Melezleştirilmiş bir ırk Golden Cocker Retrievet, birden fazla ırkı içinde bulunduran özel bir tür. Mini Retreiver adıyla bilinmiş bu ırk Dakota Spor Retreivet adında daha çok tanınır. Cocker Spainel ırkı ila Golden Retreiver cinsi köpeklerin ciştleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan melez ırk aile ev içerisinde beslenmeye uygun türdür. Oldukça uyumlu bir ırktır. Sahiplerine çok vefalı ve sadık çalılardır. Yaşlılara karşı ve çocuklara karşı özellikle yumuşak davranışlar sergilerler. Sıkı bağ kuraibilen bu hayvanlar sahipleriyle beraber sosyalleşmeyi severler. Anavatanı Amerika olan köpekler dünyada en fazla burada görülür ve bakılırlar. Yapılacak kısa ve uzun seyahatlerde uyum gösterirler. Arabalarla seyahate çıkmayı çok seven ırktır. Çok fazla yemek seçiciliği eğilimi göstermezler. Aynı zamanda gerekli eğitimleri aldıktan sonra tanımadığı kişilere karşı yabancılara karşı uyarım eğilimi gösterebilirler.

Her köpek gibi aşırı duyarlı olan bu canlılar son derece akıllı yapıya sahiptir. Sahiplerinin ruh hallerini kendi davranışlarına yansıtırlar. Mevsim geçişlerinde zaman zaman hareketlilik gösterebilirler. Genel olarak orta seviyede oyunculuğu severler. Bakımı kolaydır belli zaman aralıklarında sosyalleşmeye alıştıklarında hep aynı zamanda dışarı çıkmak isterler.

Golden Cocker Retreiver Eğitimi, Bakımı ve Yapısı

Golden Cocker Retreivler’ları eğitimi kolay ve uğraştırmaz. Kibar eğitimleri disiplinli bir sürece takiben istenilen komutları yerine getirebilirler. Sert komutlara karşı uygun değillerdir. Kibar, yumuşak davranılmalıdır. Kendisine has oyuncaklarının olmasını severler. Bakımları oldukça kolaydır. Haftalık olarak fırçalamak yeterli olacaktır. Ara sıra banyo yapma ihtiyacı duyarlar. Kulaklarını da yalnızca senede iki kere kırpmak yeterlidir.

Yapısı itibariyle oyunculuğu sizi yoracak türden değildir. Dış mekanlarca koşup eğlenmeyi severler. Diğer ırklarla iyi anlaşabilirler. Sevgi ihtiyacı duyan naif hayvanlardır. Kuş ve tavuk yakalama eğitimi alabilirler. Apartman dairelerinde bakılmaya uyum sağlarlar. Çabuk adapte olabilen yapısı vardır. En sevdikleri aktivitelerden biri yüzmedir.

Enerji Seviyesi Orta
Egzersiz Gereksinimi Orta
Oyunculuk İyi
Başka Irklarla Uyumu İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Karşı Tutumu İyi
Eğitilebilir Durumu İyi
Koruma ve Bekçilik Düşük