Havaton cinsi köpekler gellikle neşe dolu ruha sahip ve sevgi delisi köpeklerdir. Tanıştıkları insanlar ile çabucak kaynaşır ve ailesi ile vakit geçirmekten zevk alırlar. Verilen talimatları yerine getirmekten hoşlanırlar. Çevrelerindekini memnun etmeyi küçük yaşlardan itibaren severler. Havaton cinsi köpeklere karşı orantılı ve mantıklı davranmanız gerekir. Her yaştan çocuklara sevgi dolu yaklaşırlar. Hipo aletjik olan bu tür cins köpekler alerji durumları yaşanan evlerde hassas tutumlar sergilerler. Erken yaşlardan sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Çocuklar ile iyi anlaşırlar ve oldukça oyuncu köpeklerdir. Oyun oynamaktan çok keyif alırlar. Uyumlu ve zeki köpeklerdir. Eğitilmeleri zor değildir. Kolay arkadaş edinirler. Sosyal zekaları yüksektir. Havanese cinsi köpek ile Coton de Tulear cinsi köpeğin melezidir.

Havaton Eğitimi

Eğitilmeleri çok basittir. Ebeveynlerinden olan Havanese köpekleri de eğitimi kolay olduğu için sıklıkla gösterilerde kullanılan bir köpek cinsidir. Sirklerde gösteriler için kullanılan bir köpektir. Bu özelliklerin neredeyse aynılarını Havaton ırkı da taşır. Hayvan eğitmeni sabit kararları olan istikrarlı biri olmalıdır. Acımasız ya da agresif olmamalıdır. Havaton disiplini öğrenmelidir ama sert olmadan olumlu davranışlarla öğretmelisiniz. Melez olduğu için ailesinde görülen karakter özelliklerini taşıyabilmektedir. Karakter özellikleri değişiklik gösterebildiği için melezlendiği ırkları araştırmak tavsiye edilmektedir.  Kırma ırk olması sebebiyle AKC’ye kayıtlı değildir. Ancak melez olması ile diğer kulüplere kayıt olma şansını yakalamıştır. Evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilmesi uysal olması ve kolay eğitilmesi özelliklerinden dolayıdır. Sahibinin direktiflerini yerine getirmede başarılıdır.


Havaton Bakımı

Havaton cinsi köpeklerin tüylerini sık haftada en az 3 ya da 4 kez taramalısınız. Tüylerinin matlaşmaması için tüyler düzenli olarak taranmalıdır. Her gün taranmalı ve ayda 2 ya da 3 kez yıkanmalıdır. Temiz görünümünün korunması için düzenli olarak tüyleri kırpılmalıdır. Kopmuş cansız tüyleri fırçalayarak alınmalıdır. Kulak içi iltihabı olmaması için düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ailesinin kürk yapısına benzer kürke sahiptir. Genellikle kürkleri düz ve ipeksi yapıdadır. Açık ya da kabarık yapıda da olabilmektedir. Havaton ırki birbirlerinden değişik renklere sahip olabilir. En sık koyu gri, siyah ve beyaz karışımı ya da beyaz ve kahverengi karışımı renklerinde tüylere sahip olurlar. Uzun süren egzersizlere ihtiyaçları yoktur. Kucakta uzanmak ve tembellik yapmaktan hoşlanırlar. Düzenli yürüyüşler istese de apartmanda yaşamaya uygundur. Egzersiz gereksinimlerinin fazla olmaması ve ara sıra geniş alanlarda oynamasının yeterli olması onu apartman hayatı için iyi bir köpek yapmaktadır.