Tartışmalı olarak dünyanın en iyi çoban köpeği olarak kabul edilirler. Aslen İsviçre asıllı iri bir köpek cinsidir. Border Collie’ler disipline sahip ve eğitime uygun köpeklerdir. Yetişkin erkekleri yaklaşık 55 cm boyunda ve 20 kilo ağırlığındadır. Dişleri uzun ve keskindir. Avustralya çoban köpeklerine benzerler ancak kuyrukları kanca şeklinde ve uzundur. Vücutları normal köpeklere göre biraz daha uzundur, Kulakları dik durur. Siyah, byeaz, kahverengi ve alacalı renklerde olabilir.

Karakterlikleri

Collie’ler çok aktif, özgürlüklerine düşkün ve oyunculardır. Kapatılmak ve sınırlandırılmak yıkıcı derecede mutsuz sonuçlar doğurmasına sebep olabileceğinden, Collie’ler çok aktif, özgürlüklerine düşkün ve oyunculardır. Kapatılmak ve sınırlandırılmak yıkıcı derecede mutsuz sonuçlar doğurmasına sebep olabileceğinden, kapatılmaları karakterlerine uygun değildir. Dünyanın en zeki köpek cinslerinin başında gelir ve hızlı şekilde öğrenerek eğitime çok hızlı yanıt verir. Eğitilmek için şımartılmaya ve övgüye ihtiyaç duyarlar.karakterlerine uygun değildir. Dünyanın en zeki köpek cinslerinin başında gelir ve hızlı şekilde öğrenerek eğitime çok hızlı yanıt verir. Eğitilmek için şımartılmaya ve övgüye ihtiyaç duyarlar.

Sürü içgüdüsü nedeniyle doğuştan bölge korumacı ve mükemmel bekçilik yapabilme kapasiteleri vardır. Aile çocuklarını sizden daha çok düşünebilirler. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla geçim sıkıntısı yaşamazlar ve varsa diğer hayvan sürülerinizi de koruyabilir.

Birlikte yaşamak

Collie’ler son derece enerjik hayvanlardır ve çok sık egzersiz yapmalılardır. Koşmayı, hoplamayı severler. Ayrıca hayvancılık, top getirme ve bu tarz işler için ihtiyaç duyulan her türlü eğitimi kolayca kabullenirler.

Yabancılarla çekinmeden sosyalleşebilmesi için genç yaşta eğitilmeleri önemlidir. Araba kovalamak ve yabancılara havlamak gibi agresif tutumlara eğilimli olabilirler ancak çok itaatkâr olmalarından ötürü sahiplerini çok fazla zorlamazlar.

Bu zekayı da hafife almamalı. Bu, tüm köpek ırklarının en akıllısıdır ve sahiplerinin kendilerini dışlanmış hissetmemeleri için dikkat etmesi gerekir. Bir Border Collie’nin günlerini arka bahçede geçirmesini ve kapalı bir yerde bütün gün sizi beklemesi düşündüğünüz sakin, iyi kalpli, sadık bir arkadaş yerine havlayan, sıkılmış, yıkıcı bir köpek yaratmanın kesin bir yoludur. Bir Border Collie sahiplenmek istiyorsanız ona ailenizden biri olarak davranmak durumunda olduğunuzu unutmamanız gerekir.

Tarihi

Collieler, çobanlarla çalışmak ve koyun gütmek için yetiştirildi, ancak hemen hemen her türlü sürüyü yönetebilir ve hatta aile içindeki çocukları bile gözetebilirler.

Cins, İngiltere ve İskoçya’nın ova ve sınır bölgelerinden kadar dayanır ve 1700’lere kadar uzanabilir. Border collie’nin atalarının, sakallı collie ve Scotch collie gibi diğer collies türleri olduğu düşünülmektedir ve bazı cins tarihçiler, bir yerde Spaniel’lerle etkileşimde olabileceğine inanmaktadır.

19. yüzyıl boyunca, Border Collie’ler İngilizler arasında popüler oldu. Bugün, hala hayvancılık için kullanılmaktadır ve aile hayvanlarıdır. Kolay antrenman yaptıkları için sınır polisleri polis çalışmaları, narkotikler ve bomba tespiti ve arama ve kurtarma görevleri için de kullanılıyor. Ayrıca körler için iyi rehber köpekliği yaparlar. .

Doğuştan koruyucu bir çizgiye sahip olan çoğu sürü cinsi gibi BC de yabancılara karşı dikkatli olabilir. Erken ve sık sosyalleşme, tanımadığı insanların varlığında utangaç veya saldırgan olmasını önlemek için gereklidir. Ayrıca sese karşı oldukça duyarlıdır ve yüksek veya beklenmedik seslere alışkın değilse, özellikle fırtınalara karşı gürültü fobileri geliştirebilir. Artı tarafta, o mükemmel bir bekçi köpeği ve sizi her zaman ya da olağan dışı herhangi birisine karşı uyaracaktır.

Sağlık

Ne yazık ki bu insancıl ve zeki dostlarımızın da bir takım ırksal hastalıkları mevcuttur. Özellikler sırt kısımlarından osteosclereoza denen bir hastalığa sebep olur. Gözlerinde katarakt ve entropum hastalıkları çıkabileceğinden sık sık kontrol edilmelidir. Uyuzluk gibi sorunlardan ötürü kesinlikle ivermektin tarzı ilaçlar kullanılmamalıdır. Derilerini güzel ve sağlıklı tutmak için kimyasallara maruz kalmamalı ve tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Ortalama ömürleri 12 ve 15 yıldır.

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk Yüksek
Başka Irklarla Uyumu Yüksek
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu Yüksek
Çocuklarla Anlaşma Yüksek
Yabancılara Karşı Tutumu Orta
Eğitilebilir Durumu Yüksek
Koruma ve Bekçilik Yüksek