Kafkas çobanları, kendine güvenen ve korkusuz aile koruyucuları olarak bilinen dev köpeklerdir, aynı zamanda sevgi dolu, şefkatli ve sadık aile köpekleridir. Kafkas çobanlarıyla yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 57,5 ila 75 cm Arası
 • Ağırlık: 45 ila 77 kg Arası
 • Ömür: 10 ila 12 yıl
 • Cins Boyutu: Ekstra büyük
 • İyi Geçindikleri: Çocuklar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Yüksek
 • Cins Grubu: Yok
 • Kürk Uzunluğu / Doku: uzun, orta, kısa
 • Renkler: Kırmızı, krem, Geyik yavrusu, beyaz, gri, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, brindle, samur
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, son derece bölgeci, suyu sever, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Kafkas Ovcharka olarak da bilinen Kafkas çobanı, tehdit karşısında şiddetli bir koruyucudur, ancak ailesine karşı tatlı ve sevgi doludur. 170 pound ağırlığa sahip olan bu nazik dev, bolca zamana ve dikkat göstermeye adanmış ve deneyimli bir mal sahibine ihtiyaç duyar. Kafkas çobanları, uzun kürkten kısa kürke kadar değişen paltolarla çeşitli renklerde gelir.

Görünüm

Kafkas çobanları 75 cm boyunda ve 77 kg ağırlığında olabilir. İki tür Kafkas çobanı vardır: Dağ türü daha uzun bir kürke ve daha büyük bir vücut kütlesine sahipken, bozkır türü daha kısa bir kürke ve daha hafif bir vücut kütlesine sahiptir. 

Seçtiğiniz türe bağlı olarak, Kafkas çobanınız oldukça kabarık bir oyuncak ayı görünümlü köpek olabilir veya ince görünümlü kısa bir palto veya bu iki palto türü arasında herhangi bir şey olabilir. 

Uzun tüylü bir Kafkas çobanına giderseniz, günlük fırçalamaya ihtiyaç duyacaklardır ve özellikle köpeğin yıllık ağır kulübesi olduğunda oldukça fazla kürkle uğraşmayı bekleyebilirsiniz. 

Kafkas çoban renkleri hemen hemen tüm köpek ceketi renkleri yelpazesini kapsar ve brindle, benekli veya beyaz lekelerle gelebilirler. Derin, karanlık ve zeki görünümlü gözleri var. 

Bu çarpıcı köpekler gerçekten güzel ve cesur, kendine güvenen ve korkusuz kişiliklerine uyan gururlu bir yapıya sahipler. 

Mizaç

Kafkas çobanı mizacının iki yönü vardır. Evlerinin ve ailelerinin korkusuz koruyucularıdırlar, ancak aynı zamanda diğer aile hayvanları da dahil olmak üzere ailelerine karşı tatlı, nazik ve şefkatli arkadaşlardır.

American Kennel Club tarafından tanınan bir yetiştirici ve Asian Bears LLC’nin sahibi olan Alan Albrecht, bu cinsin kişiliğine aşık olduğunu söylüyor. “Karşılaşabileceğiniz en sadık ve kendini adamış köpek onlar” diyor. 

Ama bu her zaman olumlu bir özellik değil. Birine sahip olmak için çok deneyimli bir idareci olmalısın. ” Albrecht, Kafkas çobanlarının da empatik olduğunu söylüyor. 

Duygularınızı okumakta iyidirler ve başını belaya sokma konusunda hassastırlar. “Bu köpeklerden birine sesinizi yükseltseniz bile, sonraki bir veya iki saat boyunca sizi neredeyse affetmek için yalvararak geçirmelisiniz” diyor.

Tüm köpeklerde olduğu gibi, erken yaşlardan itibaren sosyalleşme ve eğitim çok önemlidir, ancak Albrecht bunun özellikle Kafkas çobanları için boyutları ve potansiyel problemler nedeniyle geçerli olduğunu söylüyor. 

