Kısa bacakları üzerindeki uzun gövdesiyle kolayca tanınan küçük ve eğri dachshund, uzun zamandır bir aile favorisi olmuştur. Doxies ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 13 ila 23 cm arası
 • Ağırlık: 5 ila 14,5 kg arası
 • Ömür: 12 ila 16 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Yaşlılar aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı kasıtlı dışa dönük oyuncu agresif
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Kısa uzun tel gibi
 • Renkler: Siyah, kırmızı, mavi, krem, Geyik yavrusu, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: iki renkli, samur, brindle, benekli / işaretli / benekli, benekli, merle, mavi ve ten rengi, siyah ve bronz, karaciğer ve bronzluk
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, çiğneme eğilimi, sağlık sorunlarına eğilimli, son derece bölgesel, yüksek av sürüşü, yüksek kilo alma potansiyeli, apartman dostu, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Uzun gövdesi ve kısa bacakları ile kolayca tanınan küçük ve eğri dachshund (telaffuz edilen dahks-hund) uzun zamandır bir aile favorisi olmuştur. Bakmasalar da dachshund’lar vahşi avcılar olarak yetiştirildi, avlarını temizlemek için porsuk ve tavşan deliklerine sürünmek için tünellerde çalıştırıldı. 

Hala bazen av köpekleri olarak kullanılan modern dachshund’ların çoğu, günlük bol miktarda oyundan ve ardından evlerinde insanlarıyla tembellik ederek mutludurlar. 

Boyutları ve az bakım gereksinimleri, onları neredeyse tüm yaşam koşullarına uyarlanabilir hale getirir, ancak dikkatli olun: Bu küçük köpekler, bazı güçlü sesler çıkarabilir. Dachshund hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Görünüm

Kısa ve sağlam formuyla dünya çapında sevilen dachshund (halk arasında bir doxie olarak veya sevgiyle, bir sosis köpeği veya weiner köpeği olarak bilinir), büyük bir kişiliğe sahip küçük bir av köpeğidir. Yırtıcı hayvanların yuvalarına girmek için Almanya’da getirilen dachshund, göründüğünden çok daha uzun duruyor. Cins üç tipte gelir: pürüzsüz, uzun tüylü ve telli tüylü ve iki beden: standart ve mini.

Cins kulübünün standartlarına göre, pürüzsüz dachshunds, düz kırmızı veya krem dahil olmak üzere çeşitli renk ve desenlerde gelen kısa, parlak bir posta sahiptir. Siyah ve ten rengi eşit dağılmış açık ve koyu renklerle beneklidir (merle olarak da bilinir). Daha açık bir tabana karşı koyu çizgili brindle ve samur.

Düz ve iki renkli kaplamalı düz dachshund’ların tipik olarak koyu gözleri varken, benekli dachshund’ların kısmen veya tamamen mavi gözleri olma eğilimindedir.

Tel tüylü dachshunds, ince bir dokuya sahip kısa, kalın ve sert bir üst kat ile kaplanmış yumuşak bir astara sahiptir. Bu dachshund’ların da belirgin bir sakalı ve kaşları var. Wirehair’ler, pürüzsüzlüklerle aynı renk ve desen dizisinde gelir, ancak genellikle yaban domuzu (sarışın vurgularla kahverengi), siyah ve ten rengi ve çeşitli kırmızı tonlarında görülür. 

Uzun tüylü dachshunds, kulaklarda ve boyun altında vücutta ve bacakların arkasında daha uzun olan düz, parlak, genellikle dalgalı saçlara sahiptir. Bu doksiler, pürüzsüzlerle aynı renkte gelir.

“Porsuk avlamak için yetiştirildiler, bu çekingen küçük bir köpek değil. Çok sesli ve son derece yırtıcı ama bir düğme kadar sevimliler.”

Mizaç

Sevimli görünümleri ve aptal karakterleri ile, dachshund’ların başlangıçta vahşi avcılar olarak yetiştirilmesi bir sürpriz olabilir. Bu doğru o küçük, sosis şeklindeki köpek sığınaklara girip ya avını dışarı atardı ya da ölümüne savaşırdı. Modern dachshunds Lancelot’tan daha kucak köpeği olmasına rağmen, cins cesaretini ve cesaretini korudu.

