Coton de Tulears, çocukları seven ve aile için sadık evcil hayvanlar olan parlak, şefkatli köpeklerdir. Tüy dökmeyen hipoalerjenik bir köpek veya köpek yavrusu arıyorsanız, bu sevimli cins, evcil hayvan alerjisi olan sahipleri için mükemmel bir seçimdir.

 • Yükseklik: 22,5 ila 30 cm
 • Ağırlık: 3,6 ila 6 kg Arası
 • Ömür: 14 ila 17 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, dışa dönük, arkadaş canlısı, oyuncu, endişeli
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Uluyan
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun
 • Renkler: Beyaz
 • Diğer Özellikler: hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, çiğneme eğilimi, yüksek kilo alma potansiyeli, suyu sever, apartman dostu, sıcak havaya dayanıklı, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Coton de Tulear (“ko-tawn day too lee-are” olarak telaffuz edilir) köpekler, yumuşak beyaz tüyleri, küçük ama sağlam yapıları ve kraliyet ailesinin favori evcil hayvanı olarak zengin tarihiyle tanınırlar. 

Küçük olsalar da bu köpeklerin büyük bir kalbi ve tonlarca kişiliği var. Kotonlar, insanlarıyla takılmaktan veya çeviklik kursunda eğitim almaktan başka hiçbir şeyi sevmeyen eğlenceli arkadaşlardır.

Bu enerjik, mutlu-şanslı evcil hayvanlar, nazik doğaları ve çocuklara karşı sabrı sayesinde kucaklaşmak ve harika aile köpekleri yapmak için hızlıdır. Genellikle esprili, komik ve vokal olarak tanımlanırlar. Eğlendirmeyi severler ve arzu ettikleri ilgiyi çekmek için etrafta palyaçoluklar yaparlar.

Kotonlar, alabileceğiniz en iyi hipoalerjeniktir, tüy dökmez ve düşük tüylere sahiptir, bu nedenle alerjisi olan sahipler için mükemmel bir seçimdir.

Kotonlar bugün yalnızca sorumlu üreme yoluyla yok olmaktan kaçınırlar. Nadir oldukları için, coton de Tulear yavruları, saygın bir köpek yetiştiricisinden tipik olarak 2.000-3.000 $ arasındadır.

Görünüm

Coton, Fransızca’da “pamuk” anlamına gelir ve bu tüylü küçük köpekler isme uyar. Uzun, yumuşak tüyleri tüy vardır  ve bu da neredeyse hipoalerjenik durumlarına katkıda bulunur. Tipik olarak az tüy dökerler, ancak yetişkin paltoları uzamadan yavru köpeklerini değiştirebilirler.

Coton de Tulears çoğunlukla beyazdır, ancak yavru köpekler, olgunlaştıkça daha açık gri veya şampanya rengine dönüşen veya kaybolan sarı, kahverengi veya siyah lekelerle doğabilir. Kotonların karanlık, yuvarlak, geniş gözleri ve parlak bir tavrı vardır. 

Standart pamuk yaklaşık 60 cm uzunluğuna kadar çıkabilir “tam yetişkin erkekler 35 ila 40 cm boyunda ve dişiler 22,5 ila 27,5 cm’dir”. Coton’un 3,5 ila 6 kg arasında olmasını bekleyebilirsiniz, dişiler erkeklerden biraz daha hafiftir.

Mizaç

Coton de Tulears, diğer köpekler, kediler ve çocuklarla iyi geçinmelerine izin veren nazik bir doğası ile inanılmaz derecede tatlı, sadık ve arkadaş canlısıdır. Yüksek zekaları ve memnun etme istekleri onları eğitilebilir ve son derece eğlenceli kılar. Palyaço koton dikkat çekmeyi ve ikramlar için numaralar yapmayı sever! 

Coton de Tulears, sevimli, çocuksu kişiliklerine kadar kelimenin neredeyse her anlamıyla yumuşak köpeklerdir. İnsanlarını memnun etmek için çok istedikleri için, bir cotona karşı acımasız olmak onu sadece utangaç hale getirir. Bu köpekler kesinlikle sadıktır ve sahiplerine adanmıştır.

Ancak sosyalleşme olmadan kotonlar yabancı yüzler etrafında rezerve edilebilir ve temkinli olabilir. Yetişkinliğe sorunsuz bir geçiş için onu diğer evcil hayvanlara ve insanlara erkenden tanıtın. 

Küçük coton, bir bekçi köpeği gibi görünmeyebilir, ancak koruyucu ve sesli doğası hala ev güvenliğine yardımcı olur. Neredeyse anında herhangi bir ziyaretçiye veya yoldan geçenlere uyarılırsınız.

Yaşam İhtiyaçları

Kotonlar doğaları gereği eğlencelidir ve oldukça aktif bir yaşam tarzı sürerler. Çitlerle çevrili bir avluda, hatta küçük bir avluda bile koşmak ve oynamak için yeterli enerji ve boyuta sahiptirler. 

Bir coton, dışarı çıkıp dünyayı tasmalı olarak görmek için bolca fırsatı olduğu sürece apartman hayatından da keyif alabilir. Günde bir veya iki kez 30 dakikalık bir yürüyüş için sokaklara çıkmak, köpeğinize egzersiz yaptırmanın harika bir yoludur.

Bir coton de Tulear, evinizdeki hemen hemen tüm insanlarla ve evcil hayvanlarla iyi geçineceğinden, harika bir aile köpeği olurlar – tabii etrafta her zaman biri olduğu sürece, yani. Çoğu köpek ırkından daha fazla olan coton, bir seferde birkaç saatten fazla yalnız bırakılmaktan nefret eder. 

