, minyatür kanişlerin eğitilmesi oldukça kolaydır ve insanlarını mutlu etmekten zevk alırlar. Keyifli mini’nizi kendi bölgesinde almak için bolca övgü ve tutarlılıkla eğitime devam edin ve cesaretlendirin. İnsanları memnun eden doğaları sayesinde, minyatür kanişlerin genellikle ev temizliği kolaydır.

Bir cins olarak kanişlerin belirli bir beslenme sorunu yoktur. Sadece yüksek kaliteli köpek maması ve bol miktarda taze, temiz su içeren sağlıklı bir diyete sahip olduklarından emin olun. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin yaşı ve beslenme ihtiyaçları için doğru besinleri içeren bir mama önerebilmelidir.

Sağlık

Minyatür kanişler genellikle 10-18 yıl yaşar ve genellikle sağlıklı köpeklerdir. Saygın yetiştiriciler, köpeklerini, kalça displazisi, göz problemleri ve ortopedik sorunlar dahil olmak üzere minyatür kanişlerin eğilimli olduğu sağlık koşulları için rutin olarak test eder. 

İkincisi, oyuncak ve minyatür kanişleri standartlardan daha fazla etkilemektedir. Minyatür kanişler de diş hastalıklarına yatkındır. Diş taşı oluşumu enfeksiyon, diş kaybı ve organ hasarı gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle ister evde ister veteriner hekiminiz aracılığıyla düzenli diş temizliği şarttır. Düzenli olarak planlanmış veteriner randevuları tutmak, bireysel minyatür kanişinizin sağlığı ve iyiliği hakkında güncel kalmanıza yardımcı olacaktır.

Tarih

AKC, kanişlerin Almanya’da ördek avlayan köpekler olarak ortaya çıktığını söylüyor. Kaniş adı, cinsin suya olan düşkünlüğüne Almanca dilinde bir gönderme olan pudelin kelimesinden geliyor.

Zekaları, yüzme yetenekleri ve koruyucu kürkleri, onları su alımı için ideal yaratıklar haline getirdi. Standart kanişler tarihsel olarak avcılık için kullanılan baskın cins boyutu olsa da birçok spor kulübü artık kümes hayvanlarını fırçadan temizlemeye yardımcı olmak için daha küçük akrabalarını kullanıyor.

Çoğu insanın kanişle ilişkilendirdiği karmaşıklık, bir stil seçiminden daha fazlası içindir. Ayırt edici kesim, orijinal olarak köpeklerin buzlu sularda su almak için rahat ve canlı kalmasını sağlamak için tasarlandı. 

AKC’ye göre, saçları uzuvlarda kısa tutarak köpeklere, saçlarını daha uzun süre bırakarak organlarını ve eklemlerini korurken yüzmeleri için ihtiyaç duydukları hareket özgürlüğünü verdiler.

Arkadaş canlısı mizaçları ve sevimli görünümleri sonunda Fransa’nın seçkinlerinin dikkatini çekti ve kısa süre sonra Avrupa çapında popüler oldu. Kanişin doğal zarafeti ve eğitilebilirliği, birçok Avrupa sirk gösterisinin yıldızı olan her boyutta kaniş yaptı. Standart kanişin türünün ilk olduğuna ve minyatür ve oyuncak çeşitlerinin daha sonra geliştirildiğine inanılıyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Kaniş, AKC’ye göre Alman kökenine rağmen Fransa’nın ulusal köpeğidir. Fransızların büyük ölçüde orijinal kıta kesimini bugün olduğu stile dönüştürdüklerine, kalan saçları daha yuvarlak hale getirdiklerine ve kendine özgü kuyruk pomlarını eklediklerine inanılıyor.
 • Winston Churchill’in Rufus ve Rufus II adında iki minyatür kanişi vardı.
 • Minyatür kanişler, JawsBingo gibi birçok filmde karşımıza çıkıyor!ve Pembe Panter.