Benekli kürkü ile Dalmaçyalı, dünyanın anında tanınan köpeklerinden biridir. Sadakati ve oyuncu kişiliği onu çoğu aile için mükemmel kılıyor.

 • Yükseklik: 48 ila 60 cm arası
 • Ağırlık: 20 ila 32 kg Arası
 • Ömür: 11 ila 13 Yıl Arası
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, çocuklar, köpekler, kediler
 • Mizaç: Ürkek arkadaş canlısı oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Orta
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Siyah, beyaz, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: Benekli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, iyi yürüyüş arkadaşı, tımar etmesi kolay, sıcak havaya dayanıklı, sağlık sorunlarına eğilimli, yüksek av sürüşü, güçlü sadakat eğilimleri

Benekli kürküne bir kez bakın ve anında anlayacaksınız: Bu bir Dalmaçyalı. Kısaca “Dals” olarak adlandırılan bu köpekler, herkesin dikkatini çeken güzel bir desene ve buna uygun çarpıcı kişiliklere sahiptir.

Greater Kansas City Heartland Dalmaçya Kulübü başkanı John Cramer, tatlı, zeki ve eğlenceli Dalmaçyalılar “her yerde sizinledir” diyor. Uzun yaşamları boyunca taşıma köpeği, sirk köpeği ve itfaiye köpeği gibi birçok rol üstlendiler.

Yüzyıllar boyunca etkileyici bir özgeçmiş oluşturduktan sonra, Dalmaçyalıların çoğu günümüzün en popüler işini gerçekleştirmekten mutluluk duyuyor: Aile köpeği. Bu yavrular, insanlarına kararlı bir şekilde sadıktır ve kaslı vücutlarını hareket ettiren, keskin zihinlerini meşgul eden ve sık sık dökülen tüylerini süpüren aktif evlerde gelişirler.

Görünüm

Dals, lekelerle kaplı kısa beyaz tüyleri sayesinde en çok tanınan köpek ırklarından biridir. Siyah ve beyaz en yaygın renk kombinasyonu iken, Dalmaçyalılar yavruların ebeveynlerinden miras kalan resesif genler nedeniyle ortaya çıkabilir. Nadiren, turuncu lekeli mavi, benekli ve “limon” Dalmaçyalıları bulabilirsiniz.

Daha da nadir, siyah ve ten rengi benekleri olan üç renkli bir Dalmaçyalı’dır. Bazen uzun saçlı Dalmaçyalılar bulabilirsiniz: Genellikle “uzun tüylü Dalmaçyalılar” veya “LC’ler” olarak adlandırılan bu uzunluk, resesif genlerin de neden olduğu nadir bir özelliktir.

Kürkleri onları kalabalıktan ayıran şey olsa da Dalmaçyalı yavrular doğuştan lekelidir. Onların ayırt edici kalıpları (her desen benzersizdir ve hiçbiri tam olarak aynı değildir!), Yaklaşık iki haftalık olduklarında ortaya çıkmaya başlar.

Bu lekelerin altında zayıf, kaslı bir yapı var. Dalmaçyalılar, orta büyüklükteki köpek ırklarının daha büyük ucunda, 48 ila 60 cm boyunda ve tamamen büyüdüklerinde 20 ila 32 kg ağırlıkları arasında olurlar.

Mizaç

Dals son derece zeki ve çalışkan karakterlidir, ancak yeni bir şeyle karşılaştıklarında çekingen olma eğiliminde olabilirler. 

Diplomate ACVIM (Nöroloji) DVM’sinden Sarah Moore, “Onlarla yaşamın erken dönemlerinde onları birçok farklı duruma maruz bırakmak için çalışmak [utangaçlıklarına] önemli ölçüde yardımcı olabilir,” diyor. ” Onları, hayatın ilerleyen dönemlerinde sakin ve rahat bir şekilde dolaşabilmelerini isteyeceğiniz tüm farklı ortamlarda sosyalleştirmelisiniz.”

Ama o utangaç kabuğu bir kez geçtiğinizde, Dals tamamen aptaldır ve aptal bir mizah anlayışına sahiptir. İnsanlarına son derece sadıktırlar ve eğer onları yeni insanlara, yeni hayvanlara ve yavru köpeklikteki yeni durumlara maruz bırakmaya gayret ederseniz, Dalmaçyalılar oldukça dışa dönük yavru olabilirler. Bazı Dalslar da harika terapi köpekleri olabilir. 

Dalmaçyalılar iyi aile köpekleridir ve iyi sosyalleşirlerse çocuklarla ve kediler ve diğer köpekler dahil diğer tüylü arkadaşlarla iyi geçinebilirler. Yine, Dalmaçyalı yavru köpeğinizi sosyalleştirmek, başkalarıyla bir arada yaşamasına yardımcı olmanın anahtarıdır. 

