İngiliz (English) Bulldog köpekler orta boylu bir cinstir. Boyları 31 ile 40 santimetre arasındadır. Ağırlığı ise 22-25 kilogram arasında değişiklik gösterir. Ortalama yaşam süreleri 8 ile 12 yıl arasındadır. 1500’lü senelerde zincir ile bağlayarak boğa ya da ayıya karşı birçoka köpeğin saldırtılması ile yapılmış oyunda kullanılmış köpeklerdir. Bu dövüşlerde başarılı oldukları için saldırgan özellikleri dolayısıyla üretimi yapılmıştır. Güçlü pençeleriyle saldırarak rakiplerini boğabilme özelliği bulunuyordu. 1830’lu senelere ulaşıldığında İngiliz (English) Bulldog ve boğalarla yapılan bu oyun yasaklamış ve kaldırmıştır. Yasaktan sonra dönemimdeki popülerliğini kaybetse de köpek yetiştirmeye meraklı kişilerce üretilmeye devam edilmiştir. Üretim sürecinde saldırgan karakterinden uzaklaşması sağlanmıştır. Kızgın bir yüz ifadesine sahip olması dolayısıyla dikkat çekmiştir ve günümüzde popüler bir köpek haline gelmiştir. Özellikle Amerika’da oldukça tercih edilen bir cinstir.

İngiliz Bulldog Karakteristik Özelliği

Kökeninde sinirli sayılan bir köpek olarak bilinse de İngiliz (English) Bulldog zaman geçtikçe daha evcil ve iyi huylu olmuştur. Çok fazla enerjiye sahip olan bir köpek olmamıştır. Buna rağmen oyuncu ve eğlencesi fazla bir köpektir. Sevgi dolu karakteri sebebiyle aile köpeği olarak sahiplenilebilir. Her yaştan çocuklarla ve diğer hayvan türleri ile birlikte iyi anlaşabilir. Diğer köpeklerle ise köpeğin karakterine göre anlaşması mümkün olabilir. Yabancı kişilere karşı da zaman zaman hırçın bir karakter sergileseler de genelde iyi anlaşırlar. Sahibine güçlü duygularla bağlanır ve sahibinin sesine karşı çok hassastır. Sevgiyi çok seviyor olan İngiliz (English) Bulldog cinsi ilgi çekmeyi, sevilmeyi ve sahipleriyle beraber zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Bu sebeple ihmal edilir ve ilgisiz bırakılırsa asabi davranışlarda bulunabilir. Temel numaraları çabuk öğrenebilen akıllı bir köpektir. Zaman zaman eğitim sırasında da asabi ve inatçı davranışlar gösterebilir.

İngiliz (English) Bulldog Bakımı

Enerjileri düşük olduğu için hepsi apartman dairesinde beslenmeye uygun köpektir. Oyunları çok seven bir köpek olan İngiliz (English) Bulldog cinsi tüm bunlara rağmen sürekli dinlenmek ister. Sağlıklı ve güçlü bir köpek olabilmesi için dinlenmesi çok önemlidir. Yüksek yerlerden atlayan ve uzun süre koşan bir köpek değildir. Kolay egzersizler yaptırılması yeterli olacaktır. Kısa ve düz yapıda tüyleri bulunur. Tüy dökümünde kauçuk bir fırçayla temizlenmesi gerekir. Yüzü ve kuyruk bölgesi için özel losyonlar kullanılmasında fayda vardır. Köpeklere özel geliştirilmiş bir diş macunuyla dişlerinin fırçalanması bu köpek için faydalıdır. Dışarıda yaşayabilen bir cins değildir ve hassas yapıdadır. Sıcaktan hoşlanmazlar ve soğuğu da pek sevmezler. Ilıman iklimler en sevdikleri ortam iklimidir.