English Setter, ismindeki köpek cinsleri en eski geçmişten beri kullanılmış avcı köpek türlerinin içindedir. English Setter eğitimleri diğer tüm köpeklenlerden farklı olarak olabildiğince erken yaşta eğitime başlatılması gereken köpek ırklarındandır. Bu köpek ırkına sahip olan insanları sabır gerektiren bir süreç bekler. Aynı zamanda çok fazla hareketli olan bu hayvanlar düzenli bakım ve sorumluluklarını yerine getirdiğinizde evde bakıma uygundurlar.

English Setter, son derece uysal, muzip ve sosyal köpek ırkından biridir. Özellikle çocuklarla ve bebeklerle arası oldukça iyi olan ırk, tanımadığı kişilere karşı uyarı vererek kısmen bekçilik yapabilecek bir hayvandır. Aldığı eğitim sonrasında, yabancı gördüğünde havlayarak sizi uyarabilir. Bu da bekçi köpeğinden çok uyarıcı bir köpek özelliğini barındırır. Uzun ağzı gelişmiş koku alma yeteneğinin gelişmesine neden olmuştur. Normalden uzunca olan kuyruğu bitişine doğru sivrileşen çok hoş görünüşe sahip bir dost canlısı köpek cinsidir.

English Setter Eğitim, Bakım ve Karakteri

Bu avcı köpeklerin eğitiminde sabır önemli bir etkendir. Algılama yeteneği kuvvetli olan bu ırk birçok oyun, hareket ve komuta uyabilir. Bu köpeklerin uzun yıllardır insanların avcı olarak kullanmasından ötürü özellikle kuş gördüklerinde istemsiz güdüleri dürtüye neden olur. Bu sebeple herhangi bir kuş gördüğünde hareketlenmesine alışın. Unutmayın ki o kadim bir avcıdır.

Bakımı ise oldukça kolaydır, yalnızca her işte olduğu gibi biraz sabıra ihtiyaç duyabilirsiniz. 2 ila 3 gün gibi aralıklarla fırçalanması gerekebilir. Tüyleri belirli aşamalarda stres olmaması için hep aynı kişi tarafından uygun şekilde kırpılabilir. Sağlıklı ve dinç yapısı nedeniyle kolay kolay hastalanmaz.

Yapısı gereği, duygusal köpek cinsleri arasında yer alabilen Setter akıl seviyesi de oldukça gelişmiştir. Birçok uyuma ayak uydurabilirken aynı zamanda inatçı bir yönü de bulunur. Bu ırk bir zincire bağlayarak haftada birkaç kez görmeye gelmez. İnsanlarla vakit geçirmeye ihtiyaç duyan bu sosyal canlı, aileler için en uygun köpek ırklarından biridir. Dışarıdaki hiper aktif yapısını iç mekanlarda sakin tavırlarla sürdürür.

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka Irklarla Uyumu İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok iyi
Yabancılara Karşı Tutumu İyi
Eğitilebilir Durumu Orta
Koruma ve Bekçilik Orta