Havaton cinsi köpekler oldukça neşeli ve sevecen köpeklerdir. Tanıştıkları insanlar ile çabucak kaynaşır ve ailesi ile vakit geçirmekten zevk alırlar. Verilen talimatları yerine getirmekten hoşlanırlar. Çevrelerindekini memnun etmeyi küçük yaşlardan itibaren severler. Havaton cinsi köpeklere karşı tutumlu tavırlar sergilenmelidir. Çocuklara sevgi ile yaklaşırlar. Hipo aletjik olan bu tür cins köpekler alerji durumları yaşanan evlerde hassas tutumlar sergilerler. Erken yaşlardan sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Çocuklar ile iyi anlaşırlar ve oldukça oyuncu köpeklerdir. Oyun oynamaktan çok keyif alırlar. Uyumlu ve zeki köpeklerdir. Eğitilmeleri zor değildir. Kolay arkadaş edinirler. Sosyal zekaları yüksektir. Havanese cinsi köpek ile Coton de Tulear cinsi köpeğin melezidir.

Havaton Eğitimi

Eğitilmeleri oldukça kolaydır. Ebeveynlerinden olan Havanese köpekleri de eğitimi kolay olduğu için sıklıkla gösterilerde kullanılan bir köpek cinsidir. Sirklerde gösteriler için kullanılan bir köpektir. Bu özellikleri Havaton da taşımaktadır. Hayvan eğitmeni sabit kararları olan istikrarlı biri olmalıdır. Acımasız ya da agresif olmamalıdır. Havaton disiplini tanımalı ancak olumlu yaklaşım görmelidir. Melez olduğu için ailesinde görülen karakter özelliklerini taşıyabilmektedir. Karakter özellikleri değişiklik gösterebildiği için melezlendiği ırkları araştırmak tavsiye edilmektedir.  Kırma olduğu için AKC’ye kayıtlı olamamıştır. Ancak melez olması ile diğer kulüplere kayıt olma şansını yakalamıştır. Evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilmesi uysal olması ve kolay eğitilmesi özelliklerinden dolayıdır. Sahibinin direktiflerini yerine getirmede başarılıdır.


Havaton Bakımı

Havaton cinsi köpeklerin sıklıkla tüyleri taranmalıdır. Tüylerinin matlaşmaması için tüyler düzenli olarak taranmalıdır. Her gün taranmalı ve ayda 2 ya da 3 kez yıkanmalıdır. Temiz görünümünün korunması için düzenli olarak tüyleri kırpılmalıdır. Ölü tüyler fırçalanarak alınmalıdır. Kulak içi iltihabı olmaması için düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ailesinin kürk yapısına benzer kürke sahiptir. Genellikle kürkleri düz ve ipeksi yapıdadır. Açık ya da kabarık yapıda da olabilmektedir. Havaton farklı renklere sahip olabilir. En sık koyu gri, siyah ve beyaz karışımı ya da beyaz ve kahverengi karışımı renklerinde tüylere sahip olurlar. Uzun süreli egzersizlere ihtiyaç duymazlar. Kucakta uzanmak ve tembellik yapmaktan hoşlanırlar. Düzenli yürüyüşler istese de apartmanda yaşamaya uygundur. Egzersiz gereksinimlerinin fazla olmaması ve ara sıra geniş alanlarda oynamasının yeterli olması onu apartman hayatı için iyi bir köpek yapmaktadır.