Öncelikle refakatçi köpekler olarak yetiştirilen Fransızlar, biz insanların sunması gereken tüm sevgi ve sevgiyi arzuluyor. Çocuklar ve diğer köpeklerle oynamaktan, koltukta patates oldukları kadar memnunlar. Aptal ama zeki Fransız Bulldog’ları, herhangi bir köpek aşığı için kolay giden bir en iyi arkadaştır.

 • Yükseklik: 27,5 ila 32,5 cm Arası
 • Ağırlık: 7 ila 13 kg Arası
 • Ömür: 10 ila 12 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Düşük
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Yüksek
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Krem, Geyik yavrusu, beyaz
 • Desenler: iki renkli, brindle, benekli / işaretli / benekli
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, sağlık sorunlarına eğilimli, apartman dostu, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

Mükemmel evcil hayvan fikriniz şekerleme için özel bir hediyeye sahip küçük bir komedyen ise, Fransız Bulldog ile tanışın. Bu büyüleyici yavrular, sahiplerinin kucağına girip bir uyku çekmeyi sevdikleri kadar oynamayı da severler. Omuzda 32,5 cm’den daha uzun olmayacaklar.

Bu da onları şehir sakinleri için harika bir seçenek haline getiriyor. Bir Fransız’ı mutlu etmek fazla yer kaplamaz. Bu cins kolay bir kişiliğe sahiptir ve aileler, çocuklar veya yaşlılar için harika arkadaşlıklar yaparlar. Tımar etmesi ve memnun etmesi kolaydır ve insan teması üzerinde gelişirler.

Görünüm

Bir golden retriever ile aynı yakışıklı zarafete sahip olmasalar da Fransız Bulldog’lar inkar edilemez derecede büyüleyicidir. Yüzlerinin ve omuzlarının etrafındaki kırışık cilt dışında, orantılı ve oldukça kaslı küçük, kompakt bir gövdeye sahipler. 

Fransızlar çoğunlukla krem, açık kahverengi ve beyaz gibi renklerde gelir, ancak aynı zamanda brindle desenleri veya siyah maskeleri de olabilir. 

Tescilli koyu kahverengi gözleri ve sevimli bir “ezilmiş” yüzü var. Pürüzsüz, parlak tüyleri temiz kalmak için sadece ara sıra fırçalanmayı gerektirir ve makul miktarda tüy dökerler. Sağlıklı, tam gelişmiş bir Fransız Bulldog, yaklaşık 13 kilo ile öne çıkıyor ve bu da onları klasik bir bulldog’un minyatür versiyonu yapıyor. AKC’ye göre, “Fransız Bulldog’un iki ayırt edici özelliği yarasa kulakları ve yarı düz, yarı kubbeli kafatasıdır.”

Mizaç

Fransız Bulldog’ları genellikle “rahat” olarak tanımlanır, ancak aynı zamanda oynamayı da severler. Uygun şekilde sosyalleştirildikleri sürece, evcil hayvanlarla iyi iş çıkarırlar. Yiyecek söz konusu olduğunda eğitim bu cinse kolay gelir. Özgür düşünürler ve eğlenceli yaratıklar olarak, eğitim bir oyun gibi görünüyorsa öğrenmeye daha istekli olacaklar.

Fransızların biraz yaramaz bir tarafı var, bu yüzden eğitim planlarına sıkı sıkıya bağlı kalırken onlarla birlikte gülebilecek bir mal sahibine ihtiyaçları olacak.

Amerika Fransız Bull Köpek Kulübü’nün (FBDCA) başkanı Becky Smith, insan etkileşimiyle gelişen “sabırlı, nazik bir mizacı, nazik elleri ve sevgi dolu bir ruha sahip insanların bu sevgili ırk için ideal sahipler” olduğunu belirtiyor. Fransızlar sadece sevgi vermek istiyorlar (ve karşılığında bolca göbek ovuşturuyorlar!)