Moore, “Alışık olmadıkları şeylere karşı gergin ve temkinli olabildikleri için, onları çocuklara yavru olarak tanıtmak, uygun aile köpekleri olacak şekilde büyüyeceklerinden emin olmanın en kesin yoludur” diyor. “Çocuklara benzer şekilde… diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilirler, ancak yetişkinliğe kadar tanıtılmazlarsa çevrelerinde gergin veya stresli ve endişeli olabilirler.”

Yaşamsal İhtiyaçları

Dalmaçyalılar etrafta koşmak için çitle çevrili bir avluya sahip olduklarında gelişirler. Eğer çok uzun süre iç mekanda tıkılırlarsa, ortalığı dağıtabilirler. Aktif bir sahiple mutlu olacaklardır.

Eğer bir maraton için antrenman yapıyorsanız, Dal harika bir koşu ortağıdır! Onlar bir apatman dairesinde de yaşayabilirler ancak günlük egzersiz oyun veya yürüyüş gibi gereksinimlerini karşılamalısınız.

Dals, enerjilerini harcadıktan sonra, akşamı kapalı alanda oyun zamanıyla geçirmeyi veya sadece insanlarına yakın olmayı sevecek. 

“Size bağlanacaklar,” diyor Cramer. “Kanepede oturuyorsam, hemen yanıma otururlar, bazen başlarını kucağıma koyarlar, bazen sadece kanepenin ucunda kıvrılırlar.”

The Dalmatian Club of America’ya göre, hassas doğaları ve ne kadar kolay sıkılabilecekleri nedeniyle Dalmaçyalılar uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. İki saatten uzun süre evde yalnız kalacaklarsa bol miktarda oyuncağı olduğundan emin olun. Aksi halde etraflarında buldukları her şeyi kırıp dökebilirler.

Kısa tüyleri nedeniyle, Dalmaçyalılar sıcak iklimlerde başarılı olabilirler, ancak asla sıcakta köpek bırakmamalısınız. Genel bir kural olarak: Eğer ateşliyseniz, o da ateşlidir ve içeri girmelidir. Dal’ınızı kış yürüyüşüne çıkardığınızda, onu bir palto veya süveterle sarmak isteyebilirsiniz. 

“Size bağlanacaklar. Kanepede oturuyorsan, hemen yanına oturacaklar, bazen başlarını kucağıma koyacaklar, bazen sadece kanepenin ucunda kıvrılacaklar.” John Cramer, Büyük Kansas Şehri Heartland Dalmaçya Kulübü Başkanı

Bakım

Yaygın bir yanılgı, bir Dalmaçyalı’nın kürkü çok kısa olduğu için yönetilmesinin kolay olmasıdır. Tüyleri şaşırtıcı derecede yoğundur ve yıl boyunca tüyler uçar, halınızı, mobilyalarınızı ve sizi küçük dikenli tüylerle kaplar. 

Cramer, bunu azaltmak için (ve tiftikli silindirler ve vakumlu torbalardan ciddi miktarda tasarruf etmek için) Dalınızı en az haftada bir, tercihen dışarıda fırçalamanız gerektiğini söylüyor. DCA, kıllı bir fırça, kauçuk köri tarağı veya at kılı eldiveni önerir. Ve tüm türlerde olduğu gibi, bakım rutininize düzenli tırnak düzeltmeleri ve diş fırçalama ekleyin.

Çalışan bir köpek olarak geçmişinden dolayı, Dalmaçyalı, sizi sabahları “bugün ne yapıyoruz?” Diyen bir bakışla karşılar. Zihnini aktif tutması ve pençelerini hareket ettirmesi gerekiyor ve uzun yürüyüşlerde, koşularda veya bisiklet sürerken size katılmayı çok ister. 

Dals her zaman bir getirme oyunu için aşağıdadır ve düzenli oyun ve günlük yürüyüşler, uzun maceralar arasında onu mutlu edecektir. Ayrıca çeviklik, ralli, ahır avı, yem gezintisi, rıhtım dalışı ve atlarla yol denemeleri gibi köpek sporlarında da başarılıdır. 

Yeterince egzersiz yapmazsa, bu tipik sessiz tür gürültülü hale gelebilir ve kendini eğlendirmeye çalışırken başını belaya sokabilir. 

Cramer, “Dışarı çıkıp koşmak ve aktif olmak istiyorlar, bu yüzden onlarla bir tür aktivite [yapmak] isteyeceksiniz,” diyor. “Bir kucak köpeği olacaklarını düşünmeyin… ama çok eğlenceli olabilirler.”

Dalmaçyalılar kalplerini kollarına takarlar ve sert sözler yüreklerine aktarırlar. Herhangi bir cinsi eğitirken, özellikle de Dals ile çalışırken, olumlu pekiştirme kullanmak önemlidir. 

Moore, onlara itaati öğretme söz konusu olduğunda, ikramlarla veya tıklama eğitimiyle eğitimin özellikle etkili olabileceğini söylüyor. Bu eski sirk köpeği, iyi davranışın temellerini öğrendikten sonra hileler öğrenmeye hazır olacak, hem de çabucak!  

