Irısh Setter cinsi köpekler iri yapıda büyük boya sahiptir. Erkek cinsiyetindeki köpekler 66-72 santimetre arasında, dişi köpekler ise 61-71 santimetre arasındadır. Ağırlık olarak ise erkek köpekler 29-34 kilo dişi köpekler ise 24-30 kilo arasındadır. Ortalama yaşam süresi 10 ile 12 yıl arasındadır. Birçok farklı cinste köpeğin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Adından belli olduğu gibi İrlanda köklü bir köpektir. Melezlendiği köpek cinsleri; Gordon Setter, Irish Water Spaniel, İngiliz Setter ve Pointer köpekleridir. İlk görülen Irish Setter kırmızı ve beyaz tüylü kısa bacaklı olsa da günümüzde kırmızı tüylü olarak görünür. Kırmızı tüylerinden dolayı Irish Red Setter ya da Red Setter olarak da adlandırılmaktadır.

Irish Setter Karakteristik Özelliği

Enerjisi yüksek ve sevecen bir köpek cinsidir. Aile köpeği olarak tercih edilebilir. Çocuklarla iyi anlaşır. Son derece dost canlısıdır. Diğer hayvanlarla ve yabancılarla da kolayca anlaşır. Saldırgan bir tavır sergilemez. Özgürlüğü seven bir karakteristik yapısı olduğundan disiplinli bir eğitime alınması gerekir. Bu yüzden mümkün olduğunca küçük yaşlarda özellikle de yavruyken sahiplenilip eğitilmesi yararlı olacaktır. Otoriter ve disiplinli bir sahip olmazsanız eğitmeniz güçleşir ve sözünüzü dinlemek istemez. Çevik ve burnu iyi koku alan bir köpek cinsi olan Irish Setter avlanmak için de çok uygundur. Bu sayede hem avı kolayca yakalar hem de yerini de tespit eder. Bu enerjik yapısının ise egzersiz yaptırılarak atılması gerekir aksi takdirde saldırgan bir karaktere bürünebilir.

Irish Setter Bakımı

Tüy yapısı itibariyle bu köpekler bakıma ihtiyaç duyar. Uzun tüylerinin kirlenme ve birbirine dolaşma gibi durumları ortaya çıkabilir. Bu sebeple günlük olarak tüyleri taranmalıdır. Banyo yaptırılması daha sağlıklı bir tüy görünümü için önerilir. Rahat oynayabilmesi için patilerinde bulunan fazla tüyleri kesilmelidir. Kulak arkasındaki fazla tüyleri de kesilmelidir. Enerjisi yüksek ve çevik bir köpek olan Irish Setter apartman dairesinde beslenmeye pek uygun bir köpek değildir. Bahçeli evlerde yaşamaya daha elverişlidir. Eğer bir apartmanda yaşanılacaksa enerjisini atabilmesi için sık sık egzersiz yaptırılması gerekir. Enerjisini atamazsa saldırgan davranışlarda bulunma ihtimali vardır. Bunu için günlük yürüyüş yaptırılmalı ya da bahçe benzeri korunması olan bir ortamda oyun oynanmalıdır. Bu sayede daha yumuşak karakterli bir köpek olacaktır.