Akıllı ve doğal olarak meraklı İngiliz cocker spanieller, geri getirmek için yetiştirilmiş kompakt av köpekleridir. Bu sevimli ve neşeli yavrular aynı zamanda harika aile hayvanlarıdırlar. Hem çocuklar hem de yaşlılar, apartman yaşamına ve harika dış mekanlara iyi uyum sağlayan bu orta boy cinste sadık bir arkadaş bulacaklar. İngiliz cocker spaniel renkleri, boyutları ve mizaçları hakkında makalemizden daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 37,5 ila 42,5 cm arası
 • Ağırlık: 11,7 ila 14 kg arası
 • Ömür: 12 ila 14 Yıl
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Siyah kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: İki renkli, smokin, siyah ve bronz
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, yüksek av sürüşü, yüksek kilo alma potansiyeli, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

İngiliz cocker spanieller, onlarca yıldır medya ve reklamcılıkta en sevilen, en tanınan yüzlerden olmuştur. Ve nedenini anlamak kolaydır: Etkileyici, ceylan benzeri gözleri ve sarkık kulakları onlara direnmeyi çok zorlaştırır.

Ancak İngiliz cocker güzel bir yüzden daha fazlasıdır. Bu cinsin kökleri Kuzey İngiltere’nin avlanma alanlarına dayanmaktadır. İngiliz cocker spaniel, parka gitmeyi, size bir sülün avına katılmayı veya sadece aile odasında takılmayı sevecek sadık, atletik, zeki bir köpektir.

Görünüm

İngiliz cocker spanieller, springer spaniel kuzenlerinden biraz daha küçüktür; erkekler 37,5 ila 42,5 cm boyunda ve 11,7 ila 14 kg büyürken, dişiler biraz daha küçük boyuttadırlar. 

İngiliz yavru cocker’in uzun, kare şeklinde bir burnu, koyu renkli gözleri ve sarkık kulakları vardır. İpeksi tüyleri uzun ve yumuşaktır, geleneksel olarak uçlarında biraz tüy vardır. Çalışan köpeklerin saçları genellikle gösteri köpeklerinden veya aile evcil hayvanlarından çok daha kısa kesilir. İngiliz cocker spanieller en çok siyah, kırmızı, karaciğer, ten rengi, portakal, limon ve / veya beyaz renk kombinasyonlarında bulunur. 

Bir İngiliz cocker’in kuyruğu, kendi başlarına bırakıldığında 20 ila 22,5 cm uzunluğa kadar uzayacaktır. Bununla birlikte, kalın çalılıklarda zaman geçiren bir av köpeği olarak, çalışırken yaralanmayı önlemek için kuyruklarını yaklaşık 10 cm’ye indirmek yüzyıllardır yaygın bir uygulamadır. Bugün, yerleştirme tamamen isteğe bağlıdır ve özellikle aile köpekleri için genellikle idealdir. 

Mizaç 

Bu türün “neşeli yavru” takma adını taşımasının bir nedeni var. İngiliz cocker spanieller, keyifli bir kişiliğe sahip neşeli, eğlenceli köpeklerdir. Ayrıca insanlarına son derece sadıktırlar. Arkadaş canlısı eğilimleri ve kompakt boyutları sayesinde çocuklu aileler için iyi evcil hayvanlardır. 

Bununla birlikte, İngiliz cocker’lar ekstremitelerine dokunulduğunda aniden huysuz olabileceğinden, küçük çocuklar yine de denetlenmelidir. 

Iowa, Des Moines’deki Riordan Evcil Hayvan Hastanesinden DVM’den Dennis Riordan, “İngiliz horozlarda bu ‘çekingen’ tavrın daha yüksek bir yüzdesini görüyorum,” diyor. “Kulaklarının ve ayaklarının karıştırılmasını sevmiyorlar ve bu yapıldığında ısırmaya meyilli olacaklar.” 

Onlar doğal kaşifler ve getirme oynamayı seven mükemmel avcılar. Ancak tüm bu enerji ve zeka ile İngiliz cocker spanieller kolayca sıkılabilir. 

Riordan, “Böyle bir atlet köpeğiniz olduğunda, bu enerjiyi yakmaları için onları dışarı çıkardığınızdan emin olmalısınız,” diyor. “Bunu yapmazsan, sinirli bir köpekle karşılaşırsınız.”

