Kızıl İrlanda setterleri, etraftaki en iyi aile köpeklerinden bazılarıdır. İyi huylu İrlanda setter, yetişkinler için harika ve sadık arkadaşlar olurken, çocuklar için de mükemmel oyun arkadaşları olacak kadar nazik ve enerjiktirler.

 • Yükseklik: 55 ila 65 cm arası
 • Ağırlık: 22 ila 31 kg
 • Ömür: 11 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: uzun
 • Renkler: kırmızı
 • Desenler: İki renkli
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, çiğneme eğilimi, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Sarışınların daha çok eğlendiğini duymuş olabilirsiniz, ancak İrlanda setter klişeleri yıkmak için buradalar. Rambunctious, zeki ve sadık, bu atılgan kızıllar, harika aile köpekleri oldukları için hak edilmiş bir üne sahiptir.

İrlanda setterin olmadığı şey, apartman yaşamına çok uygun bir köpektir. Yaklaşık 60 cm omuzda duran ve bir avcının enerjisi ve dayanıklılığıyla kutsanmış İrlanda setter, dolaşmak için bolca alana ihtiyaç duyar. Sık yürüyüşlerden ve denetimli tasmasız sürelerden faydalanacaktır. Her zaman uzun bir koşuya, canlandırıcı yüzmeye veya canlı bir oyun oynamaya hazırdır.

Görünüm

İrlanda setter genellikle orta ve büyük boy köpekler arasındaki bu çizgiyi aşar. Dişiler tipik olarak 50-65 pound ağırlığındadır ve erkekler 2 ila 4 kg daha ağır gelir. İrlanda setterin kürkü en tanınmış özelliğidir: tatlı bir maun veya koyu kestane rengi. 

Saçları uzun ve incedir, genellikle uçları tüylüdür, soğuk aylarda kalın bir astar vardır. Bu, İrlanda ayarlayıcıların saçlarını temiz ve dolaşmadan tutmak için sık sık fırçalamaya ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Özellikle ilkbaharda astarları incelmeye başladığı için orta dereceli tüy dökücülerdir.

İrlanda Setterin derin göğüsleri, küçük belleri ve ince arka kısımları olan atletik çerçeveleri vardır. Gözleri neredeyse her zaman koyu kahverengidir ve nadir çeşitleri siyah, kırmızımsı veya altın süsenlidir. İrlanda setterlerin uzun, ince burunları ve büyük, tüylü saçlı, kolye kulakları vardır.

Mizaç

İnatçı bir çizgiye ve yaramazlık eğilimine sahip çok zeki köpeklerdir. İrlanda setter, diğer ırklardan daha yavaş olgunlaşır – aslında fiziksel olarak zihinsel olarak olduğundan daha hızlı gelişirler. Sonuç olarak, İrlanda setterin mizacı, bir yetişkinin vücuduna hapsolmuş küçük, yürümeye başlayan çocuk gibi olabilir. 

Ve İrlanda setterlerin olgunlaşması çok yavaş olduğu için, kendinizi iki, üç, hatta dört yaşında ve hala bir yavru köpeğin tüm enerjisine ve merakına sahip bir köpekle bulabilirsiniz. Bu, onları çocuklar ve fiziksel olarak aktif yetişkinler için mükemmel oyun arkadaşları yapar, ancak boyutları ile birleştiğinde çok küçük çocukları olan haneler için onları çok fazla hale getirebilir. 

İrlanda bir setter yetiştirmek sabır için bir uygulamadır. Kolayca eğitime başlarlar ve yeni numaraları çabucak alırlar, ancak inatçı doğaları, İrlanda setterin sık sık sınırları test edeceği anlamına gelir. Ancak yeni bir görev öğrendiklerinde, asla unutmazlar. 

İrlanda setteri eğitmenin anahtarı tutarlılık ve çeşitliliktir. Olumlu pekiştirmeye en iyi şekilde tepki verirler, asla fiziksel cezalandırmazlar ve sıkıcı tekrarları önleyen bir eğitim programı onları eğlendirmeye ve odaklanmaya yardımcı olmaz. Bu cinsin “dikkat eksikliği” eğilimi vardır, bu nedenle antrenman seanslarınızı kısa tutun.

Uygun bir şekilde eğitildikten sonra, İrlanda seterler mükemmel terapi ve arkadaş köpekler yaparlar. Aslında, onları sık sık bakımevlerini ve huzurevlerini ziyaret ederken bulabilir, ihtiyacı olan insanlara sakinleştirici, sevgi dolu bir varlık sağlarsınız. 