“Ayrıca köpeklerinin geldiği çizgiler hakkında birçok soru sormalı ve aile köpeği veya gösteri köpeği olarak yetiştirilen köpekleri aramalısınız” diye tavsiye ediyor.

Kafkas çobanı, bir yabancının evinize girmeye çalışması veya aileniz için bir tehdit oluşturması durumunda saldırganlık gösterecek olsa da bu onların saldırgan oldukları ve her zaman tepki vermeye hazır oldukları anlamına gelmez. Louisiana Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Okulu’nun eski Hastane Direktörü Margaret Coffey, Kafkasyalı bir çoban sevgiyle tedavi edilirse ve bir aile ortamında büyütülürse, evde sakin ve uysal olabileceklerini ve harika aile köpekleri yapabileceklerini söylüyor.

Kafkas çobanları harika ve kendi ailelerindeki çocuklarla beslenirken, diğer çocuklar veya yetişkinler evi ziyaret ederken sahiplerinin dikkatli olması gerekir. Albrecht, “Çocuğunuzun bir arkadaşı varsa ve evden çıkmaya başlarlarsa, köpek bunu bir saldırganlık eylemi olarak yorumlayabilir ve arzu edilmeyen bir şekilde tepki verebilir” diyor. 

Yaşam İhtiyaçları

Coffey, bir Kafkas çobanı için ideal yaşam ortamı, büyük çitlerle çevrili bir ev olsa da daha küçük bir alanda çalışmasını sağlayabileceğinizi söylüyor. “Pek çok insan diyecek ki, onları bir apartman dairesinde bulundurmam mümkün değil çünkü çok büyükler. Genellikle daha büyük bir köpeğe sahip olduklarında çok daha az bakıma ihtiyaç duyarlar ve egzersiz ihtiyaçları karşılandıktan sonra biraz uyuşuk olma eğilimindedirler.”

Etrafta dolaşmayı sevseler ve evdeyken 77 kiloluk kucak köpeğiniz olmaya çalışsalar da, bir Kafkas çobanının oldukça düzenli egzersiz yapması gerekir. Bu, uzun yürüyüşleri içermeli ve çitle çevrili bir bahçede oynamalıdır (eğer varsa). 

Bu cins çok bölgesel olduğu için, onları asla tasmasız veya çitle çevrili olmayan bir bahçede bulundurmak istemezsiniz. İyi bir dayanıklılığa sahipler ve sizinle yürüyüş yapmanın tadını çıkaracaklar (yine tasmalı).  

Kafkas çobanları, kediler de dahil olmak üzere evdeki diğer hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir, ancak erken sosyalleşme anahtardır. İnsanlarına çok bağlı oldukları için, bunlar uzun süreler yalnız bırakılarak iyi iş çıkaracak köpekler değildir; tüm yapmak istedikleri size yakın olmak.

Herhangi bir köpekte olduğu gibi, özellikle dev ırklarda, anahtar, erken eğitime başlamak ve tutarlı olmaktır. Köpeğinizin, sizin kadar tartmadan önce aile içindeki yerini bilmesi gerekecek veya ele alınması zor olacak büyük davranışsal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

Bağımsız bir çizgiye sahip akıllı köpekler olarak bilinen Kafkas çobanının itaat etmesi zor olabilir, ancak Albrecht onları eğitmeyi diğer dev ırklara göre daha kolay bulduğunu söylüyor. 

Albrecht, “Çok hızlı öğreniyorlar ve karma cins Kafkasyalılardan ikisi şu anda hizmet köpeği olmak için eğitim görüyor” diyor.  

Bekçi köpeği olarak bir Kafkas çoban köpeği alıyor olsanız bile, kesinlikle onları saldırgan olmaları için eğitmeye çalışmamalısınız. 

Bu köpeklere, evinizin ve ailenizin koruyucusu olmasını isteseniz bile, aile köpeği gibi davranın. Merak etmeyin, gerekirse adım atarlar, bu onları eğitmeniz gereken bir şey değil,” diyor Albrecht. Köpeğiniz yardım almadan tepki verecek.

