Fransız Mastifi olarak bilinen Dogue de Bordeaux’lar orta büyüklükte bir cins köpeklerdir ancak ağırlıkları boylarına oranla fazla sayılır. Erkek ve yetişkin bir Fransız Mastifi neredeyse 50 kilo olabilir ve 59 cm’ye kadar erişebilirler. Eğer orantılanacak olursa en büyük başlı köpek cinsidir. Vücutları tıknaz ve yere yakındır ancak çağırıldıklarında bir aslan gibi hareket edebilir.

DDB tetikte, cesur, sevgi dolu ve sadıktır ancak sahibi olması kolay bir köpek değildir ve ilk kez köpek sahibi olmak isteyenlerin seçimi olmamalıdır. Güçlü ve iradeli olduklarından ileriye dönük sorunlarla karşılaşmamanız için kapsamlı bir eğitim almaları gerekmektedir. Eğitimsiz bir DDB diğer köpek cinslerine karşı agresif ve saldırgan olabilirler ve deneyimsiz bir sahip tarafından idare edilemezler.

Bu arka bahçede zincirlenebilecek bir cins değil. Dogue de Bordeaux cinsi köpekler insanlarla kaynaşmayı seviyor ve her zaman onlarlaiçiçe olmak istiyor, bu yüzden kanepenizi ve yatağınızı onunla paylaşmaya hazır olun.

Tarihleri

Dogue de Bordeaux, Mastiff, Bullmastiff , Neapolitan Mastiff ve benzeri ırkların bir akrabasıdır . Fransa’da en az 600 yıldır var olduğu düşünülüyor. Bu köpeklerin 600 yıldız işgalcileri uzaklaştırmak, diğer köpekleri ve yaban domuzlarını kovalamak gibi görevlerde kullanıldığı biliniyor. Fransız Devrimi’ne kadar iyi bir yaşam sürdüler.

İlk olarak Pasite 1863 yılında bir gösteride kayıt altına alındı ve 1896 da standartları yayımlandı. Dogues, Fransa’nın Bordeaux bölgesinde ortaya çıktığı için, ona bu isim verildi. Bugün insanlar ona kısaca DDB diyorlar. Cins için diğer isimler Fransız Mastiff veya Bordeaux köpeğidir

Karakterleri

Ciddi ve kendine güvenen bir kişiliğe sahiplerdir ancak kendilerine çok güvenirler. Kolay öğrenirler ve alınganlardır. En iyi haliyle, Dogue sakin ve yumuşaktır, ancak aynı zamanda inatçı da olabilir. Bu boyuttaki bir köpek inatçı olduğunda ve kendi yoluna sahip olmak istediğinde, başa çıkmak zor olabilir. DDB, sahibi tarafından güçlü ve iradeli bir şekilde eğitilmelilerdir. Diğer köpeklerle sosyalleşme eğilimine sahiplerdir ancak eğitim görmezlerse küçük çocuklar ve küçük köpekler dahil her şeye karşı agresif olabilirler.

İtaatkâr bir Dogue harika bir aile köpeğidir . Yatak ve kanepe de dahil olmak üzere onlarla zaman geçirmekten hoşlanırlar. Aktif bir köpek değildir ve evin etrafında uzanmaktan severler ve herkesin güvende olduğundan emin olmak isterler. Kısa yürüyüşlerle her gün aktif olmaları sağlıkları açısından gereklidir.

İtaatkâr bir Dogue harika bir aile köpeğidir . Yatak ve kanepe de dahil olmak üzere onlarla zaman geçirmekten hoşlanırlar. Aktif bir köpek değildir ve evin etrafında uzanmaktan severler ve herkesin güvende olduğundan emin olmak isterler. Kısa yürüyüşlerle her gün aktif olmaları sağlıkları açısından gereklidir.

Sağlık

Dogues de Bordeaux, parvo, kuduz ve distemper gibi, tüm köpeklerin alabileceği gibi bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı hassastır. Bu enfeksiyonların çoğu, bölgemizde gördüğümüz hastalıklara, yaşına ve diğer faktörlere dayanarak önereceğimiz aşılama ile önlenebilir.

Dogues de Bordeaux’da obezite önemli bir sağlık sorunu olabilir. Eklem problemlerine, metabolik ve sindirim bozukluklarına, sırt ağrısına ve kalp hastalığına neden olabilecek veya kötüleştirebilecek ciddi bir hastalıktır. Tüylerini hergün temizlemeli ve taramalısınız.

DDB’ler, genç yaşta ve ileride ortaya çıkabilecek birden fazla kalp hastalığı tipine eğilimlidir.  Köpeğinizin risk faktörlerine bağlı olarak yıllık röntgen, EKG veya ekokardiyogram içeren kalp sağlığı kontrolü yapılmalı. Kalp hastalığının erken tespiti genellikle evcil hayvanınızın ömrünü yıllarca uzatan ilaçlarla tedavi edilmesini sağlar.

Dogues de Bordeaux, kalbin o kadar büyük, ince ve zayıf hale geldiği, dilate kardiyomiyopati veya DCM olarak bilinen hayatı tehdit eden bir kalp rahatsızlığına özellikle eğilimlidir ve artık vücuda etkili bir şekilde kan pompalayamaz. Bu problem ilerledikçe zayıf veya yorgun davranabilir, bayılır veya çökebilir, zahmetli bir şekilde nefes alabilir veya öksürebilir.

Enerji Seviyesi Düşük
Egzersiz Gereksinimi Düşük
Oyunculuk İyi
Başka Irklarla Uyumu İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok iyi