Eğer öyleyse, sevimli coton’unuz yıkıcı çiğneme ve bolca havlamadan hoşnutsuzluğunu gösterebilir. Bu nedenle coton, evde kalan işçiler, yaşlılar veya boş yuvacılar için mükemmel bir arkadaştır.

Her zaman hareket halindeyseniz ve hala sadece bir kotonun sunabileceği yoldaşlığı istiyorsanız, bu köpekler mükemmel seyahat arkadaşları olurlar ve tatillerde ve maceralarda insanlarına katılmaktan çok mutlu olurlar.

Bakım

Bu güzel ırkta sık sık, kendini işine adamış tımar bir gerekliliktir. Coton de Tulears’ın her bir ila üç haftada bir yıkanması ve haftada en az üç ila dört kez fırçalanması gerekir. Düzenli kulak temizliği, tırnak düzeltme ve diş temizliği de önemlidir.

Kürkünü fırçalarken, cildine olabildiğince yaklaştığınızdan emin olun (tabii ki çok nazikçe). Cilde en yakın kıllar büyük olasılıkla keçeleşir ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. 

Özellikle paslanmaya eğilimli olduğu için yetişkin tüyleri yaklaşık 1 yaşında çıkmaya başladığında çok dikkatli olun. Coton de Tulear’ınızı tımar etmek için metal bir tarak veya iğneli fırça kullanın; geleneksel yuvarlak uçlu fırçalar, yavrularınızın hassas saçlarına zarar verebilir. 

Kotonunuzun imzasını taşıyan uzun kilitlerini büyütmesine izin verebilir veya daha kolay bakım için onları bir ” köpek kesiminde ” tutabilirsiniz. Eğer koton ceketiniz keçeleşmişse, fırçalama seanslarını kısa tutun ve karışıklıkları çözerken sabırları için çok sayıda övgü ve ödül sunun.

Kotonlar, nazik disiplin ve eğitime en iyi şekilde yanıt verir. Lazımlık eğitimi sırasında ortaya çıkma eğiliminde olan biraz inatçı bir çizgiye sahip olabilirler. Coton de Tulear’ı kırmak, bazıları için sinir bozucu ve uzun bir süreç olabilir, ancak birkaç hafta boyunca çok sabırlı hassas takviye işi halleder. Olumlu sandık eğitimi de etkili olabilir.

Sözlü övgü ve bir muamele, insanları memnun eden koton yetiştirmede uzun bir yol kat edebilir. Ft. Lakeside Hayvan Hastanesi’nin sahibi DVM’den Jennifer Frione, “Genellikle öğrenmeleri hızlı ve eğitmeleri kolay” diyor. Lauderdale, Fla. 

Kotonunuz yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış köpek maması yemelidir. Kotonlar sağlıksız miktarda kilo alma kabiliyetine sahip olduklarından, yiyecek ve egzersizi izlemek bakımın önemli bir parçasıdır. Veterinerinize bir ziyaret, kotonunuzu ne kadar ve ne sıklıkla besleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir. 

Sağlık

Coton de Tulears, genellikle 14-17 yıllık bir ömre sahip sağlıklı köpeklerdir. Kotonlar için en yaygın sağlık sorunları, bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilen cilt alerjileri ve uygun şekilde temizlenmezse kulak problemleridir. 

Frione, kotonların kalça displazisi, progresif retinal atrofi (PRA) ve “lüks patella (diz sorunları) ve göz sorunları” gibi birkaç küçük tıbbi duruma yatkın olduğunu söylüyor. 

Tarih

Birçok uzman kotonları, bichon frise, Havanese ve Malta ile aynı ortak ataya sahip eski bir köpek ırkı olarak kabul eder. 

Küçük beyaz kucak köpekleri, Rönesans resimlerinde belirgin bir şekilde görünür ve cins tarihçileri, bunların günümüzün tatlı coton de Tulear’ın daha erken bir enkarnasyonu olduğunu iddia eder.

American Kennel Club’a göre, cinsin tarihi fantastik bir hikaye kitabı gibi okunur. Hikaye, Madagaskar’ın Tulear limanının açıklarında, hiçbir insanın hayatta kalamadığı söylenen, ancak bir paket küçük beyaz köpeğin güvenli bir şekilde kıyıya yüzdüğü söylenen bir gemi enkazıyla başlıyor. Karada yüzen köpekler daha sonra yerel köpeklerle çiftleşti ve bugün tanıdığımız sevimli kotonlar ortaya çıktı.

Köken hikayeleri efsanevi olsa da bu sevimli küçük ırkın doğumuyla ilgili gerçekleri tam olarak bilmek zor. Kesin olarak bilinen şey, Madagaskar’ın seçkinlerinin kotonlara o kadar hayran oldukları ki, yönetici sınıfın dışındakilerin bir coton de Tulear’a sahip olmasını yasaklayan yasaları çıkardılar. 

Bu değerli yavruların saklanması, ırkın yüzyıllar boyunca tecritte geliştiği, ancak 1960’larda Fransız turistler tarafından keşfedildikten sonra dünya sahnesine girdiği anlamına geliyordu. Kotonlar daha sonra bugün yetiştirildikleri Avrupa ve Kuzey Amerika’ya getirildi.

Eğlenceli gerçekler

 • Coton de Tulear adı, Fransızca pamuk kelimesinden ve türün menşe yerinden gelir: Tulear’ın Madagascan limanı.
 • Sevgili coton de Tulear bir posta pulu üzerinde gösterildi.
 • Kotonların ünlü sahipleri arasında Carrie Fisher, Barbara Streisand, Debra Messing ve Jane Fonda bulunmaktadır.