Goldendoodle ırkı köpekler genetik olarak farklı türlerden köpekleri köken almaktadır. Goldendoodle Golden Retriever ve Standart Poodle köpek ırklarının çiftleşmesi ile olur. Boyutları büyük olan Goldendoodle ırkı köpekler tüy dökme konusunda sıkıntı yaşatmazlar. Sempatik ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Zeki ve arkadaş canlısı olan bu köpek türünün sosyal zekâsı dikkat çeker. Aile ortamına kolay adapte olur. Kokulara ilgi duyan köpek kokuları takip etme konusunda takıntılı olabilir. Bu nedenle kapalı bir bahçede bulundurulmalıdır. Yabancılara karşı da arkadaş canlısıdır. Bu sebepten ötürü bekçilik konusunda yetersizdir. Sık olarak havlamazlar. Melez bir ırka sahip olduğu için görünüşü değişiklik gösterebilir. Poodle ırkına benzeyen köpekler ince kürke ve kısa çeneye sahiptir. Golden Retriever cinsinin özelliklerini taşıdığı zaman ise kısa ya da uzun kulakları olabilmektedir. Alınlarından çenelerine V şeklinde bir çıkıntı olmaktadır.

Goldendoodle Eğitimi

Goldendoodle ırkı köpekler oldukça zekidir ve eğitim konusunda iş birlikçidir. Ödüllendirme sistemi eğitimlerinde işe yaramaktadır. Aile ile yaşamayı severler. İnsanlarla vakit geçirmekten hoşnut olurlar. İnsanlar ve diğer hayvanlar ile iyi anlaşırlar. Çevrelerindekileri memnun etmeyi severler. Yeterli olarak egzersiz yapması sağlandığı sürece apartman ortamında yaşayabilirler. Goldendoodle ırkı Kaniş olarak da bilinen Poodle ve Golden Retriever ırklarının melezidir.

1990 yıllarının sonuna doğru Kuzey Amerika’da ortaya çıkmıştır. Farklı isimler ile anılan bu tür Goldipoo ve Goldenpoo gibi isimlere sahip olmuştur. Daha sonra Groodle ve Curly Golden isimleri ile anılmıştır. Goldennoodle isminin yanı sıra Gopoo ismi ile de anılmaktadır. Safkan olmadığı için aynı tür köpekler arasında davranışsal ve dış görüntü anlamında farklılıklar gözlenebilir. Golden Retriever ya da Poodle türünün özellikleri arasında ağır basana göre farklı özellikler gösterebilir.

Goldendoodle Bakımı

Goldendoodlelar 10 ile 15 yıl arasında bir ömre sahiptirler. Bu köpek ırkı haftada bir kez fırça ile taranmalıdır. Bakımları düzenli ve özenli yapılmalıdır. Golden Retirever ve Poodle kırması oldukları için bu ırkları etkileyen hastalıklardan etkilenmektedirler. Uzun kulaklı olanları kulak iltihabına yakalanabilir. Kalça displazisi hastalığına yakalanabilirler. Kalça displazisi topallama veya eklem iltihabı gibi problemlere yol açabilen kalça sakatlıklarıdır.

Goldendoodle cinsi köpekler katarakt gibi göz problemlerine de yakalanabilirler. Melez olmaları ile safkan köpek cinslerine göre bu hastalıklara yakalanma riskleri daha düşüktür. Kürk yapıları Golden Retriever ve Poodle türlerinin karışımı şeklindedir. Kalın görünümlü tüyleri dayanıklıdır. Tüyler kırpılmadığı zaman 4 ile 7 santimetreye ulaşabilmektedir. Poodle cinsi köpeklerde uygulanan kırpma metodu bu ırkta uygulanmamalı ve tüy boyu 2 inçten kısa olacak şekilde kırpılmamalıdır. Kürkleri sıcak ve soğuğa karşı onları korur.