Greyhound ırkı köpekler oldukça hızlıdır. Sadık bilinen bu köpekler korkusuz ve zeki köpeklerdir. Ancak inatçı olmaları nedeni ile genç yaşlarda eğitime başlaması tavsiye edilir. Soğuğa karşı duyarlıdır. Yoğun ve düzenli bir egzersiz olduğu takdirde ev ortamında bakılabilir. Gelişmiş avcılık iç güdüsü nedeni ile kediler ile beraber yaşamaya uygun değildir.

Ani hareketler yapan ve hızlı olan her şeyi takip etme iç güdüsüne sahiptir. Yabancılara karşı temkinli yaklaşır. Çocuklar ve diğer köpekler ile birlikte olmaktan keyif alırlar. Yarışçı olanları ise diğer hayvanlar ile beraber evde kalamazlar. Havlama pek sık görülmez. Kıvrık kulaklara sahip olan Greyhound derin bir göğse sahiptir. Yüzleri uzun ve geniş yapılıdır. Omurgaları oldukça esnektir. Uzun boyunları ve kuyu renkli gözleri vardır. Kasları güçlü, ciğerleri büyük ve kalbi de büyük olduğu için oldukça hızlı koşabilirler.

Greyhound Kökeni

Greyhound ırkı köpeklerin kökeni İngilteredir. Ancak Millattan Önce 4000 yıllarında Antik Mısır uygarlığına ait yontmalarda köpek cinsine rastlanmıştır. Sadece bir görev üzerine yetiştirilen ilk köpek ırklarından biridir. Greyhound av kovalama ve yakalama amacı ile yetiştirilmiştir. İsmindeki “grey” kelimesi köpeğin rengi ile alakalı olarak verilmemiştir. Hızlı olması ve kısa sürede yüksek hızlara çıkabilmesi gibi özellikleri sayesinde popüler olmayı başarmıştır. Saatte 40 mil hıza ulaşabilen bu köpek ırkı günümüzdeki en hızlı köpek cinsidir. Yaşlanıp hızlı olma becerileri gerilediği zaman evlatlık edinmelerini sağlayan acentalar kurulmuştur. Evde bakılma konusunda da oldukça sık tercih edilen bir köpek cinsidir. The Simpsons çizgi dizisindeki köpek de bu ırktandır.

Greyhound Bakımı

Zaman zaman yumuşak bir fırça ile taramak tüy bakımları için yeterli olacaktır. Kulaklarının enfeksiyon riski unutulmamalı ve sıklıkla kontrol edilmelidir. Tırnakları sürekli olarak kesilmeyi gerektirir. Dışarda tasmasız gezdirilmemelidir. Hareket eden şeylere karşı ilgisi olduğundan kovalama iç güdüsü harekete geçebilir. Kimyasal ilaçlara karşı hassas olan bu ırk köpeklere pire ilacı kullanılmaması tavsiye edilir. Sıcak bir ortamda yumuşak bir yatağa sahip olmalıdır.  Ailesine oldukça bağlı olan bu köpek kovalamada olduğu kadar evde enerjik olmaz. Sosyal ve sakin bir yapıdadır. Ev içinde tembel bile sayılabilecek olması insanları şaşırtabilir. Bu oldukça hareketli olan Greyhound ev ortamında genellikle sakin ve ağırbaşlıdır. Eğitilmesi kolaydır. Av olarak gördüğü bir şey yakınlarda yoksa sadık davranış sergiler.