Doberman’lar büyük ve orta denecek cins bir köpek ırkıdır. İlk olarak 1890 yılında Almanya’da ortaya çıkmıştır ve ismini Friedrich Louis Dobermann isimli vergi tahsildarından almıştır. Dünyanın dört bir yanında bekçi, refakatçi, arama kurtarma ve polis kuvvetlerinde kullanılmakla ün yapmış çok asil ve eşsiz köpeklerdir ve erkeklerin boyları 72 cm kadar olabilir. Kiloları 35 kg ila 45 kg arasında değişebilir. Şık tüyleri, atletik yapıları ve muhteşem görünümleriyle bu köpekler aristokrat gibi bir görünüme sahiptir. Çocuklu aileler için, aile koruyucuları ve refakatçileri olarak iyi performans gösteren son derece enerjik ve akıllı köpeklerdir.

Tarihçe                     

Vergi tahsildarı Louis Dobermann, taşıdığı paraları hırsızlardan korumak için bir bekçi köpeğine ihtiyaç duyuyordu. Aklında olan akıllı, güvenilir bekçi köpeğini yaratmak için, Rottweiler , siyah teriyerleri ve Alman Pinschers ile kısa tüylü çoban köpeklerini seçti. Çok geçmeden, farklı türde köpekler üretimine başladı. Tarihte görülen ilk Doberman Pinschers, 1897 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrindeki bir köpek etkinliğinde tanındı. Üç yıl sonra bir Alman cinsi olarak tasdik edildi..

II. Dünya Savaşı sırasında, Birleşik Devletler Denizcilik Şirketi Dobermanları savaşta nöbetçi, haberci ve izci olarak kullandı.  Amerika Geçmişinin en kanlı arbedelerden biri olan Okinawa’daki savaşın arşiv resimlerinde de görülmektedir. 1994 yılında Guam’da Birleşik Doberman Kulübü tarafından yaptırılan bir Doberman anıtı heykeli dikildi.

Karakter

Dobarman’lar yaklaşık 8 aylıkken eğitime tabi tutulmalıdır. Aile bireyleriyle iyi anlaşırlar ancak yabancılara karşı çok agresif ve saldırgan olabilirler. Bu yüzden yabancı insanların bulunduğu ortamlarda serbestçe dolaşmaları uygun değildir. Ancak iyi eğitimli bir Doberman ile bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan birisi Doberman’ların sahiplerini ısırdığıdır. Bu yanlış ve kulaktan dolma bir bilgidir. Doberman’lar sahiplerine çok düşkünlerdir ve sahipleri için her şeyi yapabilirler. Vücutları çok atik ve hızlı koşabilirler. Çevik vücutları sayesinde çok çabuk reaksiyon gösterebilir ve düşmanlarının üzerine atılabilirler. Korkusuz olmaları onları pervasız yapar ancak sahiplerine itaatkâr oldukları için bu tip davranışlardan kolayca uzaklaşabilirler. Bu köpek cinsinin enerjisi yüksek olduğu için günde en az 1 saat olmak üzere bir egzersize ihtiyaçları vardır

Sağlık

Doberman’daki cinsle ilgili en ciddi sağlık sorunlarından biri, genişlemiş bir kalbe neden olan kardiyomiyopatidir. Senelik kalp kontrolü bu durumu erken fark etmede büyük öneme sahiptir ve kardiyomiyopatiye sahip hiçbir köpek üretilmemelidir. Ayrıca hiçbir Doberman, geçtiğimiz yıl içinde kurul sertifikalı bir veteriner kardiyolog ve OFA sertifikası tarafından kapsamlı bir kalp muayenesi yapılmadan yetiştirilmemelidir. .

Doberman’ı etkilemiş olan bir diğer cins ile alakalı durum, yaygın olarak Wobbler sendromu olarak isimlendirilen servikal vertebral instabilitedir (CVI). Omurilik üzerinde baskı ile sonuçlanan ve arka kısımda zayıflık ve koordinasyon eksikliğine ve bazen de felç olmasına neden olan, boyun içindeki omurların malformasyonundan kaynaklanır. Semptomlar ciddi şekilde etkilenmeyen köpeklerde belirli bir ölçüde tedavi edilebilir ve bazı köpekler ameliyatla biraz rahatlama yaşar, ancak sonuç kesin değildir. CVI’nın genetik olduğu düşünülse de bu durum için tarama testi yoktur.

Dobermanlar ayrıca von Willebrand hastalığı olarak bilinen kanama bozukluğunun yanı sıra hipoadrenokortisizm veya Addison hastalığına da eğilimlidir.

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk Yüksek
Başka Irklarla Uyumu Orta
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi