Collies, çocuklar ve diğer hayvanlarla iyi geçinen nazik, sadık köpeklerdir. Collies ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 55 ila 60 cm
 • Ağırlık: 22 ila 31 kg
 • Ömür: 10 ila 14 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar yaşlılar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Uzun kısa
 • Renkler: Siyah, mavi, gri, beyaz
 • Desenler: iki renkli, üç renkli, samur, merle
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Collie cinsi için, 1940’ların gümüş ekranından günü tekrar tekrar kurtaran sevgili köpek Lassie’den daha iyi bir elçi olamaz. Lassie gibi, collies de zarif, orta ila büyük boyuttadır ve aslen İskoçya’da yüzlerce yıl önce çiftlik hayvanlarını gütmek için yetiştirilmiştir. 

Ancak o zamandan beri, nazik mizaçları ve sadık doğaları onları popüler aile köpekleri ve mükemmel terapi köpekleri haline getirdi.

“Collie” terimi, çoban köpeklerinin bütün bir kategorisine atıfta bulunabilir, ancak American Kennel Club, bu belirli ırkı tanımlamak için “collie” kullanır. İki ana cins collie vardır: Kaba collie’nin uzun, süpürücü bir ceketi (Lassie gibi) ve yumuşak collie’nin çok daha kısa bir ceketi vardır.

Collies aktiftir ancak hiper değildir, sesli olabilir ve memnun etmeye hevesli sosyal yaratıklardır. Merak ediyor olabilirsiniz: Collies tüy döker mi? Cevap evet: Bu, sempatik ve sevgi dolu bir köpek için ödenmesi gereken küçük bir bedeldir.

Collie’ye olan ilgi 20. yüzyılda zirveye ulaştı ve bugün popülaritesi biraz azaldı. Bununla birlikte, ABD’de güçlü bir yetiştirici kitlesi ve meraklılar topluluğu vardır.

Görünüm

Collies, uzun, ince, kama şeklindeki yüzleri ve bol kürkleriyle tanınan orta ila büyük boyutlu bir cinstir. Funda koşarken yaptıkları kadar, kaldırımda zarif bir şekilde yürürken de doğal görünüyorlar. Erkek collies biraz daha büyük, 26 – 35 kg ağırlığında ve omuzda 60 – 65 cm ölçülerinde, dişi collies ise 22 – 40 kg ağırlığında ve tipik olarak 55 – 60 cm uzunluğundadır.

Collies parlak, koyu renkli badem şeklinde gözlere sahiptir. Dikkatli olduklarında kulaklarının yaklaşık dörtte üçü yukarı kalkar ve kulak uçlarının yaklaşık dörtte biri öne doğru çıkarak onlara biraz meraklı bir görünüm kazandırır.

Uzun tüylü “Lassie” collie’ye en aşina olabilirsiniz, ancak aslında iki tür collie vardır. Sert collie’in uzun, akıcı bir ceketi vardır ve bu ona zarif bir görünüm kazandırır. Collie Club of America’da cins eğitim başkanı Patricia Caldwell, “Bu köpek, onları dış etkenlerden korumak için sert bir dış kürkle ve onları korumak ve sıcak tutmak için yumuşak bir iç katla yetiştirildi,” diyor.

Öte yandan yumuşak collies, hayvanları pazara götürmeye yardımcı olmak için yetiştirildi ve onları tepelerdeki hava koşullarından korumak için ekstra uzun cekete ihtiyaçları yoktu. Daha kısa ceketin bakımı da daha kolaydı.

Hem kaba hem de pürüzsüz collie mevsimsel olarak dökülür, ancak Caldwell, bu temkinli saçların pürüzsüz collie’i bir alternatif olarak değerlendirebileceğine işaret ediyor. “Orantılı olarak, daha az kıl” diyor. “Bütün ceketi dökecekler ama saçlar daha kısa.”

Hem sert hem de pürüzsüz collies dört renkte olabilir: Sable ve beyaz, göğsünde, ayaklarında ve kuyruğunda beyaz olan altından maun rengine kadardır. 

Üç renkli collies çoğunlukla siyahtır ve benzer beyaz lekelere ek olarak biraz ten rengi gölgelendirme vardır. Mavi merle mermer mavi-gri, siyah ve beyazdır. Ve son olarak, beyaz collies çoğunlukla beyazdır ve bazı samur, üç renkli veya mavi merle işaretleri vardır.

