Havanese ırkı oldukça sosyal ve aile bağlarını önemseyen bir köpektir. Neşeli bir köpektir. Boyutlarına göre güçlü bir kas yapısına sahiptir. Kilo almaya yatkın olması beslenmesinin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesini gerektirmektedir. Eğitilmeye uygun olan bu köpek cinsi oldukça akıllıdır. Olumlu yaklaşıma yanıt verirler ve ses tonunun yumuşaklığına tepki verirler. Küçük Köpek Sendromu adı verilen davranışsal yaklaşıma yakalanmaması için yumuşak yaklaşılmalıdır. Yumuşak yaklaşım eğitimlerinde de oldukça önemlidir. Havanese ses tonlarından çabuk etkilenirler. Haftada en az iki kere tüyleri fırçalanmalı ya da taranmalıdır. Tüy dökmeyen bu köpeklerin patileri etrafındaki fazla tüyler kesilmelidir. Ortalama bir egzersiz onlar için yeterlidir. Bahçeye ihtiyaç duymadan oyun oynayabilirler. Günlük yürüyüş ihtiyaçları vardır.

Havanese Tüy Yapısı

Tüy yapısı ve rengi çeşitlilik gösterebilmektedir. Kısa, kıvırcık veya dalgalı tüylere sahip olabilirler. Örgülü tüy yapısına sahip olanları Kanada Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Tüyleri yumuşaktır ve çift katmanlıdır. 15 ile 20 santimetre tüy uzunluğuna ulaşabilen tüy tabakaları vardır. Kısa ve düz tüy yapısını taşıyan genleri çekinik genlerdir. Düz tüy yapısına sahip köpekler gösteri yapmada yetersiz ve üremede elverişsizdir. Göz çemberi siyah renktedir. Tüy renkleri birçok farklı renkte olabilmektedir. Oyun sever yapıya sahiptirler. Akıllı, neşeli ve hayat doludurlar. Havanese ailesine oldukça bağlıdır. Aşırı havlama davranışı sergilemezler. Yavruyken gereksiz havlamama konusunda eğitilirse bekçi köpeği olma konusunda başarılı olurlar. Düzgün olarak sosyalleştirilirse diğer hayvanlar ve ev hayvanları ile arkadaş olabilirler. Çocuklar ile de iyi anlaşırlar.

Havanese Kökeni

Havanese cinsi köpeklerin kökeni Kuba’ya dayanır. Havanese Cuban Bichon olarak da bilinmektedirler. Bichon Havanais adi ile anıldıkları gibi Bichon Havanes ve Havaneser olarak da tanınmaktadır. Havanezer ya da Bichon Habanero olarak da anılmışlardır. Kökenleri nesli tükenen Havanese Silk Doğ veya Blanquito de la Habane ırkı köpeklerden gelmektedir. Kübalılar bu ırkı Blanquito de la Habana ırkı ile Alman ve Fransız Poodles melezleme yolu ile yapmışlardır. 19. yüzyılda bu ırk doğmuştur. Havanese cinsinin 20. Yüzyıla doğru popülerlikleri artmıştır.  1960 yılında Kübalı ailelerin Amerika’ya göçmeleri ile bu köpek ırkı 1970’li yıllara doğru Amerika’ya yayılmıştır. Bu ırkın neslinin tükenmesini önlemek amacı ile Bayan Goodale Kübalı ailelerden 11 tane Havanese cinsi köpek almıştır. 1974’de köpekleri tanınmış ve 1991’de resmileşmiştir.