Goldendoodle ırkı köpekler genleri bakımından çeşitli türlerden köpekleri köken almıştır. Goldendoodle Golden Retriever ve Standart Poodle köpek ırklarının birleştirilmesi ile meydana gelir. Bedenleri büyük Goldendoodle ırkı köpekler kolay kolay can sıkacak şekilde tüy dökmezler. Sempatik ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Zeki ve arkadaş canlısı olan bu köpek türünün sosyal zekâsı dikkat çeker. Aile ortamına kolay adapte olur. Kokulara ilgi duyan köpek kokuları takip etme konusunda takıntılı olabilir. Bu nedenle kapalı bir bahçede bulundurulmalıdır. Yabancılara karşı da arkadaş canlısıdır. Bu sebepten ötürü bekçilik konusunda yetersizdir. Sık olarak havlamazlar. Melez bir ırka sahip olduğu için görünüşü değişiklik gösterebilir. Poodle ırkına benzeyen köpekler ince kürke ve kısa çeneye sahiptir. Golden Retriever cinsinin özelliklerini taşıdığı zaman ise kısa ya da uzun kulakları olabilmektedir. Alınlarından çenelerine V şeklinde bir çıkıntı olmaktadır.

Goldendoodle Eğitimi

Goldendoodle ırkı köpekler faylasıyla akıllıdır ve eğitmek istediğinizde size yardımcı olur. Ödüllendirme sistemi eğitimlerinde işe yaramaktadır. Aile ile yaşamayı severler. İnsanlarla vakit geçirmekten hoşnut olurlar. İnsanlar ve diğer hayvanlar ile iyi anlaşırlar. Çevrelerindekileri memnun etmeyi severler. Yeterli olarak egzersiz yapması sağlandığı sürece apartman ortamında yaşayabilirler. Goldendoodle ırkı Kaniş isminde tanınan Poodle ve Golden Retriever adlı ırkların melezlenmişidir.

1990 yıllarının sonuna doğru Kuzey Amerika’da ortaya çıkmıştır. Değişik adlar ile tanınan bu tür Goldipoo ve Goldenpoo gibi adlarla da anılır. Daha sonra Groodle ve Curly Golden adları ile tanınmıştır. Goldennoodle adının yanında Gopoo adı ile de bilinir. Safkan olmadığı için aynı tür köpekler arasında davranışsal ve dış görüntü anlamında farklılıklar gözlenebilir. Golden Retriever ya da Poodle türünün özellikleri arasında ağır basana göre farklı özellikler gösterebilir.

Goldendoodle Bakımı

Goldendoodlelar 10 ile 15 sene kadar süren hayatları vardır. Bu köpekler en çok haftada bir kere taranmalı. Bakımları düzenli ve özenli yapılmalıdır. Golden Retirever ve Poodle melezi olduğundan dolayı bu ırkları etkilemiş rahatsızlıklardan muzdariplerdir. Uzun kulaklı olanları kulak iltihabına yakalanabilir. Kalça displazisi hastalığına yakalanabilirler. Kalça displazisi topallama veya eklem iltihabı gibi problemlere yol açabilen kalça sakatlıklarıdır.

Goldendoodle cinsi köpekler katarakt gibi göz problemlerine de yakalanabilirler. Melez olmaları ile safkan köpek cinslerine göre bu hastalıklara yakalanma riskleri daha düşüktür. Tüylerinin özelliği Golden Retriever ve Poodle türlerinin özelliklerine benzerdir. Kalın görünümlü tüyleri dayanıklıdır. Tüyler kırpılmadığı zaman 4 ile 7 santimetreye ulaşabilmektedir. Poodle cinsi köpeklerde uygulanan kırpma metodu bu ırkta uygulanmamalı ve tüy boyu 2 inçten kısa olacak şekilde kırpılmamalıdır. Kürkleri sıcak ve soğuğa karşı onları korur.