Connecticut’taki bir eğitim tesisi olan The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, “Porsuk avlamak için yetiştirildiler, bu ürkek küçük bir köpek değil,” diyor. “Çok sesli ve son derece yırtıcılar ama bir düğme kadar sevimli.”

Yüksek, derin bir uluma ile enerjik ve uyanık olan dachshund’lar, konukların gözünde alarmı çalacaklarından emin olacaklar, ancak bariz nedenlerden dolayı, bekçi köpeği işine uygun değiller. Dachshund’lar çok eğlenceli olabilir ve her gün yeterli miktarda sosyal ilgiye ihtiyaç duyacaktır. 

Aynı zamanda kazıcı olma eğilimindedirler, onları arka bahçede delikler kazarken veya yatakta battaniyelerin içine girerken bulmak alışılmadık bir durum değildir.

İnatçı ve yaramaz olma ününe rağmen, dachshund’lar itaat eğitimine oldukça iyi gidebilirler. Çoğu av köpeğinde olduğu gibi, sabır ve tutarlılık anahtardır. Herhangi bir cinste olduğu gibi, dachshund’unuzu genç yaşlardan itibaren uygun şekilde sosyalleştirmek önemlidir. 

İnsanlara karşı düpedüz saldırgan sayılmasa da dachshund’lar sinirli ve reaktif olabilir. Kilcommons, “Çoğu insanın sahip olduğu küçük dachshunds, çocukların ne kadar iyi davrandığına bağlı olarak çocuklarla harika olabilir” diyor. “Ama eğer köpek rahatsız olursa ya da sinirlenirse can sıkıcı da olabilir.” Çocuklara köpeklerle nasıl doğru bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek ve herhangi bir köpekle oynarken onları her zaman denetlemek önemlidir.

Yaşam İhtiyaçları

Dachshund, uyarlanabilir bir cinstir ve hemen hemen her evde harika bir evcil hayvan olabilir (sadece çok fazla merdiven olmamasına dikkat edin!). Enerjik olmasına rağmen, dachshund, sahibi yakın olduğu ve bol bol oyun aldığı sürece içeride takılmaktan tamamen memnundur. 

Bu cins tembel olma eğilimindedir, bu nedenle sahiplerin günlük egzersizi teşvik etmeleri gerekir (obezite, bu küçük çerçeveli yavru için büyük bir sorundur). Günde iki kez yarım mil kadar yürüyüşler yeterli olacaktır. Dachshund’lar soğuk havalarda iyi performans göstermez ve sıcaklığın düşük olduğu uzun süre dışarı çıkarken bir Post giymesi gerekecektir.

Küçük boyutları onları apartman sakinleri ve yaşlılar için harika hale getirse de hayatınıza bir dachshund getirmeden önce dikkate almanız gereken birkaç önemli nokta var. Yeni başlayanlar için, dachshunds, atlamayı azaltmak için merdiven veya mobilyaya (izin verilirse) rampa gibi evin etrafında dolaşmak için özel konaklama gerektirebilir. 

Çok fazla atlama, bir dachshund’un kalçalarına ve sırtına ciddi şekilde zarar verebilir ve köpeğin sık sık kaldırılması gerekebilir (kilosunu sağlıklı tutmak için başka bir neden!).

Geçmişine bağlı olarak, dachshund kokuları izlemeyi ve kazmayı sever. Bahçeli bir eve bir dachshund getiriyorsanız, bahçenin tamamen çitle çevrili olduğundan ve taban boyunca güçlendirildiğinden emin olun. Hem güvenliği hem de peyzaj düzenlemeniz için dışarıdayken dachshund’unuza göz kulak olmak iyi bir fikirdir. 

Dachshund’lar aynı zamanda kötü şöhretli bir şekilde ev eğitiminde yavaştır ve kavramı anlamak bir yıl kadar sürebilir. Kilcommons, “Pek çok tazıda olduğu gibi, onları eve alıştırmak zor ve yavaş bir süreçtir” diyor. O zaman bile, dışarı çıkmayı sakıncalı bulabilirler. Dachshund’unuza kapalı bir piddle pedini kullanmayı öğretmeniz önerilir, o zaman çok soğuksa evcil hayvanınız dışarı çıkamayacak kadar tembel hisseder.

