Gordon Setter ırkından olan köpeklerin fazlasıyla dengeye sahip bir karakterleri vardır

. Bu özellikleri sayesinde diğer Setter ırkı köpeklerinden daha rahat bir şekilde evde bakılabilir. Sadık olan bu köpek ırkı gün içerisinde oldukça aktiftir. Bu nedenle sıklıkla dolaşmaya ihtiyaç duyarlar. Sevecen ve şefkatli olan Golden Setter cinsi köpekler oldukça yüksek enerjilidir. Koku alma yetenekleri gelişmiştir bu da onları başarılı avcılar yapar. Koruma ve bekçi köpeği olarak başarılıdırlar. Eğitimleri sabit ve tutarlı biri tarafından yapılmalıdır. Liderlerinin pasif ve çekingen tavırları onları inatçılığa sürükleyebilir. 17. yüzyıla dek inen Golden Setter ırkı büyük bir soya sahip. Gordon 4. Alexender bu cins köpekleri 19. Yüzyılda av köpeği olarak adlandırmıştır. Keklik ve sülün avlarında kullanılır. Kayın tavuğu ve yelve gibi hayvanlar avlanırken de kullanılmaktadır. Çulluk, bıldırcın ve Afrika tavuğu kuşları avlanırken de Golden Setter kullanılmaktadır.

Gordon Setter Eğitimi

Gordon Setter ırkı köpekler küçük yaştayken eğitilmesi gereken köpeklerdir. Bu cins köpekler büyüdükleri zaman davranışlarını ve alışkanlıklarını değiştirmek daha zor olmaktadır. Sevecen bir yaklaşım ile eğitilmesi gereken Golden Setter aynı zamanda kararlı bir tutum ile yaklaşılması gereken bir köpek cinsidir. Kuş avlanırken kullanılan Golden Setter genellikle tehdit altında kaçmak yerine saklanmayı tercih eden kuş türlerini yakalamada başarılıdır. Koku almada oldukça başarılı olması onu bu konuda etkili kılar. Dayanıklı bir köpektir. Koşuda ve yer tesbit etmede yetersiz olmaları onları avcı köpek olarak kullanma alışkanlığının azalmasına neden olmuştur. Bekçilik ve koruma görevlerinde başarılı olan köpek iz sürmede de oldukça iyidir. Avcılık konusunda da eskisi kadar popüler olmasa bile tercih edilebilir.

Gordon Setter Bakımı

Bakımı hiç zor olmamakla beraber çok eğlencelidir. Banyo yaparken bile sizi eğlendirir. Golden Setterin kürkleri düzenli halde taranmalıdır. Mecbur olmadıkça yıkanmamalıdır. Ortalama bir köpek gibi tüy dökerler. Sadık olmalarının yanı sıra neşeli ve kibar canlılardır. Aile ilişkilerinde başarılıdır. Çocuklar ile de ilişki kurmada başarılı bir türdür. Baskın özellik taşısa da diğer evcil hayvanlarla da anlaşma konusunda iyidir. Yabancılara çok güvensizdir. Avcı doğası gereği kokuları takip etmektedir. Bu nedenle güvenli olmayan bölgelerde ipi çözülmemelidir. Yüksek enerjili olması nedeni ile düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. İyi bir eğitim almadığı zaman saldırgan olabilir. Bol bol egzersiz yaptırılırsa apartman ortamında yaşayabilir.