Jack Russell Terrier cinsi köpekler oldukça hareketli köpeklerdir. Bu nedenle evde bakmak isteyenler sıklıkla egzersiz yaptırmalıdır. Hareketli ve korkusuz köpeklerdir. İlgi görmekten oldukça hoşlanırlar. Yeteri kadar ilgi görmedikleri zaman çevreye zarar vererek tepki gösterebilirler. Eğitimlerinde sabırlı olunmalıdır. Çünkü bu cins köpekler inatçı bir yapıya sahiptir. Eğlenceli köpeklerdir. Yavru iken sosyalleştirilmeleri önemlidir. Başka köpeklere karşı agresif davranışları görülebilir. Jack Russell Terrier türü köpekler av köpeği iç güdülerine sahiptirler. Boyutlarının aksine cesur olmaları ve agresif davranabilmeleri diğer köpeklere baskın çıkmalarını sağlayabilir. Düz kafa yapısı ve küçük gözlere sahiptirler. V şeklinde yüzleri vardır. Kulakları suratlarına doğru eğik haldedir. Makas ya da normal dişlere sahiptirler. Düz sırtları ve yüksek duruşlu kuyrukları vardır. Ayakları küçüktür.

Jack Russell Terrier Eğitimi

 İnatlı oluşları ve kendi bildiklerini yapmaları eğitimlerinde zorluk yaşanmasına neden olabilir. Eğitmen bu konuda sabırlı yaklaşmalıdır. Yarışmalara katılabilecek ve birçok oyun öğrenebilecek zeki bir köpektir. Gördüğü eğitim mutlaka dengeli olmalıdır. Eğitmen sabırlı olduğu sürece köpeği oldukça başarılı eğitimlerden geçirebilir.  19. yüzyıl ortalarında hayatını sürdürmüş olan meşhur tilki avcısı Reverend John Russell bu köpeğe adını vermiştir. Tilki öldürebilen ve oldukça hızlı koşan bir köpek olması için melezlenmiştir. Gösteri köpeği olmasından ziyade av köpeği olarak ün kazanmıştır. Avcılık konusunda oldukça başarılıdır. Av köpeği iç güdülerini çoğunlukla muhafaza etmektedir. Aşırı tavırlar sergilese de cesur köpeklerdir. Gözlem yapmaktan hoşlanan bu köpekler mutlu ve öz güvenlidir. Jack Russell Terrier egzersiz yapma konusunda da oldukça isteklidir. Sahiplerine karşı sevgili ve kibar köpeklerdir. Ancak kendilerine kötü davranıldığında çocuk da olsa karşısındakine karşı kendini savunur.

Jack Russell Terrier Bakımı

Tüyleri diğer köpekler kadar bakım gerektirmez. Kauçuk bir fırça ile tüy dökmeleri zamanında fırçalanmaları gerekir. Tüyleri oldukça çeşitli yapılarda olabilir. Pürüzsüz ve kalın tüylere sahiptirler. Bedenlerinin her yeri tüylerle kaplıdır. Tüyleri genellikle 1 santimetre civarındadır. Uzun boyda tüye sahip olan türlerinde ise 10 santimetrelik iki kat tüy bulunur. Yarısından fazlası beyaz olan tüyleri farklı renklerde olabilmektedir. Kahverengi tonları, siyah veya limon renginde olabilir. Bu üç renk beraber de olabilir. Enerjik olan bu köpekler yorulmamaları nedeni ile sıklıkla egzersiz yaptırılmalıdır. Apartman hayatına uyum sağlamakta zorluk yaşarlar. Bahçeli bir evde yetiştirilmeleri daha iyidir. Tasma bağlanmadığı zaman dikkat edilmelidir. Av iç güdüleri ile kaçarak günlerce dönmeyebilirler.