Sağlık

Genelde sağlıklı köpekler oldukları için, Dalmaçyalıların yaşam süreleri tipik olarak 11-13 yıldır. Ancak, tüm ırklarda olduğu gibi, birkaç sağlık durumuna karşı hassastırlar. 

Üniversiteler Hayvan Refahı Federasyonu’na göre, Dalmaçyalıların yüzde 15-30’u tek kulakta sağır, %5’i ise tamamen sağır. Moore, bu durumun yaşamın erken dönemlerinde tespit edilebilen bir durum olduğunu söylüyor, bu nedenle potansiyel sahipler, eve bir Dalmaçyalı köpek getirmeden önce sağır bir köpeğe bakmayı önceden öğrenebilirler. 

Sağır köpekler hala mükemmel bir şekilde eğitilebilir ve ömür boyu sevgi dolu bir arkadaş olabilir. Ancak, sağır bir Dalmaçyalı ile büyüyen Cramer, sağır Dals’ın küçük çocuklu bir evde iyi sonuç vermeyebileceğini, çünkü kolayca ürküp korkabileceklerini söylüyor. 

Sağırlığın yanı sıra, DVM’den Theresa Entriken, Dalmaçyalıların aşağıdaki gibi koşullara yatkın olabileceğini söylüyor: 

 • Atopik dermatit, havadaki veya yutulan alerjenlerin neden olduğu ve aşırı yalama ve kaşınmaya neden olan bir cilt reaksiyonudur.
 • Böbrek veya mesane taşları
 • Kalbin etkili bir şekilde kan pompalayamadığı ciddi bir durum olan dilate kardiyomiyopati.
 • Bakteriyel folikülit, saç dökülmesine yol açabilen bakterilerin neden olduğu iltihaplı bir cilt hastalığıdır.
 • Karaciğer iltihabı
 • Laringeal felç ve polinöropati, boğazdaki sinirlerin dejenerasyonu.
 • Proteinlerin kan dolaşımından gastrointestinal sisteme kaybolduğu protein kaybettiren enteropati. Bu, köpeğin karnında sıvıya ve / veya ishale neden olabilir. 

Entriken, “Bu, bir Dalmaçyalı’nın yaşamı boyunca bu koşullardan birini veya birkaçını yaşayacağı anlamına gelmez,” diyor. “Ve herhangi bir köpek gibi, onlar da başka bir hastalık yaşayabilirler, bu nedenle, genel olarak, evcil hayvan ebeveynleri, evcil hayvanlarındaki davranış değişikliklerini veya diğer anormallikleri göz önünde bulundurmalı ve veterinerlik değerlendirmesi almalıdır.”

Pop kültüründe, Dalmaçyalılar muhtemelen en çok Disney’in 1961 yapımı filmi Yüz ve Bir Dalmaçyalı ile ilişkilendirilir, kötü modacı Cruella de Vil’i engelleyen bir yavru köpek ailesi hakkında olan ve sevilen bir filmdir.

Tarih

Dalmaçyalı eski bir türdür ve bu nedenle kökenleri kürkü kadar siyah-beyaz değildir. DCA’ya göre, eski yazılar, gravürler ve resimler Dalmaçyalıların eski Avrupa, Asya ve Afrika’da yaşadığını gösteriyor. 

İlk gerçek kimlik, Adriyatik Denizi kıyısındaki tarihi bir eyalet olan Dalmaçya’dan. Ancak Dalmaçya’nın anavatanları olduğunu kanıtlayacak gerçek bir kanıt yoktur.

Cinsin daha fazla neye sahip olduğunu bilmek zor. Dalmaçyalılar 17. yüzyılda İngiliz araba köpekleri olarak çalıştılar ve yollardaki yolcuları korumak için at arabalarının yanında koştular. 

Ayrıca, sokakları yayalardan temizlemek için itfaiye araçlarının yanında koşarak itfaiye binalarının temelini oluşturdular. Dals’ın sahip olduğu diğer isimler arasında av köpeği, çoban, bekçi köpeği, sirk köpeği ve taslak köpek sayılabilir.

Bugün Dalmaçyalılar çoğunlukla emekli aile köpekleridir, ancak yine de birçok köpek sporunda rekabet etmeye devam edebilirler.

Eğlenceli gerçekler

 • Pop kültüründe, Dalmaçyalılar muhtemelen en çok Disney’in 1961 yapımı filmi Yüz ve Bir Dalmaçyalı ile ilişkilendirilir, kötü modacı Cruella de Vil’i engelleyen bir yavru köpek ailesi hakkında. O zamandan beri Emma Stone’un oynadığı 2021 filmi Cruella da dahil olmak üzere birkaç yeniden yapım ve yan film yapıldı. 
 • Ünlü Dal sahipleri arasında şarkıcı Paula Abdul, Kazablanka yıldızı Ingrid Bergman, moda tasarımcısı Marc Jacobs ve Geleceğe Dönüş yıldızı Michael J. Fox yer alıyor.