Yaşamsal İhtiyaçları

Fransızlar oynamaktan zevk alırken, siz çalışırken veya kıvrılırken ayaklarınızın dibine oturmaktan mutlu olurlar. Smith, “[Eğer] bir Frenchie’nin sahibiyseniz ya da bir Frenchie’ye aitseniz söyleyeyim – açık havada koşuya çıkıp güneşli bir günde plaja gidebilecek bir köpeğiniz var demektir,” diyor Smith. 

“Düz yüzleri nedeniyle aşırı sıcakta iyi performans göstermiyorlar. … Vücut ağırlıklarına karşı bacak uzunluğuna göre çok iyi yüzücü değiller.” 

AKC, Fransız Bulldog’un “önden ağır yapısının” yüzememelerinden sorumlu olduğunu söylüyor ve asla suya yakın bir yerde gözetimsiz bırakılmamasını öneriyor. Fransız Bulldog’ları da ısınmaya daha yatkındır, bu nedenle daha serin akşamlarda 15 dakikalık bir yürüyüş veya oyun seansı onlara bol miktarda fiziksel aktivite sağlayacaktır. Harika apartman köpekleridir, çünkü mutlu olmak için büyük bir avluya veya çok fazla alana ihtiyaçları yoktur. 

Bakım

Haftalık fırçalama, herhangi bir Frenchie’nin ceketinin yakışıklı ve sağlıklı kalmasını sağlamalıdır. Enfekte olmadıklarından emin olmak için, yaklaşık ayda bir banyoya ihtiyaç duyacaklar ve kendilerine has kırışıklıklarına ekstra dikkat gösterecekler. 

Sahiplerin ayrıca Bulldog’larının cildini lezyonlar veya kabuklar için düzenli olarak kontrol etmeleri ve sıra dışı bir şey göründüğünde hemen bir veteriner görmeleri gerekir. 

Birçok cins gibi, bir Fransız Bulldog’un de genç yaşlardan itibaren nasıl sosyalleşeceğini öğrenmesi gerekir. İnsanlarına karşı çok koruyucu ve sahiplenici olabilirler. Yavru köpekler olarak sosyalleştirildikleri sürece, Fransızlar yeni yüzler ve diğer köpekler veya kedilerle iyi geçinir.

Mobilyaların biraz sarkması sizi rahatsız ediyorsa, bir Fransız sizin için cins olmayabilir. Tuvalet eğitimi de zor olabilir. Zekidirler, ancak özgür ruhludurlar, bu yüzden emirleri yatıştırmaya gelince topuklarını kazabilirler. Bir Fransız’ı eğitmek biraz sabır ve pek çok muamele gerektirecek, ancak olumlu pekiştirmeye iyi yanıt veriyorlar ve iyi davranışları övüyorlar. Sadece buna bağlı kal ve küçük adamın kendine gelsin. 

Fransız Bulldog’ları tipik olarak üremek için biraz yardıma ihtiyaç duyar. Kalçaları çok dar, bu da diğer Fransızlarla çiftleşmelerini zorlaştırıyor. Dişilerin çoğu suni tohumlama yoluyla hamile bırakılır ve yavruları sezaryen yoluyla doğurtulur.

Sağlık

Fransız Bulldog’larınin 10 ila 12 yıllık bir ömürleri vardır, ancak sahipler, cinsin bilindiği bazı genel sağlık risklerinin farkında olmalıdır. Birleşik Krallık, Northampton’dan DVM’den Kishen Parekh, “[Fransızların] büyük çoğunluğu Brachycephalic Obstrüktif Havayolu Hastalığı adlı bir hastalıktan mustariptir,” diyor. 

“Bu hastalık, yumuşak damaktaki aşırı büyümenin doğal hava akışını engellemesi neden oluyor, bu nedenle bu hayvanların ağzı açık nefes aldıkları görülüyor.” 

Bu durum nedeniyle, Fransız Bulldog’ların burundan çekilme eğilimi daha yüksektir. Sık nefes nefese kalma, yemek yemede zorluk, öksürme veya horlama, daha ciddi bir şeyin uyarı işaretleri olabilir.

Parekh, “Katkıda bulunan diğer bir faktör de stenotik burunlardır, bu da burun deliklerinin daraldığı veya tamamen kapalı olduğu anlamına gelir” diyor. 

