Fox Terrierler, Türkçe karşılığı olarak Tilki Terrier olarak adlandırılmasının sebebi Tilki kadar yüksek av içgüdülerine sahip oldukları içindir. Terrier’lerin birçoğu gibi küçük ırklardan olan Fox hiperaktif bir karaktere sahip muzip köpek ırk grubuna dahildir. Küçük, sevimli, hareketli hafiften şımarık yapıya sahip olan bu ırk evde beslemeye gatet uygundur. Terrier’lerin çoğu gibi Fox Terrier’in de ana vatanı Britanya adaları olarak kabul edilir. Evde bakımı günlük ihtiyaçlarını karşılanması durumunda minimum sorun ile giderilebilir. Yapılması gereken düzenli ve yoğun egzersizler için özel çaba sarf etmenize gerek yok. Köpekler ve evcil hayvanlar için uygun alan ve parklarda yarım saatlik zamanda kendisini eğlendirmeyi iyi bilen bir ırktır.

Fox Terrier, yavruluk döneminde sosyalleştirilmesi gereken bir köpek ırkıdır. Diğer köpek ırklarına karşı agresif tutum gösterebilir. Yabancılara karşı kolayca ısınan bir yapısı yoktur, buna karşın çocuklarla arası çok iyidir. Ancak yine de zaman zaman göstermiş oldukları dengesiz hareketler nedeniyle çocuklar dahil herkesi ısırma potansiyelleri bulunur. Bu ısırıklar çoğunlukla can yakıcı türden değildir. Zaman zaman anlam veremediğiniz şekilde havlayabilir. Henüz bunun nedenini bilinmiyor, sürekli keşif yapma arzusunu dizginlemek adına etrafı kolaçan etmeyi sever. Öne doğru düşen V şeklinde küçük kıvrıklı kulaklara sahiptir. Düz yuvarlak ayakları bulunur ve iyi prantılı düz yüksek kuyruğuyla hoş bir görüntüsü vardır.

Fox Terrier Eğitimi, Bakımı ve Yapısı

Çoğu terrier ırkı gibi Fox Terrierler yavruyken itaat eğitimi almalıdır. Bazen disiplinli otoriteye başkaldırabilir. Sabırla yaklaşılması gereken süreci doğru yönetmelisiniz.

Fox Terrier Bakımı Gerekli aralıklarla banyo yapılmalı ve vücuduna uygun bir fırça yardımıyla taranmalıdır. Yapısı itibariyle ailesine ve sahibine çok sadıktır. Her yaşta oyun sever ve enerjik yapısıyla ünlüdür. Boyuna ters orantıda fazla cesurdur. Eğer gerekli ilgiyi göremezse sinirlenerek etrafa zarar verme eğilimleri gösterebilir (bahçeyi eşeleme, eşyalara zarar verme).

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk Çok İyi
Başka Irklarla Uyumu İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok iyi
Yabancılara Karşı Tutumu Orta
Eğitilebilir Durumu Orta
Koruma ve Bekçilik Orta