Ülkenin dört bir yanındaki okullarda ve işyerlerinde bulunan bulldog, dünya çapında bir azim sembolüdür. Cesurlar, ama aynı zamanda inanılmaz derecede nazikler ve çocuklara karşı özel bir düşkünlükleri var. Zamansız bulldog hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 • Yükseklik: 35 ila 37,5 cm
 • Ağırlık: 40–50 pound
 • Ömür: 8 ila 10 yıl
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, oyuncu koruyucu
 • Zeka: Düşük
 • Tüy Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Tembel
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: yüksek
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürl Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Kırmızı, Geyik yavrusu, beyaz
 • Desenler: brindle benekli / işaretli / benekli
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, sağlık sorunlarına eğilimli, düşük av sürüşü, yüksek kilo alma potansiyeli, apartman dostu

Klasik bir İngiliz Bulldog’unu gördüğünüzde bilirsiniz. Karakteristik olarak iri kemikli, şapşal ve sevgi dolu. Başlangıçta dövüş köpekleri olarak yetiştirilmiş olsalar da “ve daha sonra dayanıklılık ve azim için dünya çapında bir sembol haline gelmelerine rağmen” bulldog, yatağının rahatlığından dünyayı seyretmek isteyen nazik, aile odaklı bir köpeğe dönüştü.

Ayrıca, bu yakışıklı cinsi televizyonda, bir kolej futbolu veya basketbol maçında ya da filmlerde devriye gezerken, görmeniz muhtemeldir. Onları her yerde bulmana şaşmamalı, bulldog dünyanın en popüler cinsleri arasındadır.

Görünüm

İngiliz bulldogları muhtemelen herhangi biri “bulldog” dediğinde akla gelen ilk şeydir. Sağlam, kısa uzuvları ve geniş, bloklu bir gövdesi olan 18 ila 22,5 kg arasında orta büyüklükte bir köpektir. İri yapılı erkekler ve kızlar. Temel özelliklerinden biri onların devasa alt çene ısırma güçleridir.

Ayrıca sarkık derileri, burun ipi ve kırışık yüzleriyle tanınırlar. İngiliz bulldogları yere yakın otururlar ve geniş omuzlara sahiptirler, bu iki özellik onların köpek dövüş tarihlerinde kendilerine yer edinmiştir.

American Kennel Club (AKC), cins standartlarında dört rengi listeler: kırmızı, beyaz, açık kahverengi ve nadas. Bunların ek brindling, tıkırtı veya siyah maskelerle herhangi bir kombinasyonu olabilirler. Gözleri daima koyu kahverengi veya siyah olmalıdır.

Bulldog ailesinin diğer üyeleri için bir İngiliz buldozerini karıştırmayacaksınız. Fransız bulldog küçüktür ve uzun boylu yarasa kulakları vardır. Amerikan bulldog uzun bacaklı atletik birçok amaçlı iş köpeği ve bekçi, av veya çiftliğine yapılan yalın organıdır.

İngiliz bulldogları, çukur boğa teriyerleri, Amerikan bulldogları ve bullmastifflerin daha büyük, daha kaslı bir karışımı olan Olde English Bulldogge, en az yaygın olan buldoktur.

Mizaç

Bir bulldog’un mizacı göründüğünden çok daha arkadaş canlısıdır. Fiziksel olarak göz korkutucu olsalar da bulldoglar aslında son derece aile ve çocuk dostudur.

Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği’nin yazarı, eğitmeni ve uygulamalı davranış uzmanı Sarah Hodges, ” Mizaç açısından, erken sosyalleşirlerse çok tatlıdırlar, aksi takdirde bölgesel ve diğer köpekler ve hayvanlarla yönetilemez hale gelirler,” diyor.

“Genel olarak insanlarla uyumlu olsalar da günlük yaşamın genel geliş ve gidişlerine olumlu bir şekilde sosyalleştirilmezlerse, yabancılarla da savunmacı olabilirler.”