Bakım

Kafkas çobanları farklı kürk tiplerinde gelir ve tımar sürecinin ne kadar yoğun olacağı, kısa, orta veya uzun tüylü bir çeşitliliğe bağlı olacaktır. 

Uzun kürklü tip, günlük fırçalama gerektirecektir (ve Albrecht, kulaklarının arkasına ve izlemeye ihtiyaç duyduğunuz popolarının etrafına matlar yerleştirebileceklerini söylüyor). “İşin güzel yanı, Kafkasyalıların sürekli atlar olmamasıdır” diyor. “Benim için yılda bir kez paltolarını düşürüyorlar, ancak farklı ortamlarda bundan daha sık tüy dökebilirler. Yani sürekli olarak her yerde köpek kılıyla uğraşmıyorsunuz. “

Sağlık

Boyutlarına bakıldığında, cinsin 10-12 yıl gibi oldukça uzun bir ömrü vardır. Kafkas çobanları, kalça ve diz displazisi gibi dev cins köpekleri ve kemik kanserleri dahil diğer ortopedik koşulları etkileyenlerin ötesinde herhangi bir özel sorunu olmayan sağlıklı bir cins olarak kabul edilir. 

Bunlar, yavru köpeğinizin çizgilerini ve bu sorunlardan kaçınmak için hangi taramanın yapıldığını öğrenmek için yetiştiricinizle görüşmeniz gereken şeylerdir. 

Tüm dev ve büyük cins sahiplerin, fark edilmesi zor olan ve iki saat içinde bir köpeği öldürebilen bir durum olan şişkinlik konusunda kendilerini eğitmeleri gerekir. 

Coffey, mide bükülüp köpeğin kan kaynağını kesip onları şoka yolladığında bunun olduğunu açıklıyor. Coffey, “Ne yazık ki, köpek sahibi köpeğini veterinere götürdüğünde, onları kurtarmak için çok geç olacak” diyor. 

“Neyse ki, midenin hayvanın vücut boşluğuna zımbalandığı veya dikildiği ve artık dönemediğinde kolay bir düzeltme var.” Prosedür, tüm büyük ırk sahiplerinin veterineriyle görüşmesi gereken bir şeydir; genellikle bir köpek doğarken yapılır.

Tarih

Kafkas çobanı eski bir cinstir, o kadar eskidir ki, ilk olarak MÖ 1. yüzyılda Ermeni orduları tarafından kullanıldığı söylenir. Avrupa ve Asya’yı kesen Kafkas Dağları’nda ortaya çıkan bu türün kökleri, eski Balkan çoban köpeklerine ve Asya çoban köpeklerine kadar uzanabilir. 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, boyutları ve sindirme faktörleri göz önüne alındığında, bu köpekler başlangıçta koyun sürülerini, evcilleştirilmiş kümes hayvanlarını ve yırtıcılardan ve davetsiz misafirlerden evleri korumak için yetiştirildi. 

Boyutları, zekaları, sadakatleri, güvenleri ve en zorlu ortamlara bile dayanabilecekleri anlamına gelen kalın su geçirmez kürkleri için yetiştirildiler.  

İlk olarak 1930’larda Almanya’da gösteri köpekleri olarak tanıtılan cins, son yıllarda Kuzey Amerika’da popülerlik kazanmış olsa da hala nispeten nadir görülüyor. Kafkas çoban bir AKC ırkı olarak kayıtlı değil. Eninde sonunda Kafkas çobanının, diğer ülkelerdeki köpek kulübesi kulüpleri tarafından zaten tanındığı için AKC tarafından tanınacağını da umuyoruz.

Eğlenceli gerçekler

 • Kafkas çobanlarına bazen “Rus ayı köpekleri” veya “dev ayı köpekleri” denmektedir çünkü bunlar tarihsel olarak ayıları (ve diğer büyük hayvanları) avlamak için kullanılmıştır. 
 • Manilla belediye başkanı Isko Moreno’nun, ona çalışmak için eşlik eden (ve belediye başkanının sosyal medya kanallarında çok sevilen) Yorme adında bir Kafkas çobanı var.