Kaslı ama zarif, tüylü İrlandalı kurt köpekleri, dünyanın en büyük ırklarından biridir. Sakin ve nazik ruhları, onları boş alana sahip olanlar için ideal aile arkadaşları yapar. İrlandalı kurt köpekleri ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 76 ila 89 cm arası
 • Ağırlık: 47 ila 81 kg arası
 • Ömür: 6-10 yıl
 • Cins Boyutu: Ekstra büyük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar yaşlılar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Sessiz
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun tel gibi orta
 • Renkler: kırmızı, krem, siyah, mavi, gri, beyaz, Geyik yavrusu
 • Desenler: Brindle
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, sağlık sorunlarına eğilimli, yüksek av sürüşü, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Dünyanın en büyük köpek ırklarından biri olarak tanınan İrlandalı kurt köpekleri, çok iyi aile arkadaşları yapan sakin, kolay varlıklardır. Büyük geyikleri ve kurtları kolaylıkla öldürmek için yetiştirildikten sonra, bugünün İrlanda kurt köpeği nadiren tarlalarda çalışırken görülür. Aksine, bugünün İrlandalı kurt köpekleri, evlerinde insanlarıyla takılırlar.

Bu nadir cins kısa bir ömre sahiptir “ortalama 7 yıl” ve çeşitli sağlık sorunlarına eğilimlidir. Hipoalerjenik olarak kabul edilmemelerine rağmen, diğer bazı büyük köpeklerden daha az tehlikeye neden olurlar ve daha az şiddetli köpek alerjisi olan biri için uygun olabilirler. 

İrlanda kurt köpeği sahiplenmeden önce hayatınızın her yönünü göz önünde bulundurmanız önemlidir. İrlandalı kurt köpeği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Görünüm

Eski İrlandalı kurt köpeği bir haysiyet duruşuna ve emredici bir yapıya sahiptir. Boyut olarak göz korkutucu olsalar da nazik cinsin tatlı bir ifadeye sahip nazik bir yüzü vardır. İrlanda kırsalında büyük avları avlamak için yetiştirilen İrlanda kurt köpeği, kaslı ama zarif ekstra büyük veya dev bir cinstir. Sağlıklı bir İrlandalı kurt köpeği en az 47 kg (bazen 81 kg’a kadar!) Ağırlığındadır ve en az 75 cm uzunluğundadır. 

Bazen sert İrlanda iklimine karşı korunmak için, İrlanda kurt köpeğinin bir çift kat kürkü vardır: her türlü hava koşulunda onu izole eden yumuşak bir astar ve gözlerin üzerinde ve çenenin altında daha belirgin olan daha uzun, sert ve tel gibi bir üst kat (neredeyse kaşlar ve sakal). 

Cins, birçok renk ve desende gelir, ancak Amerikan Kennel Club tarafından tanınanlar, diğerleri arasında siyah, mavi, brindle, gri, kırmızı, gümüş, buğday ve beyazı içerir. Tüyleri yıl boyunca orta derecede dökülür, ancak çoğu çift kaplamalı köpeklerin aksine, İrlandalı kurt köpekleri daha ağır dökülme mevsimlerine sahip değildir.

Mizaç

Büyük varlıklarına ve şiddetli geçmişlerine rağmen, İrlandalı kurt köpekleri dünyadaki en sakin ve nazik ırklardan biridir. Sahiplerinin yanında dışarıda yürürken en mutlu hallerinde zeki ve meraklıdırlar. İrlandalı kurt köpekleri, yavru köpeklik döneminde daha uzun süre yürümeyi severler ama çoğu yetişkin, günlük bir yürüyüş ya da koşunun ardından sahibiyle evde kaliteli zaman geçirmekten memnundur.

Korkunç boyları, davetsiz misafirleri korkutmaya uygun görünse de İrlandalı kurt köpekleri iyi nöbetçi veya bekçi köpekleri değildir. Onlar sadece çok tatlılar. İrlandalı kurt köpekleri, çocuklara karşı sabırlı oldukları bilinen nazik, şefkatli ve sevimli köpeklerdir, bu da onları bu büyüklükte bir köpeği destekleyecek alanı ve geliri olan aileler için harika kılar.

Herhangi bir cinste olduğu gibi, İrlandalı kurt köpeğinizi genç yaşlardan itibaren uygun şekilde sosyalleştirmek önemlidir. Connecticut’taki bir eğitim tesisi olan The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, “Bir yetiştiriciye gidiyorsanız, yavru köpeğinizi dikkatlice seçmeniz önemlidir,” diyor. “Bu büyüklükte bir türle, sağlam bir genetik temel elde ettiğinizden ve gençlerle sosyalleşmek için zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız.” 

Düzgün bir şekilde sosyalleşmiş bir İrlandalı kurt köpeği, kediler ve diğer evcil hayvanlarla iyi iş çıkarabilir, ancak tek köpek olmayı tercih edebilir. Agresif sayılmasa da İrlandalı kurt köpekleri çok büyük hayvanlardır ve en iyi niyetlere rağmen küçük çocukları devirebilir veya korkutabilirler. 