Bulldog yavruları, bu karakteristik rahat tavrı elde etmek için çocuklara, insanlara ve hayvanlara bolca maruz kalmalıdır. Yeni durumlarla ne kadar olumlu etkileşime girerlerse, o kadar iyi olacaklardır. Bulldog nadiren saldırgandır. Aslında neredeyse salak. Ne dediğini her zaman anlamıyor, ama kendi tarzlarında nazik ve ciddidir.

Yaşam İhtiyaçları

Bulldoglar, içeride olmayı tercih eden rahat bir cinstir. Düşük enerji seviyeleri, apartman sakinleri olarak gelişebilecekleri anlamına gelir. 10 dakika oynadıktan sonra yorulacakları ve ertelemeye ihtiyaç duyacakları için koşmak ve boğuşmak için kesinlikle büyük bir bahçeye ihtiyaçları yok.

Bulldog çocukları kesinlikle sever ve onlarla birlikte gelen tüm gürültüye, çekişmeye ve çekişmeye katlanacaktır. Asla öfke göstermeyecekler; Rahatsız hissederlerse, sadece yürüyüp gideceklerdir.

Bu cins bir ton havlamaz, ancak birini yalnızca görünüşleriyle korkutabilecek harika bekçi köpekleri yaparlar. Ayrıca cesaretleri ile bilinirler ve ne olursa olsun sevdiklerini koruyacaklardır.

Bulldoglar, kanepede uzanarak veya kucağınıza sıkıştırarak yavaş bir hayatı tercih ederler. Brakisefalik bir cinstir, yani geniş bir kafatasına ve egzersizi zorlaştırabilecek düz bir yüze sahip oldukları anlamına gelir. Ağır kafaları ve göğüsleri onları zayıf yüzücüler yapar ve boğulmalarını önlemek için su etrafında yakından izlenmeleri gerekir.

Bir bulldog’un yüzündeki ve boynundaki tüm bu kırışıklıklar ve kıvrımlar, bakteriler için bir üreme alanı olabilir, bu nedenle bulldog sahiplerinin, köpeklerinin cildini düzenli olarak temizlediklerinden ve kurutduklarından emin olmaları gerekir.

Bakım

Bir bulldog’un paltosu çok ince ve kısadır, bu nedenle sadece haftada bir fırçalanması gerekir. Ne kadar çok fırçalarsanız, mobilyalarınızda ve giysilerinizde o kadar az saç bulacaksınız. Fırçalamaktan daha önemli olan, yüzünü temiz ve kuru tutmaktır.

Çok fazla kırışıklık olduğunda, düzgün bakılmazsa tahriş olabilir veya enfekte olabilirler. Yerde klik sesini duymayana kadar tırnaklarını ayda bir kez kesin. Haftalık veya günlük diş fırçalama, gelecekteki veteriner ziyaretlerini önleyecektir.

Bulldog egzersiz yapmayı pek önemsemese de kilo almaya eğilimli olduğu için sağlıklı bir kiloyu korumak için buna hala ihtiyacı var. Mahallede günlük bir yürüyüş (soğuk saatlerde) ve hızlı bir oyun seansı onu yıpratacaktır. Çocuk arkadaşlarıyla kucaklaşmayı ya da AC’de kestirmeyi tercih ederdi.

Bulldog’unuz için doğru yiyecek hakkında veterinerinize danışın ve kilo alımını önlemek için bu yiyecek alımını izleyin. Bulldoglar, kaseyi her zaman dışarıda bırakmak yerine günde iki ölçülü öğünle daha iyidir. Kimse onları durdurmasaydı, yemeye devam ederlerdi.

Tembel olabildikleri için, bulldog sahiplerinin yavrularına odaklanmaları ve sabırlı olmaları gerekir. “ Bir Bulldog en iyi eğitim pozitif bir cesaret onlar içinde enerji ve ilgi var ne zaman ve nişan,”Hodges diyor. “Bulldoglar söz konusu olduğunda hiçbir şey zorlanmamalı, tekrarlanmamalı veya zorlanmamalı, aksi halde boğa gelsinler.”

Tüm dikkatlerini üzerinize aldığınızdan emin olmak için eğitim seanslarını kısa tutun ve bilgileri daha iyi saklayabilirler. Bir şey öğrendikten sonra, onu hatırlayacaktır, özellikle de işin içindeyse.

