Dünyamızda en çok sahiplenilen köpek ırkıdır. Oldukça sevimli ve dost canlısı olarak bilinirler. Dünyanın her yerinde yaşamaya uyum gösterirler. Bu özellikleri sebebiyle, iyi bir bekçi köpeği olmayı beceremezler. Burunları diğer köpeklere göre fazlasıyla gelişmiştir. Kolay eğitim alabildikleri gibi aldıkları eğitimi unutma eğilimi de gösterebilirler. İnsanlarla en iyi anlaşabilen türlerden biridir. Aile içinde ve apartman evlerine uyum sağlayan Golden Retreivlerlar dünyanın en çok rehber köpeği olması için eğitilen köpeklerindendir. Körlere, yaşlılara ve kısmi engellilere iyi birer arkadaş olurlar.

Tanımadıkları kişilere karşı da oldukça sevimli olabilen bu canlılar sevecen bir ırktır. Çocuklara bilhassa kibar ve sabırlı davranırlar. Tüm diğer ırklar ile uyum içerisinde yaşayabilirler. Ailesine çok ileri derece sadakatleri ile ünlenmişlerdir. Boylarına göre kısa kulakları ve yuvarlak yayvan kafatasları vardır. Oval ayakları ve kalın düz süslü kuyrukları vardır. Sevimli bakışlı kahverengi ve tonlarını barındıran, ırkın kahverengi gözleri ve zeytin burunları ile dikkat çekerler.

Golden Retreiver Eğitimi, Bakımı ve Yapısı

Eğitim alması en kolay köpek ırkıdır. Eğitimciler bu ırklara karşı sert olmaması önerilir. Öğrenme kapasiteleri çok yüksektir. Her şeye çok kolay adapte olurlar. Bu sebeple terapi ve hizmet için aranılan tüm özellikleri bünyesinde barındırırlar. Birçok şeyi öğrenmeye açıktırlar. Öğrendikleri numaraları ölene kadar unutmazlar. İtaat dersleri için uygundurlar.

Golden Retreiver Bakımı disiplinli bir sürece tabiidir. Bir hafta içinde minimum iki kez fırçalanması lazımdır, kulaklarına özel olarak fazlasıyla bakım yapılması gerekir. Dışarıda yaşamaları için uygun bir ırk değildir. İlgilenilmedikleri zaman mutsuz ve depresif ruh haline girerler. Bazen kronik olarak cilt rahatsızlıklarından muzdarip olabilirler. Bu gibi durumlarda bir uzman tarafından tedavi edilmeleri gerekir. 10 ila 12 yaşına kadar yaşayabilirler.

Yapısı itibariyle kendilerine güvenen keşif duyguları gelişmiş, zeki ve çabuk adapte olabilen ırktır. Dünyanın en çok bilinen köpek ırkıdır. Tüm aile fertleriyle iyi bir arkadaş olabilirler. Güçlü karakterleri ile av için de yetiştirilebilirler. Çok sık havlamadıkları bilinir. Bu sebeple bekçi köpeği olarak kullanılmaları uygun değildir.

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk Çok İyi
Başka Irklarla Uyumu Çok İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu Çok İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Karşı Tutumu Çok İyi
Eğitilebilir Durumu Çok İyi
Koruma ve Bekçilik Düşük