Daha büyük çocuklu bir evde en iyisidirler. Çocuklar asla bir İrlanda kurt köpeğinin sırtına oturmamalıdır. Çocuklara köpeklerle nasıl doğru bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek ve herhangi bir köpekle oynarken onları her zaman denetlemek önemlidir.

Yaşam İhtiyaçları

İrlandalı kurt köpekleri muazzam büyüklükleri nedeniyle özel yaşam düzenlemeleri gerektirir. İrlandalı bir kurt köpeği için ideal bir ev, geniş, çitlerle çevrili bir avluya ve bu nazik devin uzanması için geniş bir kapalı alana sahip olması gerekir. Merdivensiz bir düzen, hasta veya yaralı bir İrlandalı kurt köpeğini taşımanız gerektiğinde işleri kesinlikle kolaylaştıracaktır.

Sadık ve duyarlı İrlandalı kurt köpekleri, insanlarının yanında gelişir ve çok uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Sahiplerinin hayatının aktif bir parçası olmalılar. Bu ekstra büyük cins, kapsamlı bir egzersiz gerektirmez, ancak köpeğiniz uzun bacaklarını uzatmak (ve atletik dörtnalını göstermek) için dışarı çıkmayı çok sevecektir.

Genel olarak sakin olsalar da boyutları nedeniyle, İrlandalı kurt köpekleri çoğu için uygun olmayacak ve deneyimli köpek sahipleri için en iyisidir. “Çok büyükler. Kilcommons, mizacında zayıf olan veya yeterince sosyalleşmemiş bir köpek alırsanız, agresif korkuya dönüşebilir ve bu büyüklükteki bir köpeğin idaresi zor olabilir” diyor.

“Oldukça güçlü bir av sürüşü olacak. İçgüdüleriyle çalışmak, içgüdüleriyle çalışmak, bir şey hareket ettiğinde ilgileneceklerini anlarsanız çok daha kolay hale getiriyor. “

İrlandalı bir kurt köpeğini destekleyecek alana, yaşam tarzına ve bilgiye sahip olacak kadar şanslıysanız, insanın şimdiye kadar tanıdığı en güzel, sevgi dolu ve dindar arkadaşlardan biriyle ödüllendirileceksiniz. Herhangi bir köpeğe bağlanmadan önce yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. 

İrlandalı bir kurt köpeğinin sizin için uygun olup olmadığını görmek için bir İrlandalı kurt köpeği yetiştiricisi veya kurtarma grubu ile konuşun.

Bakım

İrlandalı kurt köpekleri, yumuşak yalıtımlı bir astar ve orta uzunlukta sert ve tel gibi bir üst kattan oluşan kalın, çift katlara sahiptir. Bu cins, yıl boyunca orta derecede tüy döker, ancak çoğu çift tüylü köpeğin aksine, kürkünü asla havaya uçurmaz. 

İrlandalı kurt köpeğinizi haftada bir fırçalamak, paltosunu enkaz, paspas ve gevşek ölü kıllardan uzak tutacaktır. Bu cins nadiren tam banyoya ihtiyaç duyar. Irish Wolfhound Club of America, köpeğinizi tımar etmek için kapsamlı kılavuzlara sahiptir.

Düzenli fırçalama, tırnak uzunluğu, kulak ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için iyi bir zamandır. Zemine vurduklarını duyuyorsanız, çiviler kırpılmalıdır. Kulak kanalları soluk pembe renkte ve çok az ve oldukça kokusuz olmalıdır. 

Kanalda herhangi bir hareket belirtisi (akarlar!) Ve yabancı cisimler aradığınızdan emin olun, özellikle siz ve köpeğiniz dışarıda çok zaman geçiriyorsanız veya yakın zamanda uzun otlarda bulunduysanız. Bu rutin bakımın çoğu evde olabilir, ancak endişeleriniz varsa her zaman veterinerinize başvurun veya yardımcı olması için profesyonel bir bakıcı kullanın.

İrlandalı kurt köpekleri zeki ve hızlı öğrenenlerdir. Olumlu pekiştirme itaat eğitimi, bu büyüklükteki bir köpeği kontrol etmek için hayati önem taşır. Egzersiz ihtiyaçları düşük olsa ve bu günlerde onları kurtlarla savaşırken kesinlikle bulamayacak olsanız da köklerine selam veren aktivitelerden büyük ölçüde faydalanacaklardır.

Kilcommons, “İnsanlar görünüşlerine göre köpek seçme eğilimindedir” diyor. “İyi bir sahip olmanın bir parçası, türün ne için yaratıldığını ne için bağlı olduklarını anlamak ve bu temel içgüdülerle oynamaktır. İrlandalı kurt köpekleri av köpeğidir, bu da onların yırtıcı oldukları anlamına gelir. 