Etrafta koşmak için iyi bir alana ihtiyaç duysalar da İrlanda setteri, can sıkıntısından bir şeyleri kazabilecekleri veya yok edebilecekleri için gözetimsiz bir bahçede bırakılmamalıdır. Ayrıca İrlanda setter, insanlarıyla son derece güçlü bağlar kurar ve birkaç saatten fazla yalnız bırakılırsa ayrılık endişesinden mustarip olma eğilimindedir. 

Bu, İrlanda setterin asla “açık hava” köpekleri olarak yaşamalarının beklenmemesinin en büyük nedenidir, bunun yerine egzersiz yapılmadığında insanlarıyla birlikte içeri alınmalıdır.

İrlanda setter mükemmel avcılardır, ancak koruyucu içgüdüleri yoktur. Televizyonunuzu veya müzik setinizi savunmaktansa, davetsiz misafir olma ihtimali olan kişiler için bir güvenlik gücü olma olasılıkları daha olasıdır. Ama her zaman biri kaldırıma çıktığında size haber verirler.

Iowa, Des Moines’teki Riordan Evcil Hayvan Hastanesinden DVM’den Dennis Riordan, “İrlanda setterin, bir yabancının bir tehdit oluşturması durumunda sahiplerinden okuma konusunda güzel bir yeteneği var” diyor. “Pek çok insan bu ilk uyarıyı istiyor, ancak eve her yeni kişi geldiğinde bir köpeği kaldırmaları gerekmiyor. Bu İrlanda bir setter.”

Yaşam İhtiyaçları

Aktif bir yaşam tarzınız varsa, İrlanda setter sizin mükemmel köpeğiniz olabilir. Derin bağlar oluşturan bir cins olarak, İrlanda setterinüz yaptığınız her yere gitmeyi sevecek ve yüksek enerji seviyeleri ve dayanıklılıkları, onları bir yaşında olduklarında koşular için mükemmel bir arkadaş haline getiriyor. Hatta bazıları bisiklet sürerken yanınızda koşar.

İrlanda setter, tamamlaması gereken bir iş veya göreve sahip olmayı severler: sizi koşarken takip etmek, cepli köpek yeleği ile eşya taşımak veya getirme oynamak, setterin zihnini meşgul edecek ve vücutlarını sağlıklı ve mutlu tutacaktır. İrlanda seterler, güçlü bir koku alma duyusu ve doğal bir izleme ve geri alma arzusuyla mükemmel av arkadaşları olurlar.

Her hafta sonu 5K koşmuyor olsanız bile, İrlanda bir setter, koşacak bir bahçesi ve egzersiz yapmak için yeterli zamanı (günde en az bir saat) olan herhangi bir eve iyi uyum sağlayacaktır. Çitlerle çevrili bir avlu bir zorunluluktur ve İrlanda setter uzun süre gözetimsiz bırakılamaz, çünkü doğal av içgüdüsü onları genellikle oradan uzaklaşmaya veya daha küçük vahşi yaşamın peşine düşmeye yönlendirir.

Riordan, “Bu atletik bir cins” diye açıklıyor. Onlar kanepede patates değiller. Bunlardan birini alan herkes onları koşarak ya da köpek parkına götürmek zorunda kalacak. Böyle şeyler yapmazsanız, herhangi bir davranış sorunu daha da kötüleşecektir.”

İrlanda setterler son derece sosyal köpeklerdir ve çocukları veya diğer köpekleri olan evlerde iyi iş çıkarırlar. Kediler, bazen İrlanda setterin avlanma içgüdüsünü tetikleyeceği için sorunlu olabilir.

İrlanda setçiniz sizi sevecek. Yoğun bir şekilde. Derinden. Öyle ki, ayrılık kaygısı bir sorun olabilir ve bir seferde birkaç saatten fazla gözetimsiz kalacaksa, bu yıkıcı çiğneme veya havlama şeklinde kendini gösterebilir.

Bakım

İrlanda bir setterinüz var. Tebrikler! Fırça aldın mı? Çünkü bir fırçaya ihtiyacınız olacak.

İrlanda bir setterin kürki, türün ayırt edici özelliğidir. Bu onlar hakkında en çok tanınan şey ve onların uzun, kırmızı, Fabio benzeri kilitleri, İrlanda setterin dünyanın en güzel ırkları arasında yer almasına yardımcı oldu. Ama tüm bu güzelliğin bir bedeli var.