“Bu, bu ırkların uyurken horlamasına neden oluyor ve nefes almakta zorlanıyormuş gibi görünebilir. Yeterli nefes alamama nedeniyle egzersiz yaptıktan sonra hipertermi [sıcak çarpması] geliştirebilirler. ” Sahipler, Fransızlarını sulu tutmak ve sıcakta geçirilen süreyi sınırlamak için gayretli olmalıdır. 

Fransız Bulldog’ları ayrıca kiraz gözü gibi göz rahatsızlıklarına veya ebeveynlerinden geçen cilt alerjilerine yatkın olabilirler. Sorumlu bir yetiştirici bu koşulları test edecektir.

Tarih

Fransız Bulldog’un hikayesi isimlerinin aksine Fransa’da başlamıyor, İngiltere’de başlıyor. Nottingham’da dantel üreticileri, küçük çalışma alanlarında fareleri kovalamak için oyuncak büyüklüğünde Bulldog tutuyorlardı. 1800’lerde Sanayi Devrimi’nin doruk noktasında, dantel işçileri makinelerle değiştirildi, pek çoğu, dantelin hala elle yapıldığı Fransa’ya taşınmak zorunda kaldı. 

Fransızlar, işçilerle birlikte gelen daha küçük bulldog’a aşık oldular ve on yıllarca süren melezlemeden sonra, ırk ikonik yarasa kulaklarını geliştirdi ve Fransız Bulldog doğdu. 

Parisliler bu ırka büyük bir ilgi duydular ve çok geçmeden şehirdeki her sanatçı, aktör ve ünlü bir tane istedi. Denizaşırı ülkeyi ziyaret eden Amerikalılar, bulldog’un minyatür versiyonunu sevdiler ve Fransızların da ABD’ye uçması çok uzun sürmedi.

Cinsin ilk günlerinde, Fransızlarda iki tür kulak vardı: Amerikalılar arasında popüler olan yarasa stili ve genellikle akrabalarında görülen bulldog’da görülen gül kulağı. Bu kulak farkı, cins meraklıları arasında büyük tartışmaların kaynağıydı. 

Amerikalılar, gerçek Fransızların bugün için cinsini bildiğimiz yarasa kulaklarına sahip olmaları gerektiğinde ısrar ettiler; İngiliz ve Fransız cinsi sevenler aynı fikirde değildi. Şubat ayında yapılan 1897 Westminster Kennel Club Dog Show’da, Amerikan olmayan jüri üyelerine gül kulaklı Fransızlara en yüksek puanlar verildiğinde işler doruğa çıktı. 

Bir grup önde gelen Fransız bulldog hayranı, cins standardını oluşturmak ve belgelemek için Nisan 1897’de Fransız Bulldog Club of America’yı kurdu ve yarasa kulağının cins standardı olmasını talep etti. Sonunda kazandılar.

14 13 resimli John Rea Neill, Oz dahil olmak üzere kitaplardaki Oz Yolu ve Emerald City’deki köpek içinde illüstratör WW Denslow tarafından bir cairn terrier olarak çizilmiş olsa, Fransız buldog olarak Toto çekti Oz Wonderful Wizard, serinin ilk kitabı.

Eğlenceli gerçekler

 • Fransız Bulldog’ları yüzemez ve uçamaz. Düz burunlu ailede oldukları için, uçakta seyehat etmek hayati tehlike oluşturabilir ve birçok havayolu tüm brakisefalik ırkları yasaklamıştır. Hala bir Fransızla seyahat etmenin yolları var. Sahiplerinin uçuşa atlamadan önce ekstra önlemler alması yeterlidir.
 • John Legend, Madonna ve Lady Gaga gibi birçok ünlü Fransız Bulldog’larını sever. Carrie Fisher’ın Frenchie’si Gary, küçük bir ünlü oldu, aktrisin gittiği her yerde, hatta kırmızı halıda bile boy gösterdi.
 • Fransız Bulldog’ları konuşmayı severler ve kesinlikle fikirlerini söylemekten korkmazlar. Fransız Walter Geoffrey öfke nöbetlerinden dolayı YouTube’da binlerce aboneye sahip.