Goldendoodles, zekası ve insanlarına şiddetli sadakati ile tanınan oldukça sevecen bir melezdir. Aktif ve eğlenceli karalamalar ailelere çok yakışır ve ilk kez köpek sahipleri için harikadır. Daha küçük versiyonlar da iyi apartman sakinleri olur.

 • Yükseklik: 42,5 ila 52,5 + cm arası
 • Ağırlık: 22 ila 40 kg arası
 • Ömür: 10-15 yıl
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Orta Kıvırcık
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: İki renkli, brindle, merle, siyah ve bronz
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, düşük av sürüşü, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

Bir golden retriever ve bir kaniş arasında bir melez olan goldendoodle, sevecen eğilimleri ve güzel hipoalerjenik kürkü ile popülerlik puanı kazanıyor. Hem daha büyük standart boyutta hem de daha küçük bir minyatür olarak mevcut olan goldendoodles, çok fazla insan etkileşimi isteyen eğlenceli ama nazik köpeklerdir. 

Fiziksel uygunluk ihtiyaçlarını karşılamak için günlük yürüyüşler veya açık hava oyun seansları ile en iyisini yaparlar. Ebeveyn ırklarının her ikisi de son derece zeki olduğu için, goldendoodles, küçük çocukları olan aileler, ilk kez köpek sahipleri ve duygusal destek hayvanları olarak idealdir.

Görünüm

Kanişler boyut olarak golden retrieverlardan daha fazla çeşitlilik gösterdiğinden, bir goldendoodle’ın boyu ve ağırlığı büyük ölçüde kaniş soyuna bağlıdır. Spesifik olarak, standart boyutlu bir kaniş, tam boyutlu bir melezle sonuçlanırken, minyatür bir kaniş ebeveyni muhtemelen bir yavrunun tamamen olgun boyutunu azaltır. 

Standart karalamalar 21 inçten daha uzun süre dayanabilir ve 100 pound ağırlığa kadar çıkabilir. Minyatürler ve minyatürler tipik olarak 35 pounddan daha ağır değildir ve 14-17 inçten daha kısa durur. 

Kaniş cinsinin birçok renk varyasyonu da goldendoodles’te ortaya çıkıyor. Altın rengi Goldendoodles en büyük hayran kulübüne sahipken, üreme ayrıca siyah, beyaz, kahverengi, krem ​​ve kırmızı varyasyonlarla sonuçlanabilir. 

Çok nadir durumlarda, birden fazla nesilden goldendoodles’tan yetiştirilen bir doodle, gri, mavi veya çok renkli gibi çekinik renk özelliklerine sahip olacaktır. Bu alışılmadık paltolar güzel olsalar da oldukça pahalıya mal oluyorlar. Bu cins için en yaygın göz rengi kahverengidir.

Goldendoodles’ın belki de en büyük cazibelerinden biri hipoalerjenik kürkleridir. Alerjisi olan köpek sahipleri için popüler bir seçenek olan kanişin soyundan geldiği için bir goldendoodle çok minimum düzeyde tüy döker. 

Bir goldendoodle, çok kıvırcık tüylere sahip olabilir veya retriever mirasından daha dalgalı-düz bir yele miras alabilir. Doodles’ın, koruyucu tüy denilen uzun tüylerin üst katının altındaki yoğun kısa tüylerden oluşan bir çift kat vardır. Bu tür paltolu köpeklerin düzenli fırçalanması gerekir.

Tüy dökmeyen büyük bir köpek isteyen sahipleri için, yüzde 75 standart kaniş ve yüzde 25 golden retriever (F1B goldendoodle olarak bilinir) olan bir doodle iyi bir seçenektir. Köpek alerjisi olanlar için daha iyi olan kıvrık bir kaniş kürkü miras alırlar.

Mizaç

Goldendoodles, golden retriever soyundan yumuşak bir doğayı miras alır ve bu da onları küçük çocuklu aileler için harika bir seçenek haline getirir. Doğal olarak bebeklere ve yeni yürümeye başlayan çocuklara karşı dikkatli olmaya meyillidirler ve büyürken çocuklar için sabırlı birer arkadaş olurlar. 