Mizaç

Collies, nazik, eğlenceli ve sadık mizaçlarıyla bilinir. Caldwell, “Bakıcı olmaları için özel olarak yetiştirildikleri için aileler için harika köpekler” diyor. Cinsin orijinal mimarları, diye açıklıyor, memnun etmeye istekli ve teklif verilebilir köpekleri seçti. “İnsanlara odaklanıyorlar ve insanlarını seviyorlar.” 

Caldwell, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak, sezgisel olarak ailenizin daha zayıf üyelerine karşı nasıl daha nazik olunacağını bileceklerini açıklıyor.

30 yıldan fazla deneyime sahip bir collie yetiştiricisi olan Suzy Royds da aynı fikirde. Size göz teması sağlıyorlar. Bağlanmak istiyorlar ve sizi memnun ediyorlar. 

Arkadaşınız olmak istiyorlar” diyor Royds. “Eğitilmesi çok kolay.” Çocuklarda ve diğer evcil hayvanlarda harika olduklarını ve kısırlaştırılmamış bir erkek olmadıkça, neredeyse hiç saldırgan olmadıklarını belirtiyor.

Yürüyüşlerde yabancılarla arkadaş olurken, evi koruma ihtiyacı hissedebilir ve iyi bekçi köpekleri yapabilirler. Royds, “Gerçek şu ki, havlıyorlar” diyor. 

Biliyorsun, onlar konuşkan! Ve sizinle iletişim kurmaya çalışacaklar. Doğru eğitim ve aktivite seviyesi ile havlama hafifletilebilir. “Sıkılmış bir callie can sıkıcı bir havlamaya sahip olabilir” diye ekliyor.

Yaşam İhtiyaçları

Bunu akılda tutarak, bir collie için iyi bir yuvanın bir bahçesi veya bir hayvan oyun arkadaşı ya da uzun süre evde olan bir sahibi olacaktır. Royds, “Koşmayı seviyorlar,” diyor ve sabah ve öğleden sonra egzersizlerinin tadını çıkarıyor. Ancak, hiper değiller ve border collies gibi diğer çalışan köpeklerin ihtiyaç duyabileceği sürekli çalışmaya ihtiyaçları yok. “Genel olarak, collie’iz uzanacak ve bulaşıkları yıkamanızı izleyecek,” diyor.

Harika dış mekanlarla ilgileniyorsanız, collie’niz ayak uyduracaktır. Yürüyüşlerin ve plaj gezilerinin tadını çıkarırlar ve soğuk havaya tahammül edebilirler. Sıcak havalarda collie besliyorsanız, tıraş etmeyin. Bu kalın ceket aslında sıcaktan da korunuyor.

Bakım

Royds, collies için motivasyonel eğitim tekniklerini savunuyor ve olumlu bir yaklaşım sergiliyor. Royds, “Sevgini istiyorlar” diyor. “Çok sezgiseller ve insanların vücut dilini okuyorlar.”

İnsanların collies hakkında en çok sorduğu sorulardan biri tüyle ilgilidir: Evet, collies tüy döker. Royds, “Bir collie’i seviyorsanız, onu kendiniz temizlemeye veya ayda bir veya iki kez bakıcıya götürmeye hazırlıklı olmalısınız,” diyor. Haftalık diş fırçalama ve ayda bir banyo ve fırçalama öneriyor.” İnce fırça en iyi arkadaşınız olacak!”

Kısırlaştırılmış köpeklerle uğraşıyorsanız, dökülme mevsimseldir (örneğin, sağlam dişi köpekler kızışmaya başladıktan yaklaşık 4 ay sonra tüy dökerler). 

Haziran ayından itibaren, “ceketlerini düşürmeye” başlayacaklar veya yoğun bir şekilde tüy dökecekler, bu noktada gevşek ceketlerini kesmek için onları kuaförüne götürebilirsiniz. Sonbaharda tekrar yeni bir palto giymeye başlayacaklar.

Saç miktarı konusunda tereddüt ediyorsanız, pürüzsüz collie’i düşünün. Caldwell, onlar da dökülürken saçın kendisinin daha kısa olduğunu, bu nedenle genel olarak nispeten daha az saça sahip olacağınızı belirtiyor.

