Sağlam, zeki ve özellikle insanlarla yakın çalışmak için yetiştirilmiş İngiliz springer spanieller, çeşitli diğer hayvanlarla ve sayısız yaşam koşullarında iyi geçinebilen, insanları memnun eden aile köpekleridir.

 • Yükseklik: 45 ila 50 cm (dişi) / 50 ila 55 cm (erkek)
 • Ağırlık: 16 ila 22 kg (kadın) / 20 ila 25 kg (erkek)
 • Ömür: 12 ila 14 yıl
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, köpekler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Siyah, beyaz, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: iki renkli, üç renkli, smokin
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Yazar Stanley Coren, 1994 tarihli “The Intelligence of Dogs” adlı kitabında İngiliz springer spaniel’i 13. en akıllı köpek ırkı olarak listeliyor. Başlangıçta inatçı avcılar olarak yetiştirilen İngiliz sıçan spaniel, av kuşlarını getirdiği kadar aile oyunlarında rahat olan, arkadaş canlısı, memnun etmeye istekli bir aile köpeği olarak ün kazandı.

Springers, usta av arkadaşları olmanın yanı sıra çeviklik ve itaat yarışmaları için çok uygundur, mükemmel koşu arkadaşları olurlar ve kolay, sadık davranışlarıyla ün kazanmışlardır.

Görünüm

İngiliz springer spaniel’i diğer ırklardan ayıran ana özelliklerden biri, gösterişli ve normal şartlarda yetiştirilen örnekler arasındaki fark seviyesidir. İki tür aynı köpek cinsi olarak tescil edilmiş olsa da aslında genetik olarak birbirinden farklıdır. 

Tezgahta yetiştirilen İngiliz yaylı spanieller genellikle omuzda yaklaşık 50 cm durur ve yetişkinler 20-25 kg ağırlığındadır. Sülünleri temizlemek için uzun otlarda çevik kalmaya yönelik bir gözle yetiştirilen köpekler, genellikle birkaç cm daha kısadır ve yaklaşık 2 kg daha hafiftir. 

Tezgahta yetiştirilen springerlerin daha uzun kulakları, daha fıçı bir göğsü ve rengi daha koyu olan daha uzun, ipeksi bir kürkü vardır – genellikle siyah beyaz veya karaciğer ve beyaz. Bu arada, normal türetilmişler, biraz daha kısa, daha uzun bir gövdeye sahip olup, daha kısa ve daha sert bir dokuya ve daha kalın bir alt kürke sahiptir. 

Ayrıca, karaciğer veya siyah lekeler ile ağırlıklı olarak beyaz renkli olma eğilimindedirler. Her iki köpek de eşit derecede iyi aile hayvanları yapar, ancak ikisi arasındaki temel farkları bilmek, potansiyel bir sahibin bilinçli bir karar vermesine yardımcı olacaktır.

Tezgah ve normal şartlarla yetiştirilen springer’lar için, bu fedakarlık çoğunlukla “görünüşe karşı yetenekler” alanında olacaktır. Doğal yetiştirilen springer’lar, içgüdüsel olarak daha iyi av köpeği olacak, ancak aynı zamanda boyut veya renk bakımından daha fazla farklılığa sahip olacak. 

Açıkçası, bir kamp arkadaşı arıyorsanız, ikincisi sizin için daha az önemli olacaktır. Bu arada, tezgahta yetiştirilen springer’ları eğitmek biraz daha fazla zaman alabilir, ancak aynı zamanda bir ev ve aile yaşam tarzına daha kolay adapte olurlar ve fiziksel aktivite için biraz daha düşük gereksinimleri veya can sıkıntısı için daha yüksek bir eşik olabilir.

Her iki köpek de aynı temel yaşam sürelerine, sağlık sorunlarına ve genel mizaca sahiptir. 

Mizaç

İster tezgah ister normal şartlarda yetiştirilmiş olsun, İngiliz springer spanieller son derece zeki, eğlenceli ve son derece sosyal köpeklerdir. Suyu severler ve ıslanmak için her fırsatı ararlar. 

İngiliz springer spanieller çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinir, ancak normal şartlarda yetiştirilen springer’ların av içgüdüleri kediler veya diğer küçük hayvanlar tarafından tetiklenebilir. Benzer şekilde, bir arka bahçede kendi başlarına bırakılırsa, kuşlar için tehlikesi olabilir.

