Golden retrieverlar, ideal aile arkadaşları olan akıllı ve sadık köpeklerdir. Nazik doğaları, parlak tüyleri ve büyüleyici gülümsemeleri ile Amerika’nın en popüler ırklarından biri olarak kabul edilirler. İnsanları memnun eden bu yavrularla yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 54 ila 60 cm arası
 • Ağırlık: 25 ila 34 kg arası
 • Ömür: 10-12 yıl
 • Cins Boyutu: büyük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Tüy Dökülme Miktarı: Sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Yüksek
 • Cins Grubu: Spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun, orta
 • Renkler: Krem golden / sarı
 • Desenler: Eyer / battaniye
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, çiğneme eğilimi, yüksek kilo alma potansiyeli, suyu sever, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

Golden Retriever, ABD’deki en popüler köpek ırklarından biridir. Dost canlısı, hoşgörülü tavırları ve yetenekli, zeki, çalışkan köpekler olmalarının yanında harika aile hayvanlarıdırlar. Bunlar sağlam orta boy köpekler yaklaşık 30 kg’a kadar 12 yaşında olabilirler.

Güvenilir, memnun etmeye istekli ve eğitilmesi kolay olan bu cins, özellikle küçük çocuklu aileler arasında popülerdir. Goldenlar genellikle eğlenceyi seven köpek yavrusu tutumlarını ve imza gülümsemelerini yetişkinliğe kadar sürdürürler.

Spor köpek grubunun bir parçası olan golden retrieverlar, en az bir saatlik günlük egzersiz gerektiren aktif köpeklerdir. Onlar için atılan her şeyi geri almayı severler.

Bu, onları mükemmel bir av arkadaşı ve yetenekli hizmet köpekleri yapar. Yemek yemeyi, koşmayı, sahipleriyle zaman geçirmeyi ve hatta itaat ve çeviklik eğitimlerine katılmayı severler.

Görünüm 

Yetişkin erkek golden retriever’lar 29 ila 39 kg’a kadar büyürken, dişiler 25 ila 29 kg’a kadar büyürler. Renkleri açık goldendan krem ​​rengine ve koyu goldendan goldena değişir ve vücutları geniş ve yoğun, daha zayıf ve daha sportif arasında değişebilir. AKC standartlarına göre, goldenlar yumuşak, güçlü bir yürüyüşle hareket eder ve tüylü kuyruk, tür meraklılarının dediği gibi, “neşeli bir hareketle” taşınır. 

Golden Retrieverler sık ​​sık tüy döker, bu nedenle düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyarlar. Scottish Highlands’de avcılık ve su kuşu av köpeği olarak yetiştirilmeleri sayesinde dış tüyleri yoğundur ve suyu iter. Ayrıca kalın bir astarları vardır. Katları dalgalıdan düze doku olarak değişebilir. Göğüslerinde, bacaklarının arkasında ve kuyruklarında yoğun tüylenme görülür.

“Kişilik açısından bakıldığında, daha sevgi dolu, dışa dönük, memnun etmeye istekli bir arkadaş bulacaksınız.” Ryan Steen, Dvm, Frey Pet Hastanesi Tıbbi Direktörü

Mizaç

Genel olarak, golden retrieverlar, eğlenceli ve naziktir. Aynı zamanda arkadaş canlısı, zeki ve sadıktırlar. Iowa, Cedar Rapids’deki Frey Pet Hastanesinin tıbbi direktörü DVM olan Ryan Steen, “Golden retrieverlar özeldir, çünkü mükemmel bir aile köpeğidir ” diyor. “Kişilik açısından bakıldığında, daha sevgi dolu, dışa dönük, memnun etmeye istekli bir arkadaş bulacaksınız.” 

Hayatlarının erken dönemlerinde, arka bahçede çocuklarla oynamak için mükemmeldirler. Yaşlandıkça, çoğu golden retriever uysal ve sakin olur.

Çalışan alıcılar olarak getirilen goldenların çok fazla enerjisi vardır ve çok fazla aktivite gerektirir. Aktif bir yaşam tarzına sahip sahipler için en uygun olanıdır ve gün içinde birilerinin onlarla vakit geçirmek için etrafta olduğu bir evde gelişirler. Kendi başlarına evde bırakılmaktan hoşlanmazlar çünkü insanlarını çok seviyorlar.