Riordan ekliyor “Frizbi onlar için harikadır çünkü hamstringleri çok yükseğe zıplayabilirler. Ancak bir tenis topu veya sopa da ideal oyun araçları olacaktır.”

İngiliz cocker’ın, emirlerinizi erken yaşlardan itibaren takip etmek için iyi eğitilmiş olduğundan emin olmanız gerekecek. Spanieller, cezaya veya sert azarlamaya iyi yanıt vermeyen hassas köpeklerdir. Bu, onları yalnızca güvensiz ve daha az sosyal yapar. 

Antrenman yaparken tutarlı ama nazik olun ve onu bolca muamele ve olumlu pekiştirme ile ödüllendirin. Onları yavrular kadar erken eğitmeye başlayabilirsiniz ve uygun motivasyon ve pekiştirme ile bu akıllı köpekler hızlı öğreneceklerdir. 

İngiliz cocker spanieller, insan arkadaşlarıyla güçlü bağlar geliştirir ve yalnız kalmayı sevmezler. Birkaç saatten fazla bir süre tek başına kalırsa, stres havlaması ve yıkıcı çiğneme ile sonuçlanabilecek ayrılık kaygısı yaşayabilir. 

Kendi vatanlarına gelince, bir İngiliz cocker tanımlamanın en iyi yolu ” bekçi köpeği” olmalıdır. İnsanlar eve yaklaştıklarında, dostunuz havlayacak ve evin içindeki herkesin bir ziyaretçi olduğunu bildiğinden emin olacak ve evin dışındaki herkesin bir köpek olduğunu bilmesini sağlayacaktır. Ancak bunun ötesinde, İngiliz cocker’ın gerçek bir koruma içgüdüleri yoktur. 

Yaşam İhtiyaçları

İngiliz cocker spanieller son derece uyumlu evcil hayvanlardır. Geniş bir arka bahçede çok mutlu olacaklar, ama aynı zamanda apartman yaşamına da bayılıyorlar. Çocuklarla ve genç yetişkinlerle iyi oynayacak enerjiye ve zekaya sahipler. Ancak aynı zamanda yaşlılar için sakin, güvenilir arkadaşlar olarak hizmet etmek için eğitilebilirler. Diğer köpeklerle ve hatta onlarla erken yaşta tanışırlarsa kedilerle hızlı arkadaş olurlar.

Orta uzunlukta kürkleri, soğuk iklimlerde iyi performans göstermelerini sağlar, ancak saçlarının daha hafif dokusu ve alt kürkünün olmaması, onları daha sıcak alanlara uygun hale getirir.

Tüm bunları toplarsanız, bu egzersiz ve arkadaşlık ihtiyaçlarına yönelebildiğiniz sürece, bir İngiliz cocker spaniel’in yaşadığınız her yerde gelişebileceği anlamına gelir. Günlük aktivite, herhangi bir İngiliz cocker’ın hayatına hoş bir katkı olacaktır. 

Bir getirme oyunu, köpek parkına bir gezi veya denetimli arka bahçe zamanı bu cinsi mutlu edecek. Aynı zamanda yüksek düzeyde dayanıklılığa sahip doğal koşuculardır ve bir yaşını doldurduktan sonra İngiliz horozlar sizinle koşuya çıkmaktan mutlu olurlar.

Bakım

İngiliz cocker spanieller, diş fırçalama dışında, az bakım gerektiren köpekler olma eğilimindedir. İngiliz cocker’ın çift katları vardır, bu da uzun, ipeksi saçların altında çok fazla TLC gerektiren daha kalın, yoğun bir astar olduğu anlamına gelir. 

Onu haftada en az iki ila üç kez iyi ama nazik bir şekilde fırçalayın ve saçlarını karışıklıklardan uzak tutun. Bu cins kulak enfeksiyonlarına yatkındır, bu nedenle kulaklarını haftada en az bir kez temizlediğinizden emin olun. 

Bunun ötesinde, köpeğiniz, saçlarını ne kadar uzun süre sevdiğine bağlı olarak her altı ila sekiz haftada bir düzeltme ve bir veya iki ayda bir banyo yapmaya hazır olacak. Ayrıca düzenli tırnak kesimine ve diş fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır.