İngiliz springer spanieller aktif, meraklı ve enerjik köpeklerdir. İnsanları memnun etmeye heveslidirler, ancak asi olmaktan kaçınmak için eğitime ihtiyaçları vardır. Bu, düzenli olarak açık havada egzersiz gerektiren bir köpektir. 

Ancak bu ihtiyaçlar karşılandığı ve insanlarla bol bol sosyal zaman sağlandığı sürece, bir İngiliz springer spaniel, şehir merkezindeki apartman dairesinden geniş çiftliğe kadar her türlü yaşam durumuna kolayca uyum sağlayabilir.

Avlanma doğalarına rağmen, İngiliz springer spanieller oldukça kayıtsız bekçilerdir. Bir tarla avcısı olarak yetiştirilen, yabancı insanlara veya diğer köpeklere yönelik saldırganlık, aktif olarak karşı çıkılan istenmeyen bir özellikti. Biri kapıya yaklaşırken havlamayı uyarabilirler, ancak her zaman herhangi bir uyarıdan çok dostça bir selamlamayla karşılayacaklardır.

İngiliz springer spaniellerin yüksek zekası, onları istekli ve yetenekli eğitim ortakları yapar. Yeni görevleri hızla üstlenirler ve avlanma türleri, yalnızca belirli av kuşu türlerini izlemek ve kovalamak için kolayca eğitilebilir.

Bu zeka, doğal avlanma veya çalışma arzusuyla birleştiğinde, İngiliz springer spaniel’i çeviklik eğitimlerinin yanı sıra avlanma ve itaat yarışmaları için mükemmel bir aday yapar. İngiliz springer spanieller yapacak bir işi olduğunda mutlu olacaktır ve bu etkinliklerin gerektirdiği günlük eğitim ve pratikten zevk alacaklardır.

Herhangi bir cinste olduğu gibi, bir yavrunun soy bilgilerini ne kadar çok bilirseniz, bir yavru köpeğin nasıl davranacağını o kadar iyi ölçebilirsiniz.

Riordan, “Ebeveynlere dikkat edin,” diyor. “Anne çoğu zaman müsait olan kişidir, ancak mümkünse her iki ebeveyne de bir bakın. Tavırlarına dikkat edin ve yavrular hakkında iyi bir fikre sahip olacaksınız. “

Yaşam İhtiyaçları

Bahsedildiği gibi, İngiliz springer spaniel çok çeşitli yaşam alanlarına ve durumlara uyum sağlayabilir. Ancak hayatlarının bir parçası olması gereken iki sabit, fiziksel aktivite ve insan etkileşimidir. Her iki İngiliz springer spaniel cinsi, tercihen koşmak için bolca yer olan, günlük açık hava aktivite süresi gerektiren köpeklerdir. Olgunlaştıklarında, iyi koşu arkadaşları olurlar ve artık atamayacak kadar yorulana kadar oyun oynarlar.

Benzer şekilde, köpeğin her iki versiyonu da evdeki insanlarla hızlı ve yoğun bir şekilde bağ kuracaktır. Bu, bir seferde birkaç saatten fazla yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısına neden olabilir ve bu da yıkıcı çiğneme veya stres havlamasıyla sonuçlanabilir. Dışarıda uzun süre gözetimsiz bırakılırsa, canı sıkılmış bir yayla kendi başlarına bırakılırsa çiçek tarhlarınızı yok edebilecek bir kazıcı olabilir.

Bu hususlar bir yana, İngiliz springer spaniellerin çok çeşitli yaşam koşullarına iyi adapte olduğu ve az bakım gerektiren, kolay giden arkadaşlar olarak ünlendikleri bilinmektedir.

Bakım

İngiliz springer spaniellerin tımar ihtiyaçları oldukça basit. Normal şartlarda yetiştirilen köpeklerin bakımı biraz daha kolaydır, çünkü tüyleri çapaklanmaya ve dökülmeye daha az eğilimlidir, ancak her iki versiyon da haftada iki kez fırçalanmalıdır. Özellikle ilkbaharda, kalın astarlarını bırakacakları zaman orta dereceli tüy dökücü olabilirler.

İngiliz springer spanieller biraz çamur ve kirden korkmaz, bu nedenle dışarıda çok zaman geçiren köpeklerin daha fazla banyo yapması gerekir. Genel bir kural olarak, köpeğin her iki versiyonu da üç ayda bir yıkanmalıdır.

Sağlık

Uzun kulaklara sahip çoğu köpekte olduğu gibi, kulak enfeksiyonları İngiliz springer spanieller için bir sorun olabilir ve sahipler, kulaklardaki iltihaplanmayı önlemek için kulaklarını düzenli olarak incelemeli ve temizlemelidir. 