Goldenlar insanlarla çalışmak için yetiştirildiğinden, sahiplerini memnun etmeye ve gazeteyi almak veya çocukları uyandırmak gibi yapacak bir işin tadını çıkarmaya heveslidirler. Mutlu tavırları, siz dışarıdayken çoğu zaman diğer insanların dikkatini çeker, yabancılarla ve diğer köpeklerle iyi geçinir. 

İyi bekçi köpekleri olarak görülmeseler de “davetsiz misafirleri koşarak göndermekten ziyade davetsiz misafirleri göstermeleri daha olasıdır” sadakatleri, zekaları ve istikrarlı mizaçları sayesinde golden retrieverlar mükemmel hizmet köpekleridir.

Yaşam İhtiyaçları

Bir golden retriever, en sevdiği insanların yakınında yaşamaya ihtiyaç duyar. Kendilerini ailenin bir parçası olarak görüyorlar ve bu şekilde davranılmaları gerekiyor. Şans eseri, goldenlar gürültü, kargaşa ve aktiviteden rahatsız olmazlar, bu da onları çocuklara karşı çok toleranslı kılar. 

Golden Retrieverler ayrıca evde diğer evcil hayvanlara sahip olmak için “daha iyi” bir yaklaşım benimsiyor. Uygun tanıtımlar ve eğitimle goldenlara diğer köpekler, kediler, tavşanlar ve diğer hayvanlar için güvenilebilir. Bir golden retriever, çitle çevrili geniş bir avluda hüküm sürmek isteyecektir. Bu yüzden çok fazla açık alanınız yoksa veya bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, düzenli olarak dışarı çıkardığınızdan emin olun.

Bakım 

Bir golden retriever almayı düşünen herkes, sadık bir arkadaş edindiklerini bilmeli. Ancak çok fazla tüy döküyorlar” diyor Steen. Sahipler, evin etrafındaki giysi ve mobilyalarda makul miktarda köpek kılı görmeye alışmalıdır. Kışın ve yazın orta derecede, ilkbahar ve sonbaharda ise yoğun bir şekilde dökülen kalın, su itici bir çift katları vardır. 

Bununla birlikte, golden renginizi her gün fırçalarsanız, dolaşmayı önleyebilir ve görünürdeki her şeyi örtmeden önce bazı ölü tüyleri çıkarabilirsiniz. Banyolar da yardımcı olabilir ve ayda bir kez tavsiye edilir, ancak fırçalama başlamadan önce goldenın tamamen kuruduğundan emin olun. 

Golden Retrieverlerin ayrıca tırnaklarının ayda bir veya iki kez kesilmesi gerekecektir. Ne zaman kırpılmaları gerektiğinin iyi bir göstergesi, yere tıkladıklarını duyabilmenizdir. Dişler ayrıca haftada en az iki veya üç kez fırçalanmalıdır. Kulak kontrolleri de önemlidir; goldenlar, bakteri ve mantarların büyümesini teşvik eden bir ortam yaratan kıvrımlı kulaklara sahiptir. 

Kızarıklık veya kötü bir koku olup olmadığına bakın ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için dış kulağı nazik, pH dengeli kulak temizleyiciyle nemlendirilmiş pamuklu bir topla silin. 

Egzersiz, golden retriever için gününün önemli bir parçasıdır. Gün boyunca birkaç farklı gezi veya oyun zamanı olsa bile, günde en az bir saat titiz faaliyet gereklidir. Ayrıca av gezilerinden, saha denemelerinden ve çeviklik, itaat ve izleme gibi diğer köpek sporlarından hoşlanırlar. 

Yeterince egzersiz yapmayan bir golden, kazma ve çiğneme gibi istenmeyen davranışlar sergileyebilir. Hileleri öğrenmek ve yapboz oyuncaklarla oynamak gibi zihinsel zorluklar da goldenlara hitap ediyor, ancak asla fiziksel aktivitenin yerini almamalı. Büyüme plakaları oluşmaya devam ederken, bir golden retriever’ın yaşamının ilk iki yılında düzenli egzersiz yapması tavsiye edilmektedir. Köpek tamamen büyüyene kadar uzun, yorucu koşu veya yürüyüşlere çıkmayın ve her zaman beton yerine çimen tercih edin.

Golden Retriever’lar için erken sosyalleşme ve köpek eğitimi dersleri önemlidir. Yavrular, genç yaşamlarında iyi uyum sağlamalarına yardımcı olmak için çok çeşitli insanlara, yerlere ve durumlara maruz bırakılmalıdır.

