Dalmaçyalı benzersiz bir arama kurtarma köpeğidir ancak onu asıl ünlü yapan koşma yeteneğidir. Doğuştan bir spor hocası sayılabilirler. Koruyucu ve atik yapıları yüzünden insanlar tarafından sokak köpeklerinin atlara saldırmasını önlemek için yetiştirildi. Hatta bir zamanlar süslü moda düşkünü kadınlar atlı arabalarının yanlarında bile gezdirir hale gelmişlerdi. Geçmişi heyecan verici olan bu köpek cinsinin ciddi bir sağlık ve karakter sorunu da var.

Dalmaçyalı, kurnaz bir mizah anlayışına sahip akıllı bir köpektir. Çok neşeli köpeklerdir ve sahiplerini u neşeye ortak etmek için her şeyi yapabilirler. Yüzlerinde gülümsemeye benzer bir ifade vardır. Atletik ve sağlam yapıları sayesinde sonsuz egzersiz kapasiteleri vardır. Yüksek aktivite seviyeleri onları maraton koşucusu yapar. Spor yapmayı seven insanlar uzun bisiklet sürüşleri için yanınızda müthiş bir partner olabilirler. Dalmaçyalı’lar bol egzersiz yapmayı gerektiren köpekler olduğundan bu konuda onlara yardımcı olmanız ve bahçe gibi açık alanlarda enerji atmalarını sağlamanız gerekmektedir.

Dalmaçyalı’lar sevilmeyi ve sahiplerini mutlu etmeyi severler. Ailenin bir parçası olmak onlar için çok önemlidir ve insanlarla birlikte olan biyen her şeyi anlayabilirler. Eğer aktif bir kişiliğe sahip değilseniz sizin için doğru bir tercih olmayacaktır.

Dalmaçyalı kılları serttir ve kendilerini kumaşlara kolay sinerler ve kıyafetlerden veya mobilyalardan çıkarılması kolay değildir. Tüyleri kadifemsi yumuşak ve derileri yağsızdır.

Dalmaçyalı gibi insanları seven bir köpeğin evde yaşaması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Tarihçe

Dalmaçyalı, adını şimdi Hırvatistan olan Adriyatik Denizi’nin doğu kıyısındaki Dalmaçya’dan alıyor, fakat ırkın kesin olarak oradan geldiğini kanıtlayan bir delil yok. Dalmaçyalıların göçebe Rom’la seyahat etmiş olduğu bilinmekte ve ilk kez nerede yetiştirildikleri bilinmiyor. Modern Dalmaçyalıların gelişme aşaması asıl olarak İngiltere’de gerçekleşmiştir. Genellikle av köpeği olarak kullanıldığı bilinir.

Karakter ve Kişilik

Birçok insan 101 Dalmaçyalı sayesinde bu köpek cinslerinden haberdar oldular. Bu köpek cinsi enerjik, atletik ve çok dost canlısı bir köpektir. Günlük yürüyüş ya da yarım saatten bir saate kadar koşu yaparak egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak mümkündür.

Dalmaçyalı etrafındaki her şeye karşı dikkatli ve mükemmel bir bekçi köpeğidir. Yolunda giden bir şeyler görürse bunu sahiplerine hızlıca bildirirler. Eğitime çok yatkın kişilikleri vardır ve kendilerine güvenen bir kişilikleri vardır. Misafirlere karşı çok saygılı ve koruyuculardır. Yani yanınızdaki kimseye agresif bir tutum içinde bulunmayacaklarına dair emin olabilirsiniz. Sosyalleşmeye yatkınlardır ve diğer köpeklerle dahil çok kolay uyum sağlayabilirler.

Sağlık

Dalmaçyalılar da genetik sağırlığa eğilimlidir. Tüm yavruların duyu organlarının çalıştığına emin olmak için BAER testi yapılması gereklidir.

Dalmasyonlar ayrıca alerjilere, cilt koşullarına, göz problemlerine ve laringeal felçlere eğilimlidir.

Bu koşulların tümü büyüyen bir köpek yavrusu için tespit edilemez ve bir hayvanın bu hastalıklardan arınmış olup olmayacağını tahmin etmek imkansızdır, bu yüzden mümkün olan en sağlıklı hayvanları yetiştirmeye kendini adamış saygın bir yetiştirici bulmalısınız. Köpeğin ebeveynlerinin sağlıklı olduğuna dair belgeleri görmeden bir yavru sahiplenmeniz tavsiye edilmez.

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk Yüksek
Başka Irklarla Uyumu Yüksek
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu Yüksek
Çocuklarla Anlaşma Çok iyi