Havanese ırkı fazlasıyla dışarıyla sosyal ve aile ilişkilerine değer veren neşeli ve eğlenceli bir köpektir. Vücut ölçülerine nazaran kuvvetli bir kas yapısı vardır. Kilo almaya yatkın olması beslenmesinin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesini gerektirmektedir. Eğitilmeye uygun olan bu köpek cinsi oldukça akıllıdır. Olumlu yaklaşıma yanıt verirler ve ses tonunun yumuşaklığına tepki verirler. Küçük Köpek Sendromu adı verilen davranışsal yaklaşıma yakalanmaması için yumuşak yaklaşılmalıdır. Yumuşak yaklaşım eğitimlerinde de oldukça önemlidir. Havanese ses tonlarından çabuk etkilenirler. Haftada en az iki kere tüyleri fırçalanmalı ya da taranmalıdır. Tüy dökmeyen bu köpeklerin patileri etrafındaki fazla tüyler kesilmelidir. Ortalama bir egzersiz onlar için yeterlidir. Bahçeye ihtiyaç duymadan oyun oynayabilirler. En önemli ihtiyaçları günlük yürüyüş yapmaktır.

Havanese Tüy Yapısı

Tüy yapısı ve rengi çeşitlilik gösterebilmektedir. Kısa, kıvırcık veya dalgalı tüylere sahip olabilirler. Örgülü tüy yapısına sahip olanları Kanada Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Tüyleri yumuşaktır ve çift katmanlıdır. 15 ile 20 santimetre tüy uzunluğuna ulaşabilen tüy tabakaları vardır. Kısa ve düz tüy yapısını taşıyan genleri çekinik genlerdir. Düz tüy yapısına sahip köpekler gösteri yapmada yetersiz ve üremede elverişsizdir. Göz çemberi siyah renktedir. Tüy renkleri birçok farklı renkte olabilmektedir. Oyun oynamayı çok severler, akıllı, neşeli ve hayat doludurlar. Havanese türü kendisine bakan aileye fazlasıyla bağlı olur. Aşırı havlamayı sevmezler. Yavruyken gereksiz havlamama konusunda eğitilirse bekçi köpeği olma konusunda başarılı olurlar. Düzgün olarak sosyalleştirilirse diğer hayvanlar ve ev hayvanları ile arkadaş olabilirler. Çocuklar ile de iyi anlaşırlar.

Havanese Kökeni

Havanese cinsi köpeklerin kökenleri Küba ülkesine kadar gider. Havanese Cuban Bichon ismiyle de anılırlar. Bichon Havanais ismiyle bilindikleri gibi Bichon Havanes ve Havaneser halinde de tanıyanlar görülmüştür. Havanezer ya da Bichon Habanero isminde de bilindiği duyulmuştur. Kökleri nesilleri tükenmekte olan Havanese Silk Doğ veya Blanquito de la Habane ırkı köpeklerden gelir. Kübalılar bu ırkı Blanquito de la Habana ırkı ile Alman ve Fransız Poodles melezleme yolu ile gerçekleştirmiştir. 19. yüzyılda bu ırk doğmuştur. Havanese köpeklerinin 20. Yüzyıla yakın zamanda ünleri yükselmiştir.  1960 yılında Kübalı ailelerin Amerika’ya göçmeleri ile bu köpek ırkı 1970’li yıllara doğru Amerika’ya yayılmıştır. Bu ırkın neslinin tükenmesini önlemek amacı ile Bayan Goodale Kübalı ailelerden 11 tane Havanese cinsi köpek almıştır. 1974’de köpekleri tanınmış ve 1991’de resmileşmiştir.