Beslenme zamanı söz konusu olduğunda, sahiplerin golden retriever’ların yiyeceklerini yönetmelerine yardımcı olmaları gerekir; aşırı kilolu olma eğilimindedirler. Yiyecekleri her zaman dışarıda bırakmak yerine günde iki kez ölçülmeli ve verilmelidir. Köpek ödülleri ölçülü olarak verilmelidir. 

Golden Retriever’inizin fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona göz testi ve uygulamalı test yapın. Önce ona bakın. Bir bel görebilmelisin. Sonra ellerinizi sırt üstü, başparmaklar omurga boyunca, parmaklarınız aşağıya doğru olacak şekilde yerleştirin. 

Kaburgalarını sertçe bastırmadan hissedebilmeli ancak görememelisiniz. Yapamazsanız, muhtemelen daha az yiyeceğe ve daha fazla egzersize ihtiyacı vardır. En iyi hareket tarzı hakkında veterinerinizle sohbet edin. 

Sağlık 

Golden retriever’lar tipik olarak yaklaşık 10  12 yıl arasında yaşarlar. Steen’e göre, genellikle sağlıklı bir cinstir, ancak goldenlar diğer köpeklere kıyasla biraz daha yüksek kalça displazisi ve kanser riski goldendadır. 

Diğer sağlık durumları, özellikle yaygın olmamakla birlikte, dirsek displazisi, katarakt, progresif retinal atrofi “veya retinanın kademeli olarak bozulması” hipotiroidizm, gastrik dilatasyon-volvulus(diğer adıyla şişkinlik) ve alerjileri içerir. Golden Retrieverler ayrıca optimum sağlık için kulaklarını sık sık kontrol ettirmeli ve dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır. 

Tarih

Tweedmouth’un ilk Lordu Dudley Marjoribanks, 1800’lerin ortalarından sonlarına doğru golden avcıları geliştirdi. Bir zamanlar bir söylenti, golden avcıların Rus çoban köpeklerinden geldiğini belirtmesine rağmen, aslında İskoç Yaylalarında yetiştirildiler. 

Marjoribanks, ideal bir gundog yaratmak için 50 yıldan fazla bir süredir köpekleri yetiştirdi. Hevesli bir su kuşu avcısıydı. Tweedmouth, yağmurlu iklime ve bölgenin engebeli arazisine uygun bir köpek istedi, bu yüzden “sarı av köpeğini” artık nesli tükenmiş bir cins olan Tweed su spaniel ile birleştirdi. Ayrıca köpeğin evde daha da temperli olmasını istedi. 

Bir golden retriever, ilk olarak 1908’de İngiliz köpek gösterisinde gösterildi. İngiltere’deki Kennel Club, golden retriever’ı 1911’de ayrı bir cins olarak resmen tanıdı. O zamanlar, “retriever – sarı veya golden” olarak sınıflandırıldılar. 

1920’de cins adı resmen golden retriever olarak değiştirildi. Cins, 1910 civarında Kanada üzerinden United Stats’a geldi ve 1932’de American Kennel Club tarafından tanındı. 

Amerika’daki popülerliğine rağmen, golden retriever, Westminster Kennel Club Dog Show’da hiçbir zaman Best of Show’u kazanamadı. Daniel adında bir golden, 2020’de yaklaştı, ancak sonunda Siba adlı siyah standart bir kanişe kapıldı, bu da şova karşı adaletsizlik hakkında bir tweet fırtınası başlatan hayranlarının dehşetine maruz bıraktı.

Eğlenceli gerçekler

 • En sevilen köpek ırklarından biri olarak kabul edilen golden retriever, 1970’lerde Başkan Gerald Ford’un Liberty adlı bir golden sahibi olduğu Amerikan aileleri arasında popülerlik kazandı. 
 • Tucker Budzyn, YouTube, Instagram ve Facebook’ta 3 milyondan fazla takipçisiyle şu anda İnternette en çok tanınan golden retriever.
 • Golden avcılar büyük ve küçük ekranların müdavimleridir. Bunları Full House, Homeward BoundAir Bud filmleri ve Disney Buddy filmleri dahil olmak üzere televizyonda ve filmde izleyin. 

Golden avcılar tenis toplarına bayılır. Bir seferde ağzında en fazla tenis topunu taşıyan Guinness Dünya Rekoru sahibi olan bu 6 yaşındaki golden Finley’dir (6 adet).