Sağlık

Ne kadar tatlı olsalar da buldoglar konu sağlıklarına geldiğinde zor zamanlar geçirirler. Bu kısa, yükseliş eğilimi, eklem veya solunum güçlüklerine yol açabilir. Hodges, “Yavru köpekler olarak roly-poli, diğer köpeklerin yaptığı gibi dünyalarında gezinmekte güçlük çeken olgun yetişkinler haline geliyorlar” diyor.

“Kısa bacakları ve fıçı ağırlığıyla kilo almaya ve kronik eklem ağrısına eğilimliler… Osteoartrit ve dejeneratif eklem hastalığı.” Amerika Bulldog Kulübü, tüm bulldogların kalp muayenesi, patella değerlendirmesi ve trakeal hipoplazi için bir değerlendirme almasını önermektedir.

Brakisefalik bulldog hızlı bir şekilde aşırı ısınabilir, bu nedenle kapalı sıcak alanlarda bırakılmamalı ve açık havada izlenmelidir. Sıcak çarpması olasılığını azaltmak için her zaman bol miktarda su, gölge ve bulldogunuz için AC’ye erişim sağlayın.

Tarih

Modern bulldog, atalarından oldukça geri döndü. AKC, 13. yüzyılda İngiltere’de buldokların “boğa güreşi” sporu için kullanıldığını yazıyor. Profesyonel sporlar yapmadan önce, seyirciler bu insanlık dışı uygulama üzerine para toplar ve bahis oynarlardı.

Bir veya daha fazla bulldog, güçlü ısırıklarını kullanarak bir boğayı yere sabitlemeye çalışır. Bu erken bulldoglar, bugünün İngiliz buldozerinden biraz daha uzun ve daha kaslıydı ve sadece en agresif olanlar yetiştirildi.

AKC, bulldog’un inatçı karakterinin ringdeki geçmişlerinden kaynaklandığını, çünkü yüksek bir ağrı toleransı geliştirdiklerini ve son saniyeye kadar savaşmaya devam ettiklerini yazıyor.

1835 yılına kadar İngiltere’de boğa güreşi yasaklandı ve buldoglar bu amaç olmadan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Pek çok insan, cinsin gücüne, kararlılığına ve görünüşüne hayran kaldı ve onların öldüğünü görmek istemedi. Neyse ki, hayatlarını bulldog’u yeniden yapılandırmaya adayan yetiştiriciler vardı.

Sadece uysal olanlar kalana kadar üremek için sadece dengeli köpekleri kullandılar. 1886’da İngiliz bulldog AKC tarafından tanındı.

İngiltere’de ortaya çıkan köpek, halkını simgelemeye başladı. Köpek, II.Dünya Savaşı sırasında kararlı bir şekilde İngiltere’ye liderlik eden savaş zamanı Başbakanı Winston Churchill’de kişileştirildi. Ve o da bir buldog gibi görünüyordu. Bugün, bulldog, dünyadaki en nazik, çocuk dostu köpeklerden biri olarak biliniyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Başkan Calvin Coolidge, Beyaz Saray’da ailesi ve diğer evcil hayvanları ile birlikte yaşayan “Boston Beans” adında bir bulldog’a sahipti. Başkan Warren G. Harding’in Beyaz Saray’da bir bulldog’u da vardı.
 • Yale, Amerika Birleşik Devletleri’nde Yakışıklı Dan adında bir bulldog olan bir maskotu benimseyen ilk üniversiteydi. Bugün onlarca kolej ve üniversite, maskotları olarak bir bulldog kullanıyor.
 • Bu kolej maskotlarından biri olan Drake Üniversitesi’nden Griff, 2020 başkanlık seçimleri öncesinde yapabileceği tüm başkan adaylarıyla tanışmak için elinden geleni yaptı.
 • Peru, Lima’dan bir bulldog olan Otto, 2015 yılında bir dünya rekoru kırdı: “bir köpek kaykaycısının katettiği en uzun insan tüneli.” Whatta dog.