Coton De Tulear saf beyaz, kabarık tüylü sevimli küçük köpeklerdir. Gözleri kocaman ve yuvarlıktır ve kömür karasıdır, bu da onlara sevimli bir görünüş kazandırır. Yüz kısımları kısa ve burunları siyah, kulakları ince ve sarkıktır ve uzun tüyler tarafından kapatılır. Üst ve alt dişlerini birbirini tamamlayan makas biçimindedir. Bu sayede mükemmel bir ısırık özellikleri vardır. Boyunları orta derecede uzundur, düz bacakları hafif kemerlidir. Bacakları vücutlarına göre kaslı ve güçlü sayılır. Bir Cotie’nin ayakları küçük, yuvarlak ve sıkı patileri vardır. Kuylukları tüylüdür ve uca doğru daralan bir yapıları vardır.

Coton de Tulear, Madagaskar’dan gelen ve genellikle Madagaskar Kraliyet Köpekleri olarak adlandırılan sevimli küçük beyaz bir köpektir. Alerjiden mustarip kişiler için ideal sayılabilir. Genellikler kısaca cotie olarak da adlandırılır ve ilk kez köpek sahiplenmek isteyenler için mükemmel bir seçim olarak kabul edilebilir. Çocuklarla iyi geçinirler ve iyi bir aile köpeği de olabilirler. Fiziksel olarak çok fazla aktiviteye ihtiyaç duymazlar. Boyları en fazla 25 cm ve ağırlıkları 6 kilogram olabilir. Çok fazla kalıtsal hastalıkları yoktur ve bu açıdan iyi bir apartman köpeği olabilirler.

Pamuksu dokunuşa çok benzeyen yumuşak, kabarık beyaz tüyleri sayesinde onlara “Coton” adı verildi. 1970’lere kadar Madagaskar’dan hiçbir köpek ihraç edilemedi ve sadece çok az sayıda insanın onlarla birlikte adadan bir Coton de Tulear almasına izin verilmişti.

Tarihçe

Madagaskar Krallığı Köpeği olarak tanınan Coton de Tulear, 16. Yüzyılda Tula adasında çokça görülen bir cinsti. Bu küçük beyaz köpeklerin, tarihin bu döneminde denizlere açılan gemi ve korsanlar tarafından Madagaskar adalarına götürüldüğü düşünülmektedir. Cotie’nin ticaret gemilerindeki işi haşere kontrol etmekti, ancak Madagaskar’da bulunan diğer eşyalar ve mallar için takas edildiler ve bu nedenle, ticaret gemileri adalardan ayrıldıktan sonra bu küçük beyaz köpekler geride kaldı.

1990 yılında ilk olarak Kennel Club tarafından bir cins olarak tanındılar, ancak daha önce de belirtildiği gibi, Tula adasında yüzyıllardır varlar. Bugün, Coton de Tulear, İngiltere’de bulunan yerli Madagaskarlarının dışında daha iyi biliniyor, ancak bu sevimli küçük beyaz köpeklerden biriyle bir ev paylaşmak isteyen herkesin bir yetiştiriciden eğitim alması tavsiye edilir

Karakter

Coton de Tulear, interaktif oyunlar oynamakla meşgul olmaktan başka bir şey sevmeyen aktif ama sakin, akıllı ve küçük bir köpektir. Aileleriyle güçlü bağlar kurarlar ve her zaman hazır, istekli ve kısaca doğru ortamda ve doğru kullanımda, eğitilmesi kolay ve yeni şeyler öğrenmek için isteklidirler. Çok insan odaklı oldukları için kendi başlarına kalmayı pek sevmezler. Evdeki her bireyle aynı seviyede samimiyet kurabilirler. Su etrafında olmayı çok severler ve çok iyi yüzücülerdir.

Coton de Tulear, doğası sebebiyle fazlasıyla hassas olan ufak köpektir ve çok gürültü olan bir ortamda olmayı sevmezler. Ayrıca tanımadıkları insanların etrafında biraz ihtiyatlı ve uzak durma eğilimindedirler, ancak nadiren bu küçük köpeklerden biri, bir yabancıya karşı herhangi bir agresif davranış gösterir, birilerini tanıyana kadar mesafelerini ve havlayarak korunma yolunu tercih eder. Her ne kadar bu sevimli küçük beyaz köpeklerden biriyle bir ev paylaşmak isteyen herkes, tüylerini düzenli ve iyi durumda tutmak için yüksek bakım olduklarını anlamalıdır.

İlk kez sahip olanlar için iyi bir seçim mi?

Coties ilk kez köpek sahipleri için mükemmel bir seçimdir, çünkü çok sevimli ve insan odaklı, memnun etmek ve ailelerini eğlendirmekten başka bir şey sevmiyorlar. Oyun zamanı zaman zaman biraz gürültülü olsa da özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar için iyidir.

Coties aileleriyle kuvvetli bağlar kurabilir ve köpekler uzun süre yalnız başlarına bıraktıklarında hiç mutlu olamazlar. Bu nedenle, evden veya herkes dışarıdayken bir kişinin evde kaldığı evlerde çalışan insanlara daha uygundur, böylece ayrılık kaygısından muzdarip bir köpeği görebilecek herhangi bir süre boyunca asla yalnız değildirler. Bu, bir köpeğin hissettikleri stresi hafifletmenin ve kendilerini eğlendirmenin bir yolu olan ev çevresinde yıkıcı olmalarına neden olabilir.

Coton de Tulears iyi bekçiler mi?

Coties iyi bekçiler olarak bilinir bunun sebebi bol bol havlamayı çok sevmeleridir. Yabancılar hakkında veya çevrelerinde sevmedikleri bir şey olduğunda sahibini uyarmaları konusunda yeterince iyilerdir.

Coton De Tulear Sağlık

Bir Coton de Tulear’ın genel olarak hayattaki ömürleri yaşlarına uygun ve kaliteli mamalarla iyi bir diiyete özen gösterildiğinde ve beslendiğinde 14 ila 16 sene arasında sürer.

Diğer birçok ırk gibi, Cotie’nin evinizi bu aktif ve iyi görünümlü köpeklerden biriyle paylaşmayı planlayıp planlamadığınızı bilmeye değer birkaç kalıtsal sağlık sorunundan mustarip olduğu bilinmektedir.

Enerji Seviyesi Düşük
Egzersiz Gereksinimi Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Irklarla Uyumu İyi
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu İyi
Çocuklarla Anlaşm İyi
Yabancılara Karşı Tutumu Düşük
Eğitilebilir Durumu Orta
Koruma ve Bekçilik Yüksek