Ek olarak, obezite, özellikle fiziksel aktivite ihtiyaçları karşılanmıyorsa, cins için bir sorundur. Obezite eklem, sırt veya gastro-intestinal problemler yaratabilir veya şiddetlendirebilir, ayrıca İngiliz springer spaniel’in ortalamanın üzerinde diyabet eğilimini tetikleyebilir. Kilo kontrolüne yardımcı olması için yaylı spanielinizi ne kadar ve ne sıklıkla beslemeniz gerektiğini veterinerinizle konuşun.

İngiliz springer spanieller için en yaygın diğer sağlık sorunları arasında dirsek veya kalça displazisi, retina displazisi ve onları anemik ve kas ağrısına yatkın hale getirebilen Fosfofruktokinaz eksikliği (PFK) sayılabilir.

Springer spanieller, aynı zamanda, öfke sendromu olarak bilinen genetik bozukluk tanısı konan en yaygın ırklardan biridir – aslında, bozukluk kanişlerde, Dobermanlarda ve yavru spaniellerde de bulunmasına rağmen bazen “springer öfkesi” olarak adlandırılır. 

Cinsiyete bakılmaksızın, öfke sendromu, bir köpeğin neredeyse anında normal hallerine geri dönmeden önce kısa, patlayıcı aşırı öfke anları sergilemesine neden olan son derece nadir bir durumdur. Öfke sendromu için harici bir tetikleyici yoktur ve bir patlamadan sonra, köpeğin olayı hatırlamadığı görülür. 

Öfke sendromuna bir köpeğin beynindeki mini nöbetler neden olabileceğinden, nöbet önleyici ilaçlar patlamaları sınırlamaya yardımcı olabilir, ancak öfke sendromunun son derece nadir görülen bir olay olduğu bir kez daha vurgulanmalıdır.

Riordan, “Bunu ortak bir özellik olarak görmüyorum,” diyor. “Var olduğunu biliyorum, ancak bu sorun yüzünden birine bakmaktan vazgeçmem.” Diyor.

Tarih

“Spaniel” terimi ilk olarak 1576 İngiliz Köpekleri İncelemesi’nde bir köpek türünü tanımlamak için kullanılmıştır. 19. yüzyılın başında, aynı İspanyol yavrularının köpekleri, öncelikle büyüklük ve ağırlık bazında “spring”, “Hawk” ve “cocking” sınıflarına ayrılıyordu. Bu, nihayetinde, İngiliz Springer’ın 1902’de British Kennel Club tarafından tanınmasıyla birlikte, cocking, spring ve hawk spaniellerinin genetik olarak farklı ırklara ayrılmasına yol açtı. İngiliz springer 1907’de Amerika’ya geldi ve ilk olarak 1910’da AKC’ye tescil edildi.

Eğlenceli gerçekler

 • Başlangıcından bu yana, İngiliz springer spanieller, dünya çapında çeşitli polis, askeri ve sivil kurtarma operasyonlarında kullanılan meşhur sniffer köpekleridir. İki İngiliz springer spaniel – Buster ve Theo – Orta Doğu’da bomba koklayan köpekler olarak görev yaptı ve “askeri çatışmada hizmet ederken göze çarpan cesaret veya göreve bağlılık” için Dickin Madalyası ile ödüllendirildi.
 • William Wallace (Braveheart), 600 yıl boyunca kendine özgü bir cins olmayacak olsa da 1297’de onunla birlikte Stirling Köprüsü Savaşı’na giden Merlin adında bir yaylı spaniel’e sahipti.
 • George HW Bush, Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca Millie adında bir spanyel edindi. Belki de Beyaz Saray tarihinin en ünlü köpeği olan Millie, Murphy Brown ve The Simpsons bölümlerinde tasvir edildi, Bush’un başkanlık konuşmalarında adıyla bahsedildi ve hatta New York Times’ın en çok satan yazarı oldu.
 • Millie’nin yavrularından biri olan Spot Fetcher, George W. Bush yönetiminin ilk dört yılı boyunca onu yanında getirdiği için başka bir başkanın İlk Hayvanı olarak hizmet etmeye devam edecek ve onu Beyaz Saray’da yaşayan tek evcil hayvan haline getirecekti ardışık olmayan iki dönem için.
 • İngiliz springer spanieller, Audrey Hepburn, Oprah Winfrey ve Princess Grace’in de tercih edilen evcil hayvanları olmuştur.