Son derece sevecen, saldırgan olmayan köpekler, sosyalleşmeyi severler. Doodles’ın av sürüşü düşüktür, yani daha küçük hayvanları gördüklerinde doğal olarak avlanma dürtüsüne sahip olmazlar. 

Bunun yerine, rahat ve neredeyse çekingen davranırlar. Bir goldendoodle, çoğu kedi ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir.

Ayrıca inanılmaz derecede eğitilebilirler. Sonuçta, en zeki ebeveyn ırklarından ikisinden geliyorlar. Goldendoodle Association of North America’ya (GANA) göre hem kanişler hem de golden retrieverlar en akıllı 150 köpek ırkının ilk 4’ünde yer alıyor. 

Appalachian dağlarının eteklerine yakın olan Lynne Whitmire, 15 yılı aşkın süredir goldendoodles üretiyor. GANA mavi kurdele yetiştiricisi, goldendoodle’ın mizacının kendileriyle ilgili en iyi şeylerden biri olduğuna inanıyor. Whitmire, “İnsanlarıyla birlikte olmadıkları sürece mutlu değiller” diyor. “Tam teşekküllü bir aile üyesi olduklarını düşünüyorlar.”

Yaşam İhtiyaçları

Standart boyutlu bir goldendoodle ister sabah yürüyüşü, ister arka bahçede zaman geçirme seansı (veya her ikisi) olsun, günlük oyun ve egzersiz süresi gerektirecektir. Böylesine kolay bir mizaçla, ek oyun arkadaşlarıyla (hem köpekler hem de insanlar) gelişecekler. Doodles, suyu sevmesiyle de bilinir. Yüzme, egzersizlerini yapmaları için onlara başka bir çıkış yolu sağlar.

Dış mekan zamanı hala önemli olsa da, minyatür bir goldendoodle, standart boyutlu bir doodle’dan apartman yaşamının tadını çıkarmaya daha uygundur. Kendini işine adamış bir sahip, doodle’larına bol bol açık havada zaman ayıracaktır.

Ne standart ne de minyatür goldendoodle, uygun şekilde eğitildikleri ve sosyalleştirildikleri sürece aşırı havlar değildir. 

Bakım

Hatta hiçbir dökülme çok az çabayla, goldendoodles hala tutarlı ihtiyaç tımar sağlıklı onların ceket tutmak için. Bakım setini her 6-8 haftada bir görmeleri gerekecek, ancak bunun ötesinde çok fazla banyo yapmaya ihtiyaçları olmayacak. 

Sık banyo yapmak aslında cildin kurumasına neden olabilir, bu nedenle uzmanlar karalamalar sadece kokulu veya kirliyse banyo yapılmasını önerir. Tüyler ne kadar kıvrılırsa, o kadar sık ​​fırçalanmaları gerekir. 

Genel olarak, ağrılı matlaşmayı önlemek için bir goldendoodle günlük fırçalanmalıdır. Ancak düz bir tüyleri veya çok kısa bir klibi varsa haftalık fırçalama seansları yeterli olacaktır.

Goldendoodles her gün yaklaşık yarım saat fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar. Bir arka bahçe çit markaları kolay egzersiz, ancak çevrede tempolu yürüyüş de yapacağız. Whitmire, “Suyu seviyorlar, yürüyüş yapmayı seviyorlar ama aynı zamanda bir koltukta patates olmayı da seviyorlar” diyor. 

Doodles, insanlarla ve hayvanlarla sosyal etkileşimi sever, bu nedenle genellikle uzun süre evde yalnız bırakılmamalıdırlar. Yalnız veya sıkılmış bir doodle, ayrılık kaygısı geliştirebilir ve kazma veya havlama gibi istenmeyen alışkanlıklar sergileyebilir. Doğru sosyalleşme ve dikkat, erken başlamalı ve iyi davranışlar sağlamak için köpeğin hayatı boyunca devam etmelidir.

Öğrenmesi hızlı ve memnun etmeye istekli olan bu köpekler, ilk kez köpek eğitmenleri için mükemmeldir. Olumlu pekiştirmeyle en iyisini yaparlar (iyi davranışı ikramlar veya övgü ile ödüllendirme). Bir goldendoodle yavrusu bile erken eğitim ve sosyalleşme yoluyla davranışları öğrenebilir.