Bugünlerde kurt avlamıyorlar ama bunun etrafında çalışabiliriz. Cazibeli kurs, dahil olmak için harika bir aktivitedir, onları egzersiz yaparken aynı zamanda genetik bir gereksinimi veya onların için yetiştirildikleri ihtiyacı karşılar. “

Sağlık

İrlandalı kurt köpeği, birkaç dev veya çok büyük köpek ırkından biridir ve boyutları nedeniyle çeşitli sağlık sorunları ve daha kısa bir ömür vardır. Ortalama olarak sadece 7 yıl. 

Resmi cins kulübü olan Irish Wolfhound Club of America, yetiştiricilere kalça displazisi ve dirsek displazisi için test yapılmasını ve kapsamlı bir göz değerlendirmesi ve kalp muayenesi yapılmasını şiddetle tavsiye eder. Kulüp, zatürre, kalp hastalığı, çeşitli kanserler ve karaciğer şantı için ek üreme stoğu taramasını önermektedir. 

Cins ayrıca, daha büyük ırkları etkileme eğiliminde olan ve ölüme yol açabilen ciddi bir durum olan şişmeye eğilimlidir. Köpeğinizin acı çektiğini düşünüyorsanız, şişkinlik belirtilerini bilmek ve acil tıbbi yardım istemek önemlidir.

Tüm İrlandalı kurt köpekleri ciddi sağlık sorunları yaşamaz, ancak cinsi değerlendirirken bu yaygın endişelerin farkında olmak önemlidir. Tüm köpekleri, sizi köpeğin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanıştıracak saygın yetiştiricilerden satın almak da önemlidir. Eğer benimseyerek, mevcut tüm sağlık geçmişi için kurtarma sorun.

Tarih

Antik çağlardan kalma soyları olan bir cins, İrlanda kurt köpeğinin tarihini çevreleyen birçok efsane var. İlk kaydedilen söz, MS 391’de Roma Konsolosu Quintus Aurelius’a yedi İrlanda kurt köpeği hediye edildiğinde Antik Roma’dan geliyor. İrlandalı kurt köpekleri “İngiltere’den Henry VIII ve Elizabeth I ve Fransa’dan Henry IV de dahil olmak üzere” uzun zamandır asiller arasında favorilerdi ve genellikle dost krallıklar arasında hediye olarak verildi. 

İrlanda’da büyük sighthounds, reisler arasında ün ve popülerlik kazandı ve genellikle geyik ve kurtları avlamak için kullanıldı. Cesur yaratıklar başarılı avcılardı, öyle ki 1700’lerde İrlanda topraklarını büyük oyun hayvanlarından kurtardıktan sonra neredeyse nesli tükeniyordu. Artık avlanmak için gerekli olmayan İrlanda kurt köpeği nadiren yetiştirildi ve çoğunlukla evcil hayvan olarak tutuldu.

Daha sonra, 1862’de George Augustus Graham adlı bir İngiliz ordusu kaptanı nazik devlere aşık oldu ve ırkı korumaya, standartlaştırmaya ve yeniden canlandırmaya çalıştı. Bunu yapmak için Graham, İrlandalı kurt köpeğini Glengarry geyiği, borzoi, Tibet mastiff ve Danua ile yetiştirdi. Bugünün İrlanda kurt köpeği bu çabanın bir sonucudur. 

Birçok kişi tarafından sevilmesine rağmen, İrlandalı kurt köpekleri daha nadir bir türdür. Boyutları ve ağırlıkları nedeniyle çok özel yaşam koşulları ve hususları gerektirirler. 2019 itibariyle, İrlanda kurt köpeği, AKC’nin en popüler 76. cinsiydi.

Eğlenceli gerçekler

 • 1902’de Brian Boru adlı İrlandalı bir kurt köpeği, tanıtımın türün popülaritesini artıracağı umuduyla İrlanda Kurt Köpeği tarafından İrlanda Muhafızlarına maskot olarak sunuldu. Gelenek devam etti ve İrlanda Muhafızları, maskotlarının onları geçit törenine götürmesine izin verilen tek Muhafız alayıydı. Alayın 16. maskotu Domhnall, Prens William ve Düşes Catherine ve ailesiyle birkaç kez fotoğraflandı; 2019’da İrlanda’da emekli oldu.  
 • İrlandalı kurt köpekleri, dünyanın en büyük ırklarından biridir. Minimum 76 cm ayakta, AKC’nin en uzun cinsi olarak sıralanırlar.
 • Cinsin, film yönetmeni John Huston, eski Başkan John F.Kennedy, Trudie Styler ve kocası Sting, The Who’dan John Estwhistle ve süper model Claudia Schiffer gibi birçok ünlü hayranı var.
 • İrlandalı kurt köpekleri, İrlanda yasalarında ve İrlanda literatüründe, cü adıyla (tazı, İrlandalı tazı, savaş köpeği, kurt köpeği vb.) anılıyor