Bu uzun, ince saç kolayca çapak toplayacak ve gözetimsiz bırakılırsa hızla matlaşacaktır. Haftada en az üç kez diş fırçalamak bir gereklilik olacaktır. Ve yine de evinizin etrafında tüy olmasına alışmalısınız. Çünkü dökülme İrlanda setter için ılımlı bir endişe kaynağıdır, özellikle ilkbahar aylarında köpeklerin kışın kendilerine çok iyi hizmet eden o kalın astarın bir kısmını attığı ilkbahar aylarında.

İşte iyi haber: İrlanda setter son katının doğal güzelliği ile birleştirilmiş su emici astarın ürettiği doğal yağlar sayesinde kirler hemen düşme eğiliminde olacaktır. Dolayısıyla, İrlanda setteriniz özellikle çamurlanmadıkça veya çöp tenekesine dalmadıkça, banyolar nadir görülen bir zorunluluktur. 

Bu klasik “İrlanda setter görünümü” için, köpeğin tüyü kafasında kısa tutulurken, boynunda ve vücudunda daha uzun süre bırakılır. Bu standarda bağlı kaldığınızda, İrlanda setterin tüyünü üç ayda bir veya daha fazla kesmeniz gerekmez. Düzenli tırnak düzeltme ve diş fırçalama da bir zorunluluktur.

Sağlık

İrlanda setter, ortalama ömürleri 11-15 yıl olan nispeten uzun ömürlü köpekler olma eğilimindedir. İrlanda setterinizin egzersiz ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun. Yeterli aktivite olmadan, İrlanda setter kilo problemlerini oldukça kolay bir şekilde geliştirebilir ve bu da ortalama yaşam süresini iki buçuk yıla kadar kısaltabilir.

Bunun yanı sıra, İrlanda setter şişman ve sağlıklı köpekler olma eğilimindedir. En yaygın tıbbi sorunlar kalça displazisi, Osteokondrozis Disekanları (OKB), hipotiroidizm ve epilepsidir. 

Ayrıca İrlanda setterin yaklaşık dörtte birinin hayatlarının bir noktasında şişkinliğe maruz kalacağı tahmin ediliyor; düzeltilmezse ölümcül olabilecek bir durum. Kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, öncelikle ince gövdeli ve derin göğüs boşluklarıyla yetiştirilmiş köpekler için yaygın bir hastalık olduğu düşünülmektedir.

İrlanda setterler ayrıca, genellikle altı aylıkken ortaya çıkan ve yetersiz beslenme ve ishale neden olabilen, ancak glütensiz bir diyetle kolayca üstesinden gelinen bir glüten duyarlılığı gösterebilen nadir türlerden biridir. Veterinerinizle düzenli kontroller planladığınızdan emin olun. 

Tarih

“Setter” terimi ilk olarak 1570 yılında bir av köpeği türünü tanımlamak için kullanıldı, ancak bugün İrlanda setter olarak bildiğimiz tür, büyük olasılıkla 17. yüzyılın sonlarında veya 18. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Başlangıçta köpekler, genellikle kırmızı ve beyaz olmak üzere çeşitli renk ve desenlerde geldiler; şimdi ayırt edici olan kırmızı kürk, 19. yüzyıl boyunca seçici yetiştirmenin bir sonucudur.

Amerika’ya getirilen ilk İrlanda setter “Elcho adında bir köpek” 1875’te Bay Turner of St. Louis’e satıldı ve burada Elcho ünlü bir şampiyon oldu. Irk standardı 1886 yılında belirlenen ve bugüne kadar büyük ölçüde değişmeden kaldı.

Eğlenceli gerçekler

 • İrlanda setter, 1945 tarihli “Big Red” romanının piyasaya sürülmesinden sonra popülaritesini artırdı ve bu roman, Walt Disney tarafından 1962’de aynı adlı bir filme uyarlandı. Aynı sıralarda, uzun süredir köpekleri seven Başkan Harry Truman’ın Mike adında İrlanda bir setteri vardı. 
 • Ancak bu, İrlanda bir setterin Beyaz Saray’ın çimlerini süsleyeceği son sefer olmazdı, ancak Başkan Richard Nixon, personeli tarafından 56. doğum günü hediyesi olarak Kral Timahoe adlı İrlanda bir setter hediye edildi ve Ronald Reagan’da Peggy adında bir tane vardı.
 • İrlanda seterler ayrıca Mitt Romney, Sherlock Holmes, Rusya’dan Alexander II ve II. Dünya Savaşı’nda Finlandiya Hava Kuvvetleri Filosu 24’ün (hem kurgusal hem de gerçek) yoldaşları olarak görev yaptılar.