Sağlık

Goldendoodles’ın 10-15 yıllık bir ömrü vardır ve genel olarak çok sağlıklı köpeklerdir. Herhangi bir yeni yavruda olduğu gibi, endişelenecek herhangi bir aykırılık olmadığından emin olmak için yetiştiriciden sağlık izni talep etmek önemlidir. 

“Araştırmanızı yapmak ve saygın yetiştiricileri belirlemek çok önemli. Brick, NJ’den DVM’den Adam Christman, “Bu cins uzun yıllardır ortalıkta ve cins yatkınlığını destekleyen bazı mükemmel araştırmalarımız var,” diyor. 

Goldendoodles genellikle sağlıklı hayvanlar olsa da koşulların ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Christman, “Goldendoodles’ın atopik dermatite, dizlerdeki kranial çapraz bağların kopmasına, nöbetler, kalça displazisine, patella luksasyonuna, von Willebrand Hastalığı olarak bilinen bir kan pıhtılaşma bozukluğuna ve progresif retinal atrofi olarak bilinen bir göz hastalığına duyarlı olduğunu biliyoruz,”.

Kaşıntı ve kızarıklığa neden olan bir cilt hastalığı olan atopik dermatit, tüyleri nedeniyle altın şeritlerde yaygın olabilir. Golden retriever ebeveynden çeşitli kanser türleri de aktarılabilir, böylece sağlıklı bir yavru sağlamak için sağlık temizliği önemlidir. Dikkat edilmesi gereken uyarı işaretleri hakkında veterinerinize danışın.

Karalamalar doğal olarak su seven hayvanlar olduğundan, kulak enfeksiyonlarına diğer köpeklerden daha yatkın olabilirler. Sarkık kulakları nemi hapsedebilir, bu nedenle sahipleri köpeklerinin kulaklarını suyla ilgili herhangi bir faaliyetten veya banyodan hemen sonra temizlemelidir.

Tarih

Goldendoodle melez kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte, yetiştiriciler sonra 1990’larda bu şık karalamalar pazarlamaya başladı labradorun (bir labrador retriever bir ile karışık fino köpeği) popülerlik kazandı. Aslında, goldendoodles, daha önceki melezle pek çok benzer özelliğe sahiptir.

Her iki melez türünün en büyük çekiciliğinden biri, tüylerinin hipoalerjenik doğasıdır. Bununla birlikte, goldendoodle kürkleri, golden retriever genleri sayesinde daha uzun ve daha ağır olabilir. Altınlar ayrıca daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir; labrador varyasyonları tipik olarak açık krem ​​veya siyah renktedir. Labradoodles da ortalama olarak biraz daha büyüktür. 

Her iki doodle türü de çok arkadaş canlısı olmasına rağmen, altınlar genellikle yeni insanlarla tanışmak konusunda daha heveslidir. Golden Retriever’den, onları laboratuvar karışımı kuzenlerinden biraz farklı kılan sosyal, mutlu-şanslı bir tavrı miras alıyorlar.

Goldendoodles popülerlik kazandıkça, yetiştiriciler daha fazla varyasyon talep etmeye başladı. Her türden köpek sahibini memnun etmek için yeni boyutlar ve özellikler getirdiler: miniler ve minyatürler, benzersiz renkler, kıvrık veya daha düz kürkler. Goldendoodle, en yeni kaniş karışımı melezlerinden biri olabilir, ancak popülaritesi hala artıyor. 

Eğlenceli gerçekler

 • Goldendoodles’ı sevenler arasında Paula Deen var. TV kişiliği ve yemek kitabı yazarının, ev yapımı fıstık ezmeli köpek bisküvilerini yemeyi seven Gus adında kremalı bir altın dişisi var. Goldendoodles olan diğer ünlüler arasında Perez Hilton, Usher, Jensen Ackles ve Kenny Chesney bulunmaktadır.
 • Bu köpeklerin ünlü olmak için bir ünlüye ihtiyacı yok. Instagram’da 700.000’den fazla takipçisi olan Samson the Goldendoodle ile tanışın. Daha da iyisi, insanlarının sarılmayı sevdiği yeni bir bebeği de var.