İngiliz Bulldog köpekler orta boylu bir cinstir. Boyları 31 ile 40 santimetre arasındadır. Ağırlığı ise 22-25 kilogram arasında değişiklik gösterir. Ortalama yaşam süreleri 8 ile 12 yıl arasındadır. 1500’lü yıllarda zincir ile bağlanılan boğa ya da ayıya karşı bir ya da birden fazla köpeğin saldırtılması ile yapılan oyunda kullanılan köpeklerdir. Bu dövüşlerde başarılı oldukları için saldırgan özellikleri dolayısıyla üretimi yapılmıştır. Güçlü pençeleriyle saldırarak rakiplerini boğabilme özelliği bulunuyordu. 1830’lu yıllara gelindiğinde İngiliz (English) Bulldog ve boğalarla yapılan bu oyun yasaklanmıştır. Yasaktan sonra dönemimdeki popülerliğini kaybetse de köpek yetiştirmeye meraklı kişilerce üretilmeye devam edilmiştir. Üretim sürecinde saldırgan karakterinden uzaklaşması sağlanmıştır. Kızgın bir yüz ifadesine sahip olması dolayısıyla dikkat çekmiştir ve günümüzde popüler bir köpek haline gelmiştir. Özellikle Amerika’da oldukça tercih edilen bir cinstir.

İngiliz Bulldog Karakteristik Özelliği

Kökeninde saldırgan bir köpek olsa da İngiliz (English) Bulldog zamanla uysal hale getirilmiştir. Yüksek enerjisi olan bir köpek değildir. Buna karşın oyunculuğu yüksek bir köpektir. Sevecen karakteri sayesinde aile köpeği olarak terci edilebilir. Çocuklarla ve diğer hayvan türleriyle iyi anlaşır. Diğer köpeklerle ise köpeğin karakterine göre anlaşması mümkün olabilir. Yabancı kişilere karşı da zaman zaman hırçın bir karakter sergileseler de genelde iyi anlaşırlar. Sahibine güçlü duygularla bağlanır ve sahibinin sesine karşı çok hassastır. Sevgi dolu olan İngiliz (English) Bulldog cinsi ilgi görmeyi ve sahipleriyle vakit geçirmeyi çok severler. Bu sebeple ihmal edilir ve ilgisiz bırakılırsa asabi davranışlarda bulunabilir. Temel numaraları çabuk öğrenebilen akıllı bir köpektir. Zaman zaman eğitim sırasında da asabi ve inatçı davranışlar gösterebilir.

İngiliz (English) Bulldog Bakımı

Enerjisi yüksek olmaması sebebiyle kolayca apartman dairesinde beslenebilir köpektir. Oyuncu bir köpek olan İngiliz (English) Bulldog cinsi sık sık dinlenmeye ihtiyaç duyar. Sağlıklı ve güçlü bir köpek olabilmesi için dinlenmesi çok önemlidir. Yüksek yerlerden atlayan ve uzun süre koşan bir köpek değildir. Basit egzersizler yaptırılması yeterli olacaktır. Kısa ve düz yapıda tüyleri bulunur. Tüy dökümünde kauçuk bir fırçayla temizlenmesi gerekir. Yüzü ve kuyruk bölgesi için özel losyonlar kullanılmasında fayda vardır. Köpeklere özel geliştirilmiş bir diş macunuyla dişlerinin fırçalanması bu köpek için faydalıdır. Dışarıda yaşayabilen bir cins değildir ve hassas yapıdadır. Sıcaktan hoşlanmazlar ve soğuğu da pek sevmezler. Ilıman iklimler en sevdikleri ortam iklimidir.