Sağlık

İngiliz cocker spanieller hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri: Tıknaz olabilirler. Yemek kasesinden korkmazlar, yaklaşabildikleri herhangi bir yiyeceği gizlice sokarlar (veya doğrudan çalarlar) ve uygun şekilde egzersiz yapmazlarsa, bu ekstra kaloriler artar. 

Dolayısıyla, bu ilişkideki sorumlu kişi olarak, diyetlerini izlemek ve yaşamları boyunca onları hareketli ve aktif tutmak size kalmıştır. Köpeğiniz yaşlandıkça ve aktivite seviyeleri düştükçe, yiyecek alımını ayarlamak önemli olacaktır. Köpeğinizin besinlerden ödün vermeden kalorileri azalttığından emin olmak için veterinerinizle konuşun.

Obezitenin yanı sıra, İngiliz cocker spanieller için en yaygın sağlık sorunları arasında progresif retinal atrofi, böbrek yetmezliği ve kalça displazisi bulunur. Ancak bu, yavrularınızın bu koşulları geliştireceği anlamına gelmez. İyi bir diyet, düzenli egzersiz ve düzenli kontroller için köpeğinizin mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Akrabaları gibi, İngiliz cocker spanieller de başladıkları kadar çabuk kaybolan ani, provoke edilmemiş saldırgan davranış patlamalarıyla sonuçlanan bir bozukluk olan öfke sendromuna duyarlı olabilirler. 

Patlamalara neyin neden olduğunu kimse bilmiyor ve hastalık idiyopatik olarak kabul ediliyor. Yani uzmanlar patlamaya neyin neden olduğundan tam olarak emin değiller. Neyse ki öfke sendromu çok nadirdir.

Riordan, “Bunu ortak bir özellik olarak görmüyorum,” diyor. “Var olduğunu biliyorum, ancak bu sorun yüzünden birini [bir İspanyol] satın almak için kovalamam.” 

Tarih

En az 500 yıldır sanat ve edebiyat yoluyla kaydedilen spanieller var. Çoğu zaman, Springers ve cockerler aynı yerden geliyordu, isimler daha çok bir boyut ve iş ayrımına sahipti. (Springers, çalılıktan kümes hayvanı “yaymak” için seçilen daha büyük cinslerdi. Çulluk adı verilen bir kuşu avlamakta uzmanlaşmış daha küçük cocker türü.) Ancak 20. yüzyılın başında, seçici yetiştirme, Springers ve cocker’lar ile farklı ırklar yarattı.

1881’de Amerikan Spaniel Kulübü’nün kurulmasıyla, hem Springers hem de cocker, tamamen spor hayvanları yerine gösteriler ve yarışmalar için yetiştirilmeye başlandı. Springers ve cockers, Kennel Club 1903’te ayrı cins standartları oluşturana kadar aynı cins köpek olarak gösterildi.

O zamandan beri, İngiliz cocker spanieller gösteri ve yarışma favorileri haline geldi ve yedi kez Best in Show’u kazanan Crufts köpek gösterisinin tarihindeki en kazanan tür oldular. 

Eğlenceli gerçekler

 • Muhtemelen ilk süperstar İngiliz cocker spaniel, 1940 ve 1941’de Westminster’da arka arkaya Best in Show ödüllerini kazanan My Own Brucie adlı bir köpekti. 1943’te Brucie’nin ölümü üzerine, ölüm ilanı dünya çapında gazetelerde yayınlandı ve o “dünyanın en çok fotoğrafı çekilen köpeği” olarak kabul edildi.
 • Ticari sanatçı Joyce Ballantyne Brand, Coppertone güneş kremi için artık ikonik reklamını oluştururken, küçük kızın mayosunu çeken köpek, komşusunun İngiliz cocker spanielinden yola çıkmıştı. 
 • En ünlü animasyon İngiliz cocker spaniel, 1955’te Lady and the Tramp’ın piyasaya sürülmesiyle Walt Disney tarafından hayata geçirildi. Lady, evde yeni bir bebekle başa çıkmayı öğrenen gerçek bir köpeğe dayanıyordu.
 • İngiliz cocker spaniellerin ünlü sahipleri arasında Oprah Winfrey, George Clooney, Charlize Theron ve Kate Middleton bulunmaktadır.