Dachshund’ların bağımsız kişilikleri olma eğilimindedir, ancak bu aile eğlencesine katılmayı sevmedikleri anlamına gelmez. Bu küçük cins, ailedeki çocuklar için iyi olabilir, ancak tanımadığı kişilerin yanında sakin olmak için ekstra eğitime ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyabilir. 

Bir dachshund, sahibi sabırlı, affedici ve bu yavrunun cesur tavrına uyacak bir mizah anlayışına sahip olduğu sürece, bekar bir yetişkin, bir aile ve benzer yaşlılar için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir köpeğe bağlanmadan önce yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. 

Bir dachshund yetiştiricisi veya kurtarma grubu ile bir daksundun sizin için uygun olup olmadığını görmek için beklentiler hakkında konuşun.

Dachshund’lar eğitilmesi zor olsalar da kalpleri avcıdır, bu yüzden bir ödül için çalışmayı severler. Hızlı başarı için oyuncaklar ve ikramlarla antrenman yapın!

Bakım

Dachshund Post çeşitlerinin biraz farklı tımar ihtiyaçları vardır. Üç çeşit de az dökülme, az kokulu ve dışarıda geçirilen zamana rağmen oldukça temiz kalır (ancak güçlü bir kazma seansından sonra pençeleri dikkat gerektirebilir). Bununla birlikte, hipoalerjenik bir cins olarak kabul edilmezler. Tüm dachshund’lar, ayda bir defadan fazla olmamak üzere, yıkanmalıdır. Ama dikkat etmekte fayda var çünkü hassas ciltleri kuruyabilir. 

Pürüzsüz postlu dachshund’lar çok az bakım gerektirir ve haftada bir havluyla silme veya hızlı fırçalamadan biraz daha fazlasını gerektirir. Uzun tüylü doksiler, olası matlaşmaya özel dikkat göstererek daha sık fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır. 

Wirehaired dachshunds, haftalık fırçalama ve sıklıkla sakal ve kaşların sık sık kesilmesini gerektirmesi en yüksek bakımıdır (bu, ihtiyaçtan çok tercih edilen görünüme dayanmaktadır). 

Düzenli fırçalama, tüylerin parlaklığı (donuk saç, diyetinde besin eksikliği anlamına gelebilir), tırnak uzunluğu, kulak ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için iyi bir zamandır. Dachshunds, sarkık şekli uygun hava dolaşımını önleyebileceği ve enfeksiyonlara yol açabileceği için kulaklarına ekstra haftalık bakım gerektirecektir. 

Dachshund’unuzun kulaklarını kontrol etmenin ve temizlemenin doğru yolu hakkında veterinerinizle konuşmak önemlidir.

Dachshund’lar ava odaklanmış ve bağımsız fikirli olacak şekilde yetiştirildi, ancak bu onların eğitilmesinin imkansız olduğu anlamına gelmez. Aslında bu tür itaat eğitiminin çoğunu öğrenmek için hevesli olabilir. Sadece olayları olumlu ve eğlenceli tutmayı unutmayın. 

Çoğu tazıda olduğu gibi, yemek harika bir motive edici olabilir, ancak Kilcommons farklı bir içgüdüyle oynamayı önerir. Kilcommons, “Bu cins itaat eğitimine harika bir şekilde katılabilir, ancak ona nasıl yaklaştığınızdır,” diyor. Her şey köpeğin güçlü yönlerine ve sıkı bağlara yaslanmakla ilgili. “Dachshunds ile, onlar avcıdır. Eğitim için bir oyuncak alın ve bunu ödül olarak kullanın. “

Sağlık

Dachshund, 12-16 yıllık bir ömre sahip, genel olarak sağlıklı bir cins olarak kabul edilir. Tüm ırklar gibi, dachshund da belirli hastalıklara eğilimlidir ve uygun şekilde beslenip egzersiz yapılmazsa, cinsin uzun gövdesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Resmi cins kulübü olan Dachshund Club of America, yetiştiricilere kalp, patella ve göz muayenelerini tamamlamalarını şiddetle tavsiye eder. Tabii ki tüm dachshund’lar ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmayacak, ancak bu cinsi düşünürken bu ortak endişelerin farkında olmak önemlidir. 

