Eğer evinizde uygun büyüklükte, atletik ve canlı bir köpek olsun istiyor ve her tür renge sahip ilgi çekici bir tüy yapısı, oyun seven eğlenceli doğası ve diğer evcil hayvanlarla ve aile bireyleriyle kolayca anlaşacak bir cins arıyorsanız İngiliz Cocker Spaniel tam olarak sizin aradığınız köpek olabilir. Ancak yalnız bırakıldığında terk edilmiş kaygısı, tüylerinin sık sık taranması, kırpılması, bahar aylarında dikkate değer tüy dökülmesi ve aşırı havlama potansiyeli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler ortalama 10-14 yıl yaşayabilir ve bu bir köpek cinsi için uzun sayılır. Ağırlıkları erkekler için 13-14 kilo olabilirken dişiler de yaklaşık 10 kilo olabilir. Küçük cins köpeklerdir ve boyları 30-38 cm arasında olabilirler.

İngiliz Cocker Spaniel’ler uzun ve yumuşak kulaklı ve çok iyi koku almalarından ötürü İngiltere’de uzun yıllar av köpeği olarak kullanılmış ancak zamanla ev köpeği olmuşlar ve Amerika dahil Dünyanın en popüler köpeklerinden biri olmuştur.

Karakterleri

Bu köpeklerin hemen hepsi aynı karaktere sahiptir. Çok fazla aktif, hareketli, neşeli, sevecen ve aile yapısına uygundur. Sahiplerine çok fazla sadık olmayabilirler. Bu durumda onları yabancıların erişebileceği yerlerden uzak tutmalısınız. Çok aktif olduklarından her gün aktif olarak onlarla zaman geçirmeli, yürüyüşe çıkarmaları veya oynayabilmeleri için uygun bir alan sunmalısınız.

Eğer İngiliz Cocker Spaniel eğitmek durumunda kalırsanız bunu sabırla ve bol ödülle yapmalısınız. Cocker’lar için çok zeki denemez ancak çok sevecen ve neşeli köpeklerdir. İyi bir bekçi köpeği olmasını isterseniz onu iyi eğitmelisiniz, zira çok yüksek sesle havlayabilirler. İyi bir spor arkadaşı ve sahil dostu arıyorsanız bu sıcak kanlı köpekler sizin en iyi dostunuz olabilir. Eğitim için 6 aylık olmalarını beklememelisiniz aksi halde inatçı kişilikleri sizi uğraştırabilir. Evinizdeki diğer hayvanlarla ve çocuklarla çok kaynaşabileceğinden sosyalleşme sorunu yaşamazlar.

Sağlık

İngiliz Cocker Spaniel cins köpekler kulaklarıyla meşhurlardır ve bu kulakların büyük olmasından dolayı kulak enfeksiyonlarına yatkın olmalarına sebep olur. Özellikle sıcak mevsimlerde kulakları sık sık kontrol edilmelidir. Sürekli koku alma içgüdülerinden ötürü kulakları her an yere sürter ve bu sebeple kulaklarına kene bulaşabilir. Ayrıca uzun tüyleri sebebiyle bit pire gibi haşerelere maruz kalabileceğinden aşıları ve damlaları eksik edilmemelidir. İskelet yapıları yağlanmaya çok müsait olduğundan önüne yiyebileceğinden fazla mama verilmemeli, bu durumda kendilerini zorlayarak yemeye devam etmeleri kilo almalarına sebep olacaktır.

Cocker’ların tüylerinin bakımı önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak taranması gerekmektedir. Uzun süre taranmayan tüyler dolaşmaya ve topaklanmaya sebep olabilir. Girdiği otlar ve çalılar yüzünden vücutlarında çok fazla diken ve değişik etkenlere maruz kalabilir bu yüzden tüyleri özel bakım gerektirebilir.

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk Çok İyi
Başka Irklarla Uyumu İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu Yüksek
Çocuklarla Anlaşma Çok iyi
Yabancılara Karşı Tutumu Yüksek
Eğitilebilir Durumu Orta
Koruma ve Bekçilik İyi