Bu köpekler için bir köpeğin yarı yüksekliğinde ve bir buçuk köpek uzunluğunda diyebiliriz. Amerika’nın en popüler köpek ırkları arasında yer alır. Bu kısa bacaklı, uzun sırtlı köpekler cesur ve bazen pervasızdır. Genelde avlanmak için yetiştirilirler ve bu konuda çok istekli bir yapıya sahiplerdir.

Dachshundlar da yabancılara karşı ihtiyatlı davranırlar ve şüpheleri uyandırıldığında veya bir yaprak hareketine bile yüksek sesle havlamaya eğilimlidirler. En ufak bir provokasyona karşı bile havlamaya eğilimli olduklarından açık havada ve yabancılara karşı yalnız bırakılmamalıdır. Diğer köpeklere göre daha inatçı ve kazmaya heveslilerdir.

 Cinsi sevenler için çok fazla çeşitlilik vardır: Dachshundlar standart ve minyatür şeklinde iki çeşitte gelebilir.

Dachshundlar, çocuklarla birlikte yetiştirildiklerinde iyi aile köpekleridir, ancak çocukların onları yanlış anlaması veya tutmaması için gözetim altında tutulmalılar. Uyarlanabilir doğaları ve ılımlı egzersiz ihtiyaçları, onları genç bekarlardan veya çiftlerden yaşlılara kadar herkes için uygun hale getirir.

Diğer Kısa Bilgiler

• Dachshund’un tüyleri sonsuz renk ve desen çeşitliliğine sahiptir. Düz kırmızı muhtemelen en popüler renktir, ancak krem, siyah, çikolata ve alacada Dachshunds’larda görebilirsiniz

• Dachshundlar her zaman uyanıktır bu da onları mükemmel bekçiler yapar.

Karakterleri

Kararlı kelimesi Dachshund ile ilişkilendirilen en kesin tanımlama olabilir. Zeki cins, canlı ve cesur olarak da tanımlanabilir. Asla pes etmezler ve sevimlilikleri arkasına gizlenmiş saldırgan bir tutumları vardır.

Tüm Dachshundlar cesur ve korkusuz olsa da, her türün ayrı bir kişiliği vardır. Wirehaired Dachshundlar, sinirli tutumlu ve belaya girme eğilimleri ile terier benzeri bir karakterdedir

Uzun tüylü Dachshundlar ipeksi tüyleriyle uyuşan şekilde daha yumuşak bir karakter eğilimindedir. Biraz daha taviz verebilir bir kişiliğe sahip sessiz ve zariftirler, ancak pürüzsüz veya telli Dachshundlar kadar aktiftirler.

Dachshund’larla misafirlerinizi rahatlıkla ağırlayabilirsiniz ancak sokakta diğer köpeklerle düşmanca savaşan cesur ve agresif köpekler olduklarını unutmayın.

İşte Dachshunds ile yaşamak hakkında başka bilmeniz gerekenler.

Dachshunds kazarlar. Ne de olsa onlar bunu yapmak için doğarlar. Sizinle bir evde yaşamaları artık kazma içgüdüsüne sahip olmadıkları anlamına gelmiyor. Mümkünse, bahçenize kazmaları için Dachshund’unuza kendilerine ait bir yer tanıyın. Kazacak bir yer olmadığında onları yataklarınızın altında ve battaniye altında bulmanız mümkündür.

Dachshund’lar yemeyi sever. İştahları en iyisi obur olarak tanımlanabilir. İmkan bulurlarsa, hasta olana kadar yemek yemek isterler. Bu yüzden iskelet yapıları yağ bağlamaya meyillidir. Vücutları obeziteye yatkındır. Bu yüzden yemeklerini ölçülü vermeniz ve her an ulaşabileceği yerlerde yemek tutmamanız gerekmektedir.

Dachshundlar orta derecede egzersiz gerektirir. Günde birkaç yarım dakikalık yürüyüşten memnun kalabilirler ancak uzun yürüyüşlerle de yapabilirler. Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız size uzun yürüyüşlerde seve seve eşlik edebilirler.

Dachshund Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu cins köpeklerde atalarının gen hastalıklarını miras alma potansiyeline sahiptir.

Cinsteki en yaygın rahatsızlık sırt problemleridir. Arka uç felci geçirmeleri için şartlar o kadar uygundur ki, Dachshundlar hayatlarının bir kısmını “köpek tekerlekli sandalyelerinde” geçirme ihtimalı en çok olan ırklardandır. Diğer köpek cinsleri gibi koltuktan ve yüksek yerden atlama gibi normal köpeksi davranışları bellerinde fıtığa, diske ve yırtılmalara sebep olabilir. Bu disk kayması ve fıtık gibi sorunlar ön ve arka

Sırtına zarar vermeden zihinsel olarak uyarılmış ve fiziksel olarak formda kalmak için bir Dachshund’a yeterli egzersiz yapmak zorlu olabilir. Dachshund’unuzu sağlıklı tutabilmek için, gençken kanepeler, yataklar ve diğer yüksek yüzeylere çıkmamaları için özel bir eğitim verilebilir.

Diğer geniş göğüslü köpek ırklarına benzer şekilde midenin genişlemesi gibi durumlardan ötürü şişkinliğe eğilimli olur ve mide bükülmelerinde mide kanseri ve mide tansiyonu gibi durumlar söz konusu olabilir Gastrit burulmalardan ötürü sağlıklı bir köpek aniden ölebilir.

Epilepsi, cilt hastalıkları, göz bozuklukları ve diyabet de bu cinslerde bulunabilir. Genelde hem anne hem de baba köpek alacalı bir renge sahipse bu tip hastalıkların görülme olasılığı çok daha fazladır

Enerji Seviyesi Orta
Egzersiz Gereksinimi Orta
Oyunculuk İyi
Başka Irklarla Uyumu İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok iyi