Tüm köpekleri, sizi köpeğin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanıştıracak saygın yetiştiricilerden satın almak önemlidir. Evlat ediniyorsanız, satıcıdan mevcut tüm sağlık geçmişini isteyin.

Dachshunds, bu uzun cinste ciddi sırt problemlerine yol açabilecek obeziteye eğilimlidir. Sıkı bir diyete bağlı kalmak ve uygun günlük egzersizi sağlamak önemlidir. 

Ayrıca, dachshund’unuzun mobilyaların üzerine veya dışına veya arabaların içine veya dışına atlamasına asla izin vermemeniz de önemlidir; bu, bu cinste disklerin kaymasının ortak bir nedenidir. Sarkık kulakları da enfeksiyona yatkındır. Doğru ve sık kulak değerlendirmeleri için veterinerinizin yönergelerini izleyin.

Tarih

Bu arkadaş canlısı yüz ve küçük çerçeveye aldanmayın: Dachshund uzun zamandır vahşi bir avcıdır. American Kennel Club’a göre, bu av köpeği ilk olarak 600 yıl önce Almanya’da ortaya çıktı. Zeki ve cesur kişiliğiyle birleşen uzun, ince gövdesi, onu porsuklar, tilkiler ve yabani tavşanlara karşı zorlu bir rakip yaptı. Cinsle ilgili bazı otoritelere göre, yaban domuzu avlamak için daha büyük dachshund türleri bile kullanıldı. 

Dachshund, 1800’lerde ev hayvanına geçişine başladı. Artık porsuklarla ölümüne savaşmayan bu türün bu versiyonu küçüldü ama büyük kişilikleri kaldı. 

Kıvrımlı dachshund, Kraliçe Victoria gibi kraliyet ailesi de dahil olmak üzere halkın kalbini çabucak kazandı. Cins, 19. yüzyılın sonunda Amerika’da ilk kez sahneye çıktı ve hızlı bir şekilde hane halkının favorisi haline geldi. 

Dünya savaşları sırasında popülariteleri azaldı (sıklıkla Almanya’nın doğrudan bir temsili olarak görülüyorlardı), ancak 1950’lerde yeniden canlandı ve o zamandan beri rahatlıkla hayranların favorisi oldular. ABD’de çoğunlukla evcil hayvan olarak tutulmasına rağmen, dachshunds hala Avrupa’da avlanmak için kullanılıyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Dachshund adı iki Almanca kelimeden oluşur: porsuk anlamına gelen dachs ve köpek anlamına gelen hund. Bu cins köpekler, sonunda Alman ismine geri dönmeden önce, İkinci Dünya Savaşı sonrası pazarlama çabalarında geçici olarak porsuk köpekleri olarak adlandırıldı.
 • Crusoe the Celebrity Dachshund, YouTube videolarında kendisini ve kostümlü köpek arkadaşlarını Ghostweinerbusters gibi şovları taklit eden çeşitli maceralarda gösteren New York Times çok satan bir yazardır.
 • Dachshund hayranları, Passau, Almanya’ya giden yolu bulmak ve Dackelmuseum Kleine Residenz’i (Dachshund Museum Small Residence olarak tercüme edilir) ziyaret etmek isteyebilirler. Usta çiçekçiler ve dachshund severler Seppi Küblbeck ve Oliver Storz tarafından kurulan müze, 4.500’den fazla sosis köpeğiyle ilgili öğelerin bir koleksiyonunu içeriyor!
 • Münih’teki 1972 Olimpiyat Yaz Oyunlarının maskotu Waldi adında renkli bir dachshund’du.
 • Bu türün ünlü sahipleri arasında Jack Black ve Josh Duhamel, müzisyen Adele ve Amerikalı sanatçı Andy Warhol yer alıyor.