“Her zaman diyoruz ki, biraz köpek kılı kötü bir şey değildir. Çocuğunuz varsa muhtemelen mum boya izleriniz vardır” diyor Caldwell. “Karşılığında aldığınız şey, tamamen size sonsuza dek bağlı kalacak bir köpektir.”

Sağlık

Collies 10 ila 14 yıl yaşar. Genel olarak sağlıklı olsa da collies’i etkileyen birkaç sorun vardır. Collies, kalça topunun ve yuvanın birbirine tam olarak uymadığı ve zamanla eklemin kötüleşmesine neden olan bir durum olan kalça displazisi yaşayabilir. Bu durum en çok büyük köpeklerde görülür ve collies diğer büyük ırklardan çok daha az yaşar.

Collie’yi etkileyen diğer sağlık sorunu, Collie Eye Anomaly (CEA) adı verilen genetik bir bozukluktur. Bu bozukluğa sahip köpeklerde retinadaki kan damarları uygun şekilde gelişmemiştir. CEA’ya sahip çoğu kooperatif herhangi bir görme sorunu yaşamaz, ancak diğer durumlarda körlüğe yol açabilir. 

Ne yazık ki, CEA’nın tedavisi yoktur. Bununla birlikte, araştırmacılar CEA’ya neden olan genetik mutasyonu başarıyla tanımladılar. Bu, yetiştiricilerin CEA’yı taramasına ve dikkatli bir şekilde seçmesine olanak tanır; bu nedenle, bir köpek yavrusu ararken belgelenmiş genetik testlere sahip saygın bir yetiştirici ile çalışmak en iyisidir.

Tarih

Caldwell, “Collie İskoç dağlık bölgelerinde ve ayrıca kuzey İngiltere’de ortaya çıktı” diyor. “Sadece koyunları ve hayvanları gütmek için değil, aynı zamanda aileyi ve çocukları korumak için de kullanılıyordu.” Sürüdeki rolleri nedeniyle hem zeka hem de çeviklik için yetiştirildiklerini açıklıyor. 

“Daha sonra, 19. yüzyılda, yetiştiriciler sadece teklif verilemeyen fiziksel olarak sağlam bir köpek yaratmak için çalışmaya başladı.”

Collie, Kraliçe Victoria’nın (r. 1837–1901) İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ni ziyaret ederken köpekleri keşfetmesinden sonra İngiltere’de popülerliğe yükseldi. Kraliyet kulübeleri için farklı renklerde birkaç collie satın aldı ve 1860’ların başlarında, collie saf bir cins olarak kabul edildi.

20. yüzyılın başlarında, collie, kendi köpek kulübesini kuran, İngiltere’den köpek ithal eden ve yetiştiren Amerikalı finansçı JP Morgan da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki meraklıların ilgisini çekti.

Ama asıl patlama popüler literatürde collies görünümü, birlikte gelen Albert Terhune en Lad, A Dog için Eric Knight’ın meşhur Lassie Come-Evde. 1940’ların film uyarlamasında Lassie, torunları bugün hala Lassie oynayan Pal adlı bir köpek tarafından canlandırıldı.

Eğlenceli gerçekler

 • Lassie’nin hem collie cinsi hem de sinema tarihi üzerindeki etkisi küçümsenemez. Pal’ın soyu, TV şovları ve yeniden yapımlar için Lassie rolünü üstlendi ve şu anki Lassie, Santa Clarita, Calif’de yaşayan bir 10. nesil torunudur. Lassie, Hollywood Walk of Fame’de yıldız sahibi olan üç hayvandan sadece biri.
 • Ama dünya sahnesinde sadece Lassie değil. Beyaz collie Blanco’ya Illinois’deki 9 yaşındaki bir kızdan bayram hediyesi olarak verilen Lyndon B. Johnson da dahil olmak üzere birçok ABD başkanı da vardı. Başkan Coolidge ayrıca, resmi bir First Family fotoğraf portresinde görünen ilk köpek olan, en ünlüsü Rob Roy adlı birkaç köpeğe sahipti.
 • Bu köpekler ne kadar zarif görünse de eğlenceli ve aptal bir yanları da var. Uykusunda şarkı söyleyen bu collie’ye ve bir köpek yavrusu sandığına sığmaya çalışan bu collie’ye de rastlayabilirsiniz!